Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Megnyerhették volna a központi...

Megnyerhették volna a központi hatalmak az első világháborút, ha Olaszország és Románia azonnal hadat üzen?

Figyelt kérdés

Ugye ez esetben a románok segítettek volna a monarchiának feltartóztatni az oroszokat, a törökök elintézik a Balkánt, az olaszok délen támadnak, a franciák oda csoportosítják az erőiket, majd pár napra rá a Schlieffen-terv szerint a németek benyomulnak egészen Párizsig.

Vagy így sem nyerhettünk volna? Kellett volna még egy szövetséges ( Spanyolország, Anglia vagy Oroszország )?


2016. máj. 10. 22:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
34%

Elég nagy kavarban vagy.

Azt amúgy tudtad, hogy az olaszok és a románok az antant oldalán harcoltak?

De még Anglia és Oroszország is.


Na mindegy, nőj fel.

2016. máj. 10. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Kedves 1#

Ha nem értesz hozzá, ne beszélj hülyeséget. A románok és az olaszok a központi hatalmak tagjai voltak. Csakhogy ők nem támadtak 1914-ben. De még '15-ben sem. Megszegték a szerződést és 1916-ban megtámadtak minket. ( Megjegyzem, hogy még ezek után is kétséges volt a háború kimenetele, ez 1917-ben dőlt el, amikor az USA belépett. )

Tehát a kérdés arra vonatkozik, hogy ha nem szegik meg a szerződést és támadnak, akkor nyerhettünk-e volna. Vagy még így sem és kellett volna még egy tag ( ismétlem: VOLNA, feltételes mód ).

Ha nekem nem hiszel, nézz utána. Úgy igazából bárhol, google, világháborúval foglalkozó webek, Wikipedia, esetleg történelem könyv ( akár iskolás tankönyv ).

2016. máj. 10. 22:37
 3/14 anonim ***** válasza:

Esélytelen a Monarchia hadserege egyáltalán nem volt felkészülve egy háborúra.

Nem valószínű, hogy az franciák nagy erőket csoportosítottak volna át Dél-Franciaországba, hiszen elég rég óta ismerték a német támadási tervet és több terv is született rá. Nem ismerem a pontos hadsereg állapotot, de valószínűleg alapvetően nagy számban állomásoztattak az olasz határ közelében katonákat.


"majd pár napra rá a Schlieffen-terv szerint a németek benyomulnak egészen Párizsig."

Maga a terv az utánpótlás hiánya, a rossz kommunikáció és a gyors előre nyomulás miatt bukott meg, hiszen 20 km-re voltak az Párizstól, de az első és második hadsereg között frontvonal pont lett védtelen ahol a francia hadsereg állomásozott, így elvágva egymástól a két német hadsereget egymástól. Ajánlom figyelmedbe a Első marne-i csatát.


"románok segítettek volna a monarchiának feltartóztatni az oroszokat, a törökök elintézik a Balkánt"

Először is a legfontosabb dolog, hogy a Balkánt a Monarchia akarta elfoglalni, nem a törökök. Hiszen az egész világháború a Monarchia és Szerbia közti háborúból robbant ki. Az Oszmán Birodalom a Kaukázus felé szeretett volna terjeszkedni illetve visszaszerezni Egyiptomot és a Szuezi-csatorna ellenőrzése.


"Kellett volna még egy szövetséges ( Spanyolország, Anglia vagy Oroszország )?"

Kellett volna, de az Oroszország egyből kizárva, mivel Szerbia orosz védelem alatt állt. Franciák megsegítésére azonnal siettek az angolok.

Spanyolország helyzete már érdekesebb, talán velük sikerülhetett volna.

2016. máj. 10. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
50%
Anglia a gyarmatbirodalmával a hátában kb. kimeríthetetlen erőforrásokkal rendelkezett, majd bekapcsolódott az Egyesült Államok is, aki ekkora vált globális nagyhatalommá. Esélytelen volt nyerni.
2016. máj. 11. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

"Esélytelen volt nyerni."


Nem volt az, még 1918 tavaszán is át lehetett volna törni a nyugati fronton, az amerikaiak beérkezése előtt. Az antant már az összeomlás szélén állt.

2016. máj. 11. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

Az utolsó csak az évszámban téved.

1917-ben még nagyon is kérdőjeles volt a háború kimenetele. Európa 3 legnagyobb gazdaságából 2 a központiak oldalán harcolt ( OMM és Németország ). Elsőként 1917-ben Oroszország gazdasága nem bírta tovább, 2 forradalom is volt és ( miután megbukott a cár és az arisztokrata rendszer ) kiléptek a háborúból. Ekkor ( miután megszűnt a keleti front ) még akár nyerhettünk volna. Csakhogy jöttek az amerikaiak. Hát igen, az antantnak többet hiteleztek és ha ők veszítenek az USA is tönkre ment volna. Úgyhogy 1917-ben beszálltak a háborúba és ez pecsételte meg a világháború kimenetelét. A friss katonák, új fegyverek és a "kimeríthetetlen" tartalékok.

2016. máj. 11. 14:08
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Az olaszok nagyon elbaszarintották, hogy 1915-ben az antant oldalán léptek be. 1915-ben egy olasz-osztrák-magyar hadsereg Olaszország irányából megtámadva Franciaországot, pár hónap alatt térdre kényszeríthette volna.


Az olaszok azért álltak az antant mellé, mert 1914-ben és 1915 elején a központi hatalmak valóban balfa-.szkodtak. A németeknek nem sikerült az áttörés ebben az időben Franciaországban, a Monarchia elakadt Szerbia ellen és az oroszok is nagyon visszaszorították a németeket és a monarchiát keleten. Ráadásul még egy döntő flottaütközetet sem tudtak kicsikarni.

Ezek miatt az olaszok azt hitték, hogy a központiak hamarosan elveszítik a háborút és ezért az antant oldalán szálltak be. De persze ezután a kp-i hatalmak stabilizálták a helyzetüket (ellentámadás Oroszországban, Szerbia elfoglalása, stb) és mégsem omlottak össze.


Értsétek meg akkor ez még nem egy totális háború volt, ahol a másik elpusztítása volt a cél. Ha az olaszok-osztrák-magyarok-németek elfoglalják Franciaországot, akkor azzal (tisztességes) békét kötnek, utána az angoloknak sem lett volna sok értelme tovább harcolni. Az oroszokat pedig utána már el tudták volna intézni keleten. Valószínűleg sokmillió emberéletbe, újabb extra milliók szenvedésébe és a háború elhúzódásába került az, hogy Olaszország a "rossz" oldalon lépett be a háborúba.

2016. máj. 11. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"1917-ben még nagyon is kérdőjeles volt a háború kimenetele. Európa 3 legnagyobb gazdaságából 2 a központiak oldalán harcolt ( OMM és Németország )"


Köhöm... az OMM kanyarban sem volt a francia gazdasághoz mérten se összességében se fejlettségében, de az oroszhoz képest sem a puszta méretei miatt. Az OMM a papírtigris mintapéldája az első világháborúban. Egyetlen frontot sem tudtak maguk tartani. Szerbia? Ugyan már. Orosz? Fenéket. Román? Egyszer se. Olasz? Hagyjuk már.

2016. máj. 11. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

A katonai felkészültség, kedves utolsó, nem egyenlő a gazdasággal.

Tény és való, hogy a hadereje jócskán alulmaradt a többi nagyhatalommal szemben, de ez ellenére ez a 3 ország ( Németország, OMM, Törökország ) gyarmatok nélkül bírta 3,5 évig a harcot a gyarmatokkal és ezáltal "kifogyhatatlan tartalékokkal rendelkező" országokkal. Még Oroszországban '17 februárjában volt az első forradalom, eddigre vált elviselhetetlenné a háború, ez például Magyarországon csak '18 októberében következett be és ez sem úgy és olyan szinten, mint az oroszoknál.

2016. máj. 12. 00:00
 10/14 anonim ***** válasza:

"Az utolsó csak az évszámban téved. "


Nem tévedés, szándékosan írtam 1918-at. Ha a németek nem kezdenek bele a legyőzött Oroszország területeinek megszállásába, hanem átdobják azokat a hadosztályokat nyugatra, akár sikerülhetett is volna 1918 tavaszán a nyugati front áttörése és Párizs bevétele. Az amerikai csapatok csak nyártól kezdtek érkezni nagyobb számban.

2016. máj. 12. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!