Mivel lehetett esélye a német hadseregnek egy 1. világháborús győzelem kivívására?
- Ha hanyagolja a korlátlan tengeralattjáró-háborút. Sikeres volt ugyan egy ideig, de hamar tudtak rá választ találni az antanthatalmak a konvojok formájában, és nem hozott döntő áttörést. Ellenben lehet, hogy az USA belépését elkerülte, vagy elegendő mértékben késleltette volna.
- Ha Szovjet-Oroszország kilépése után a nyugati offenzívára azonnal jóval több hadosztályt dobott volna át nyugatra. Ekkor se voltak már jók az esélyei az amerikaiak érkezése miatt (a hadosztályaik leharcoltak voltak, hiány volt lovakból, élelmiszerből, tankokból, repülőkből), de nagyobb esélye lett volna legalább döntetlenre menteni a háborút nyugaton (ami a keleti békékkel együtt marginális győzelmet jelentett volna). Keleten ez azt jelentette volna, hogy nem tudták volna rövidtávon betartatni a breszt-litovszki békét, de ez amúgy is viszonylag keveset jelentett abban a pillanatban - a németek az ukrán gabonakészletekből remélték fedezni az élelmiszerhiányt, de valójában ezeket a gabonakészleteket addigra már felélték, elszállították, ukrán nacionalista vagy kommunista csapatok elrekvirálták, stb.
- Jobb diplomácia. A németek valószínűleg 1916-17 táján győzhettek volna, ha nem állítottak volna fel irreális hadicélokat nyugaton és keleten egyaránt. Főleg az orosz forradalmak után, de talán azelőtt is lett volna esélyük kiütni a nyugati frontot, ha nem hatalmas hódításokban, hanem háború előtti határokon alapuló különbékét kötnek (esetleg egy kompromisszumos megoldás, pl. népszavazás Elzász-Lotaringiában, is megérte volna, ha cserébe egy hatalmas birodalmat kihasítanak Oroszországból, amit csatlósállamok formájában kihasználhatnak). Ehhez viszont a német vezérkarnak (akik ténylegesen irányítottak a háború alatt - Hindenburg és Ludendorff) nem volt meg a politikai éleslátása.
- Talán akkor is, ha eleve a keleti fronton próbál támadni (ahol a tényleges céljaik voltak a németeknek) és a nyugaton védekezni (ahol már úgyse volt sok követelésük néhány belgiumi bányon kívül). Ez persze több éves előkészületet igényelt volna: a Schlieffen-terv elvetését és új harci stratégia kidolgozását.
Még néhány dolog:
- Ha nem rohanják le Belgiumot - bár nem biztos, de lehet, hogy (jó diplomáciával támogatva) ekkor nem lép be Nagy-Britannia. Ezt egybekötve azzal, hogy esetleg elvetnék a Schlieffen-tervet egy "keleti stratégia" reményében, a győzelem gyakorlatilag biztos lett volna.
- A Schlieffen-terv sikere is győzelemhez vezethetett volna. Ez végül is nem is múlt olyan sokon - a németek nem bírták idegekkel a meglepően gyorsan érkező orosz inváziót a háború elején (ami végül is a tannenbergi csata után megakadt), ezért csapatokat irányítottak át keletre. Ha ez nem történik meg, lehet, hogy ezzel éppen annyit nyertek volna nyugaton, amennyi a döntő áttöréshez kellett volna.
Sehogy. Nem tudtak volna győzni.
Az Antantnak egyszerűen jóval több erőforrása volt.
Szerintem ezt a kerdest nem kizarolag nemet szemszogbol kell nezni hanem a szovetsegeseivel egyutt, mert a nemet gyozelem sokban mulott ettol is, a gyozelem kivivasahoz kellett volna:
-hogy a hadvezetes rajojjon arra hogy sokkal modernebb vedofegyverek elonyben voltak a tamadofegyverekkel szemben, tehat semmi ertelme eroltetni az esz nelkuli gyalogos rohamokat
-Oroszorszag kidolesevel es az amerikaiak megerkezesevel inkabb vedezni kellett volna a Nyugati Fronton es a hatorszagra nagyobb figyelmet forditani
-ha Ausztria-Magyarorszagon Ferenc Jozsef nem a multban el es porosz mintara modernizalja es ujjaszervezi a hadsereget, sokkal hamarabb kidolt volna Szerbia es Orosrszag is
-ha Ferenc Jozsef meg a haboru elott atenged kisebb olasz tobbsegu teruleteket akkor Olaszorszag a Kozponti Hatalmakhoz csatlakozik, vagy legalabb semleges marad
-ha az ekkor is meg erosnek szamito torok hadsereg mozgatasahoz jobb logisztikai felteteleket biztositanak
- ha a torokok nem tamadjak meg feleslegesen a bevehetetlen magaslatokon fekvu Kaukazusi orosz erodoket, hanem Egyiptomra koncentralnak valamint a Kaukazust tengeri uton megkerulve hatolnak be Oroszorszagba (persze ehhez korszeru flotta kellett volna)
Eddig is sok jót mondtak már, de eszembe jutott két dolog ami még nem hangzott el.
1. Koordinálják a Monarchiával a hadmozdulataikat. Az antantnak volt közös parancsnoksága, angol-francia, ahol még orosz összekötő tisztek is voltak (és 1915-től olaszok), tehát ők mind együtt koordinálták a támadásaikat. Na ilyenről a Monarchia és Németország között szó sem volt. A saját fejük után össze-vissza támadtak.
Csak egy példa: 1914-ben a Monarchia teljes erővel támadta Szerbiát, Németország pedig Franciaországot. A keleti frontot pedig szinte üresen hagyták. Ezért aztán mindkettejüknek csapatokat kellett elvonnia Szerbiából és Franciaországból, hogy az oroszok le ne rohanják már az egész országukat keletről. Ha van annyi eszük hogy összebeszélnek, akkor mondjuk Németország a teljes erejét Franciaországra koncentrálhatta volna, a Monarchia pedig csak védekezik Szerbia ellen és saját magát és Németországot védi inkább keleten az orosz gőzhengerrel szemben. Ez nem így történt sajnos.
2. A németek nem erőszakoltak ki dontő flottaütközetet 1914-1915 az angolokkal. Sajnos a haditengerészethez sokan nem értenek azok sem, akik a szárazföldi harcokhoz igen, de remélem érthető lesz amit mondok. Anglia a tengertől függött. Nem az lett volna a jó módszer a legyőzésükre, hogy a németek tengeralattjárókkal bas zakodnak, hanem hogy legyőzik az angol flottát a nyílt tengeren, aztán blokád alá veszik a német hajók a brit kikötőket.
1914-15-ben az angolok számszerűleg sem voltak döntő fölényben az Északi-tengeren a német flottával szemben mindig, mert a nagy hajóik is szét voltak szórva a tengeren. Voltak olyan hetek, amikor csatahajókból a németek voltak pici fölényben! (Ilyen soha előtte és utána nem volt) Úgy képzeljétek el, hogy olyan 20-18, 22-19 és hasonló arányban álltak egymás ellen az angol-német nagy felszíni hajók. Ha a németek kiprovokálnak egy nagy felszíni csatát, akkor minden esélyük meg lett volna annak megnyerésére is, ami Angliát kb kiejtette volna a háborúból.
Ha a németek elveszítik a flottájukat, ők nem veszítenek semmi egyebet, mert nekik a flotta másodlagos volt. Ha az angolok elveszítik a flottájukat, akkor elveszítik a háborút mert nekik a flotta elsődleges volt a túlélés szempontjából. Buta Vilmos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!