Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Aki sakkozik attól kérdezem...

Aki sakkozik attól kérdezem pontosan mit jelent a taktikai látás?

Figyelt kérdés
Nem a taktika fogalma érdekel. Van egy ilyen képesség a sakkban amit el kell sajátítani. Szóval a módszer érdekel.
2015. okt. 30. 13:35
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
48%
egy lépés előtt végig gondolod a lehetséges válaszreakciókat és szintén ezekre az ellenreakciót és így tovább.
2015. okt. 30. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
94%

Hello!


A versenysakkban a taktikai látás /amúgy inkább taktikai érzéknek nevezik/ azt jelenti, hogy a játékosnak jó képessége van /természetesen fejleszthető ez is/, hogy észrevegyen elsőre nem nyilvánvaló kombinációkat, amelyből később jobb pozícióba kerül.

A legtöbb ilyen pozíció valamilyen gyalog vagy tisztáldozattal kezdődik, amelyből mégis az "áldozó" félnek lesz előnyös majd az állás.

És azért érzék vagy "látás" kell hozzá, mert adott pozícióban általában ezek a lépések "normális embernek" /:-D :-D/ eszébe sem jutnak :-)

Szóval nem nyilvánvalóak, nem venné fontolóra alap esetben őket az ember...

Nagyon sok speciálisan erre a témára írt könyv van, ezek általában a "sakk keresztrejtvények". Jó móka velük foglalkozni és színesebbé teszi az ember sakktudását is!


Sok sikert! :-)

2015. nov. 10. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:
Szia köszi a választ. Tudol ilyen könyveket mondani?
2015. nov. 12. 19:38
 4/22 anonim ***** válasza:
94%

Ha magyart akarsz, akkor pl. a :


Pintér József · Pongó István : A sakktaktika titkai


egy igen jó könyvsorozat, tehát többkötetes...El lehet lenni vele egy darabig :-)


Ha az angol jól megy, akkor már inkább DVD-k, mert sokkal interaktívabbak.

Pl.:

Valeri Lilov - Tactics: From Basics to Brilliance


És persze ezeket nem hivatalosan azért le is lehet tölteni :-)

De ha beírod youtube-ra akkor kiderül, hogy érted-e őket, mert van pár "próbavideó" feltöltve...


Aztán hajrá! :-) Megfelelő taktikai látással és bátorsággal mindig színesebb egy parti :-)

2015. nov. 12. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:
Magyarból milyeneket ismersz még?
2015. nov. 12. 23:59
 6/22 anonim ***** válasza:
92%

Hogy őszinte legyek nem sokat...legalábbis ami kifejezett taktikára megy rá.

Pont azért, mert magyarul nagyon kevés anyag van az angolhoz képest, így nem foglalkoztam vele túlságosan.

Főleg úgy, hogy ma már interaktív DVD-k vannak angolul, pont olyan, mintha egy nagymester személyesen oktatani...gondolom ezért nem annyira erőltetik már a könyveket.

Régről egészen biztosan vannak még könyvek, csak azokat én nem ismerem és kétséges lehet a hozzájutásuk is.


Itt is lehet szemezgetni amúgy :

[link]


Vagy csak egyszerűen próbálj sakk könyveket vadászni a neten. Pl. a fenti linken is elérhető Mészáros András - Sakk Matt III :

"Mészáros András könyvsorozatának harmadik darabja a sakkjáték legszebb részével a taktikával foglalkozik."


De személyesen én nem ismerem, de mint látod, azért lehet szemezgetni :-)

2015. nov. 14. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 A kérdező kommentje:

Köszi.


Gondolom te sakkozol. Milyen szintig jutottál?

2015. nov. 14. 23:09
 8/22 anonim ***** válasza:
93%

Nézőpont kérdése :-)

FIDE Élő 2170 körülig, ha ez neked mond valamit.


Mondhatjuk úgy is, hogy van nálam sok jobb és sok rosszabb is :-) De nem szoktam magam másokhoz hasonlítani, inkább élvezem a játékot.


Szerintem addig a "szintig" igazán érdemes eljutni, amikor az ember tudja érteni és értekelni a legnagyobbak játékait. Nincs ahhoz fogható csoda, mint amikor "fel tudod fogni" azt a művészetet, amit a nagyok megjátszanak...függetlenül attól, hogy te azt a szintet megjátszani már nem tudod...de élvezni viszont igen :-)

2015. nov. 17. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:

Igazad van. Én is el szeretnék jutni mesterjelölt szintig:) Gratula ehez a szép eredményhez. Drukkolok neked a tovább jutáshoz:D


Taktikában van a feladat megoldásnak egy jól el különíthető szakasza? Pl egyszerűbb és bonyolultabb taktikai feladatok miben különböznek gondolkodási folyamat szempontjából?

Azt figyeltem meg hogy 5-7-10lépéses állásokban már nem látszódnak ki az alap motívumoknak még a nyomai sem. Ezekben az állásokban tanácstalan vagyok. Nem tok mit kezdeni olyan fogalmakkal hogy elterelés ráterelés 2támadás. Vagy az alapvető matt típusok.stb 7lépéspár már olyan sok hogy szinte kombinatív játszmát kéne vezetni belőle mire ki jön a sima 1-2lépéses motívum.

2015. nov. 18. 18:34
 10/22 A kérdező kommentje:
Hogy van az hogy kombinálni már az 1800as években is igen jól tudtak a játékosok?
2015. nov. 23. 15:33
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!