Mai modern kézifegyverek mennyivel jobbak a második világháborúban használtaknál?
A lényege nagyon semmit, csak a gyártási technológia fejlődött. (olcsóbban többet)
A ma használt fegyverrendszereket és szerkezeti elemeket már a második világháborúban, vagy az előtt feltalálták.
A modern öntöltő hadifegyverek általában a csőből elvezetett gázok energiáját használja fel. Illetve már mind mind forgózárfejes reteszelésűek. Annyi, hogy ezeket a technológiákat talán először a Kalasnyikov gépkarabélyba sűrítették össze. De az ott felhasznált technológiák már mindegyike megtalálható volt. (forgó zárfej-Mannlicher, csőből elvezetett gázok energiájának felhasználása-SG43, automata elsütőszerkezet-STG44, stb. stb)
A pontosságuk nőtt, de ez is inkább a precízebb gyártási technológia, illetve a csőhöz használt új ötvözőanyagok felfedezése miatt.
Azt amúgy tudni kell, hogy a fegyverek fejlődésének jelenleg a lőszer szab gátat. A mai általunk ismert lőszereket egyszerűen már képtelenség jobban kihasználni. Persze, a fegyveren lehet reszelgetni, javítani az ergonómiáját, precízebb irányzékot készíteni, stb. stb. De a lőszert azt ugyanúgy be kel tölteni, le kell reteszelni, el kell sütni, ki kell húzni a töltényűrből majd ki kel dobni.
Ha pedig mindenféleképpen előnyöket kell írni, hogy a mai fegyverek mennyivel jobbak, az az ergonómia és a súly és a megbízhatóság. Ha esetleg lesz lehetőséged a kezedbe fogni egy STG44-est, egy Tomphson géppisztoly vagy akár egy PPS géppisztolyt akkor tapasztalni fogod, hogy borzalmasan nehezek és nagyon nagyon rossz őket fogni, 1-2 perc célra tartástól már szabályszerűen fáj a csukló. Ezekhez képest is már egy AK-47es is pillekönnyűnek és ergonómiai ártechnikának számít. Hát még egy mai, akár kompozit anyagokból készült fegyver.
Ugyanígy az ergonómiának köszönhető az is, hogy pl. egy AR gépkarabélynál egy egyszerű mozdulattal tárat lehet cserélni akár célra tartás közben is fogásváltás nélkül, addig egy AK-nál ez már bizony fogásváltással jár, amivel értékes időt lehet veszíteni.
Alapvetően ha csak a mechanikát nézzük akkor a lényeg fent elhangzott.
Gyártástechnológia, felhasznált anyagok sokat fejlődtek, ezért a fegyverek pontosabbak, könnyebbek itt most nem arra kell gondolni hogy akkor nem tudtak pontos fegyvereket gyártani de a mai átlag minőség sokkal jobb mint az akkori.
Képbe került az ergonómia, pld Bullpup (tár, töltényűr a tusban) elrendezéssel rövidebb fegyverek, jobb, vagy balkezes kialakítás stb. a mindenféle sin rendszereknek köszönhetően tele aggathatóak gyakorlatilag percek alatt mindenféle kiegészítővel legyen az egy optika(amik megint csak sokkal elérhetőbbek mint 60 éve), vagy gránát vető.
A lőszerek is változnak, ahogy elindult a 60 as években a kisebb kaliber most kicsit feljebb mennek és köztes 6.xmm a "divat". A mindenféle extra lőszerekről mint pld infravörös nyomjelző nem beszélve.
Szerintem nem szerencsés kiragadni valamit a környezetből, mert azóta rendkívül sok minden változott fejlődött (az elektronika is)nem csak a "vas".
Ami még nekem eszembe jutott, hogy a mai fegyvereket manapság sokszor "családokban" fejlesztik, többféle hosszúság, markolat, töltény.
Mivel az fegyvergyártás is üzlet, így megpróbálnak minél többféle feladatnak megfelelni, és minél többféle egységet kihasználni azonos típusú fegyverrel. És vannak speciális változatok, van hosszú csövű változat, távcsővel, támasszal, amivel mesterlövész feladatokat is elláthatnak, vagy ugyanaz a fegyver rövid csövű, kompakt változatban.
Érdemes megnézni milyen változatos kialakítások vannak:
Hasonló a helyzet, mint az autóknál, repülőknél, hajóknál. Az alapelv azoknál is ugyanaz, az autók működése is ugyanazon az elven alapul 100 éve, de mégis sokkal többet ad egy új autó, mint akár egy 20-30 évvel ezelőtti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!