Aki sakkozik attól kérdezem pontosan mit jelent a taktikai látás?
:-D :-D
Köszi, neked is :-)
Én mondjuk már nem akarok eljutni sehova, egyszerűen élvezem a játékot és azt, hogy "érthetem" a nagyokat...ennél nagyobb szint hova :-)
Mesterjelölt/mester szinten ez már simán megvan amúgy...sőőőt, előbb is.
De hajrá, mindenki haladjon a céljai felé!
Meg kb inenntől lehet már rágyúrni arra, hogy úgynevezett "vakon" is tudj partit játszani. Vagyis, hogy nem nézed a táblát, csukva van a szemed és általában hátat is fordítasz és csak mondod a lépéseket és neked is bemondják.
Ez amúgy simán nem elérhetetlen cél ez, és megmondom én, hogy elképesztően lehet vele aratni a laikusok körében :-)
Bemész kocsma, haverok, csajok, akármi...mindenki ámuldozik, amikor így játszol velük és még meg is vered őket :-) :-)
Persze egy versenysakkozó ellen ez semmire nem jó, mert ilyenkor jelentősen romlik a játékerőd /a legnagyobbaké is/, viszont külsősöknek ez nagy mutatványnak minősül :-) Látványos és szórakoztató is...
Nah talán még ez a szint, ahová szintén érdemes eljutni :-)
Hát taktikában igen jót kérdeztél :-) Fogalmam sincs tulajdonképpen, hogy mi alapján határozzák meg, hogy mitől lesz egy feladat bonyolult vagy kevésbé bonyolult.
Általában ezt a könyvek amúgy jól felépítik.
De ezt sem kell azért készpénznek venni, mert itt is egyéne válogatja. Van aki bizonyos motívumokat jobban meglát, van aki ezeket a típusúakat sokkal nehezebben.
De sok állás van, amiben Hasonló motívum működik. Ez a kulcsszó. Tehát már láttál ilyet, egyszerűen csak elkezded számolni/figyelembe venni és lehet, hogy működni fog.
Úgy is hívják, hogy típusmotívum. Valószínűleg annál könnyebb egy feladat, minél inkább típusmotívum.
Ha nagyon egyedi a probléma, akkor valószínűleg olyan lépést kell meglátni, amire alapjáraton nem is gondolnál.
Ezek a taktikai tréningek erre jók egyébként. Hogy annyi gyakorolsz velük, hogy parti közben is "keresni" fogod ezeket és akkor talán észre is fogod venni őket.
Nem, a lépésszámnak semmi köze a bonyolultsághoz egy taktikai feladat során.
A lépésszám a kalkulációs készséget fejleszti, az is egy külön "ág" a taktika mellett.
Van olyan elnevezés is, hogy "fonalas" a változat vagy a levezetés. Ez azt jelenti, hogy lehet, hogy 10 lépéses is akár a kombináció, de könnyen átszámolható, mert adja magát.
Az, hogy szinte minden egyes lépés hatalmas taktikai erejű legyen egymás után, az nagyon ritka. Mondjuk az ilyen partikat szokták később örökzöldnek nevezni :-)
A legtöbb partiban amúgy "csak" egy taktikai lépést kell észrevenni, utána a többi már adja magát...ez az esetek 95%-a...aztán már csak jól kell tudni számolni.
Ritka az, hogy két fantasztikus taktikai lépést is meg kell látni egymás utána...pláne többet.
Nem kell tanáncstalannak legyél :-) Egyszerűen csak csinálni kell, nézegetni, gyakorolni, tapasztalatot szerezni..a sakk az egy időigényes játék :-) Ülepedni kell a dolgoknak, a fejlődés fokozatos.
Hidd el, eltelik pár év és az elterelés, kettős támadás meg ilyen fogalmak már a könyöködön fognak kijönni :-)
:-D :-D Úgy, hogy azt csak az emberek hiszik, hogy most a csúcson vagyunk :-) Természetesen az 1800-as években sem hülyék voltak :-)
Egyrészt akkortájt is már rengeteg jó könyv volt, ugyanúgy fejlesztették magukat. Másrészt meg amire az eredeti kérdésed is irányult...ez egyfajta "látás", érzék...persze fejleszthető és kell is, ha az ember profi akar lenni, de természetes, hogy vannak olyanok is, akik soha semmit nem gyakoroltak rá és így is nagyon jól megy nekik.
Egy afrikai bennszülött is nagyon jól fut, meg egy olimpiai futó is...mégis tök máshogy érték ezt el.
Természetesen a modern tudomány /számítógép/ rengeteg fejlődést hozott a sakkban, viszont legalább annyi hátránya is lett, mint amennyi előnye...Kár belemenni, hosszú téma lenne...
Viszont pl. a megnyitásokat teljesen újraírta a számítógép és sok minden mást is, de a taktikai dolgokat és állásokat nagyon is jól tudták kezelni és értelmezni akkoriban, sőt, az igazság az, hogy még sokkal jobban, mint manapság.
Úgyhogy tessék csak gyakorolni :-) Az is jó szint lesz már, amikor képes leszel "átlátni" a történelemben. Megláthatod a régi idők sakkját, annak előnyeit és gyengeségeit és a modern idők sakkját, annak előnyeit és gyengeségeit.
Ez az amit még szintén neveznék "szintnek".
Az, hogy most ki milyen erősen játszik...ugyanmááár. Mindenkinél van jobb és lesz is jobb és rosszabb is...semmit nem számít...
Hát a sakktaktika titkaiban elég nehéz kombinálciók vannak. Abban is csak az első lépéseket veszed észre vagy átlátod az egészet?
Tudol nekem mondani pár taktikai szabályt amik a könyvben levő álások megoldásában segítenek? Vagy pár dolgot a taktika törvényeiről?
Huu...hát természetesen erre így elég nehéz válaszolni.
Ez kombináció függvénye.
Ha az első lépés a taktika lényege, akkor több, mint valószínű, hogyha megvan az első lépés, akkor már a többivel sem lesz gond.
Az igazán "szívatós" kombinációk azok meg olyanok, hogy "el kell indulni" egy irány felé, egy terv felé és a nyerő taktikai lépés csak a 3. vagy 4. lépés után lesz látható, egész pontosan akkor KELL meglátni...
Nah az így már nagyon gáz...azok nagyon nehéz feladványok :-)
Huu...nah akkor. Ezt elmagyarázni elég nehéz lenne pár percben, úgyhogy akár én is kérdezhetnék.
Először is: miért is akarod "erőltetni" a taktikát ennyire? Persze szép része ez a sakknak, de csak egy része.
Ugye fogalmam sincs, hogy milyen szinten vagy...ha a pongós legegyszerűbb feladványok is nehezek, akkor valószínűleg még az Alap sakktudást kell felépíteni. Addig szinte felesleges külön tanulmányozni a taktikai feladványokat vagy másokat...ráér az még.
Először kellenek jó alapok.
Aztán úgyis összességében épül ez és rá fogsz jönni, hogy bár nem foglalkoztál külön a taktikával, utána mégis jobban fognak menni a Pongós dolgok is...
Taktika törvényeiről mesélhetnék regényeket, de ezek úgyis csak "elméleti" fejtegetések, tudni kellene mit is jelentenek a gyakorlatban.
Ugye a sakkban tér, idő és anyag van /csak úgy mint az életben :-D/.
Ezek általában szép harmóniában folynak egymással. A taktikai állasokban a "nyerő" taktikai lépés ezt a harmóniát "bontja meg".
Valamit nyerni akar az illető, ezért beáldoz mást...a nagyobb haszon reményében.
Pl. időt akar nyerni és akkor elterelést használ, teret akar nyerni és anyagot áldoz, vagy anyagot áldoz amiből később neki lesz több anyagi előnye...
Szóval a változatok száma végtelen...
De mindig a tér-idő-anyag játékáról van itt szó és hogy adott állásban melyik ér többet, melyikért folyik a harc.
Van ahol szinte semmit nem számít az anyag, olyan gyorsan folynak az események, van ahol olyan nyugis és szimmetrikus az állás, hogy a végén egyetlen gyalog előny fogja eldönteni a csatát.
Van ahol hiába van a másiknak anyagi előnye, meg se tud mozdulni vele, mert a másiknak akkora tér előnye van hozzá...
stb, stb...
Ui.: amúgy akár a pongós könyvet úgy is használhatod, hogy a legegyszerűbb feladványokat csak "nézegeted"...magyarán max 1 percet gondolkozol rajta, és utána megnézed a megoldást...
Ha ezt kellő számú Kezdő kombinációval megcsinálod, akkor előbb-utóbb rá fog állni az agyad az ilyen lépésekre, rá fogsz "érezni". És így hiába voltak bonyulultak eleinte, mégis lehet így haladni...
Tehát a sakktaktika titkaiban eggyiksem számít szivatós nagyon nehéz kombinálciónak mindegyik alap szintű és elég az első lépést megtalálni benne?
Am azért áltam rá most nagyon a taktikára mert eddig ez az a terület amit elméleti szinten a legjobban el hanyagoltam.
Kezdő állásokat meg tudok oldani pl a sakk matt 3 ban majdnem mindet sikerült. de pl sakktaktikai titkai már nem mennek.
Konkrét problémám az állásokkal van ahogy elém kerül egy ami nem a partimból jött ki hanem csak könyvből asse tom hogy nézzek rá.
Tehát meséket tudnál a kombinálciókról írni? Van kedved nekem segíteni benne? Főként a tudásom kéne gyarapítani. Először elméletben. Sehol nem találok a kombinálásról alapelveket bezzeg a fejlődésről játékvezetésrő bőven lehet.
"Huu...hát természetesen erre így elég nehéz válaszolni.
Ez kombináció függvénye.
Ha az első lépés a taktika lényege, akkor több, mint valószínű, hogyha megvan az első lépés, akkor már a többivel sem lesz gond.
Az igazán "szívatós" kombinációk azok meg olyanok, hogy "el kell indulni" egy irány felé, egy terv felé és a nyerő taktikai lépés csak a 3. vagy 4. lépés után lesz látható, egész pontosan akkor KELL meglátni...
Nah az így már nagyon gáz...azok nagyon nehéz feladványok :-) "
Nah ja igen mutatnék példákat de nem tudok csomagot küldeni tudol adni egy emailt?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!