Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Mitől "pingel" a szonározott...

Mitől "pingel" a szonározott tengeralattjáró?

Figyelt kérdés
Miért hallják a tengerészek a tengeralattjáró belsejében lemerülve(pl a Das boot filmben),hiszen a szonár -tudtommal-ultrahang így emberi füllel nem hallható?Ez a fémtest rezgése,amint nekiütközik vagy egy frekvenciaátalakító teszi hallhatóvá?Hisz' mi sem halljuk az orvosnál az ultrahangot.Szóval hogyan lesz hallható a hajó által kibocsájtott ultrahang?
2010. ápr. 5. 00:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
10%

mert a szonár hang hullámokból áll


kiadja ezt a ping hangot és ez verődik vissza

2010. ápr. 5. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
19%
figy a star warsban is az űrcsatáknál van hang, pedig az űrben nem terjed a hang:)
2010. ápr. 5. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
19%
az ultrahangot képi jelé alakítja át, az első meg hülyeséget írt, de egy 17 évestől mit is várhatnánk...
2010. ápr. 5. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
18%
A pingelés két gép közötti kapcsolat válaszidejének mérése.
2010. ápr. 5. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

van az aktiv és a passziv szonár

az aktiv az amit akérdező kérdezet és ha jól tudom hanghullámokat bocsát ki a hajó és azt hallgatják , h milyen hang jön vissza , a passziv pedig az amikkor csak hallgatóznak ezt szerelik fel a tengeralattjárókra .

amit a tengeralattjárókon hallani az a ping ping hang az az aktiv szonár .


én igy tudom , ha tévedsen akk irjátok le a helyes választ .

15/F

2010. ápr. 5. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Az elsőnek:Ezet eddig is tudtuk,hogy a szonár hangot bocsájt ki,de mivel ultrahang,nem hallható.

Harmadiknak:Képi jellé alakítja át a hajón ,ami beméri a tengeralattjárót,de nem ez volt a kérdés,hanem ,hogy ezt hogyan hallják lenn?Hallják a képet?!?

Negyedik:Ez is egyértelmű:a visszaverődő hangok a távolságot és a tárgyat leképezi,de miért hallja a legénység?

Ötödik:igen,van a passzív,ami méri a tengeralattjáró zaját,pl a hajócsavarok kavitációját,a motorzajt,a torpedókilövést stb,az aktív pedig egy hajó által kibocsájtott hang visszaverődése,kb mint az orvosi ultrahangnál.

De még mindig nem értem,hogyan hallhatja ezt az aktív ultrahangot az U-bootok legénysége,hiszen nem denevérek,nem hallható frekvenciatartományban van ez,mégis a legtöbb filmben-szerintem hitelesen- úgy ábrázolják,hogy a matrózok szabad füllel hallják ezt,és a pingelés gyakoriságából tudják,hogy milyen messze van a pingelő hajó.Ötletek?

2010. ápr. 5. 22:10
 7/12 A kérdező kommentje:
Kicsit szóismételtem,bocsi.
2010. ápr. 5. 22:11
 8/12 anonim ***** válasza:
Szerintem a kibocsájtott ultrahang megrezgeti a hajó alkatrészeit, ezt érzékelik "pingként". A ping egyébként pendítés szaknyelven.
2010. ápr. 6. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

A filmek célja szórakoztatás, ezért gyakran elrugaszkodnak a valóságtól. ( pl. amerikai filmben szinte mindig felrobban a felborult autó ) Nem biztos, hogy a valóságban is így működik, ilyen hangot ad a szonár, de a filmekben jól mutat. Ettől lehet valós, de nem sokan jártunk katonai tengeralattjárón, hogy megbizonyosodjunk róla. Láttam több filmet amerikai tengeralattjárókról az NG csatornán, de ott nem volt ilyen hangja a szonárnak.

Technikailag nem túl bonyolult dolog egy rezgést más frekvencia tartományba (hallható tartományba) áthelyezni, és a készülék nem csak a monitoron jeleníti meg a válaszjelet, hanem hallható formában is.

2010. ápr. 7. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
Amerikai tengeralattjárókon,már valószínűleg nem így működik:van olyan köpeny,ami elnyeli a szonárt,így nem észleleik tárgyként.Én is azon vagyok,hogy mint ahogy a sima FM rádió Megahertzes hullámait "lefordítják" (illetve vissza,mert eredetileg is 20-20000 Hz között volt)hallható tartományba,itt is ilyesmi lehet,tehát a mélyben megváltoztatják a hullámhosszt,hogy ők is hallják a szomározást.Más ötletem nincsen.
2010. ápr. 7. 23:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!