R-77-es vagy AIM-120-as a jobb légiharc rakéta?
A szovjet-orosz BVR légiharc rakéták még a 90-es években is hírhedtek voltak alacsony találati pontosságukról, a MiG-29 és Szu-27 vadászrepülőkhöz rendszeresített R-27-es nem a legjobb tervezésük volt, azóta megjelent leváltására az R-77-es, leváltás mellett még próbálták vele az AIM-120-as AMRAAM szintjét elérni, mennyire sikerült nekik ?
Az R-27-es "selejtességét" szemléltetném azzal, hogy a 90-es években Afrikában, Etiópia és Eritrea között rendes háború dúlt, mely során mindkét fél bevetette légierejét is, az etióp és eritreai MiG-29-eseket és Szu-27-eseket ukrán és orosz (zsoldos)pilóták repülték, a gépeik R-27-esekkel voltak felfegyverezve, és azokkal egyetlen légigyőzelmet sem tudtak elérni, amit sikerült, azt már az R-73-as WVR rakétával és gépágyúval érték el.
Az R-27 mióta BVR légiharc rakéta? Leglább nézzél utána valaminek mielőtt leírod. Az egy közepes hatótávolságú rakéta, nem sorolják a BVR kategóriába. Van hosszútávú(illetve volt) változata is, de az csak próba jelleggel, rendszeresítésre nem került. Az R-27 amcsi társa az AIM-7 SPARROW. Ami még az R-27-esnél is trágyább mutatókkal rendelkezett. Az is egy selejtes rakéta volt.
Másmilyen. Az új R-77-es változatok távolabbról tüzelnek és összetettebb rendszerek jellemzik.
Az R-77-es jobban tud manőverezni, az AMRAAM-hoz képest, 1,5 másodperccel jobb a 180 fokos fordulási mutatója. Az AMRAAM megsemmisítési hatásfoka 50%. Felmész a gyártó honlapjára és ott el lehet olvasni. Ezt a rossz találati pontosságot igyekeznek most ezzel az új verzióval kitölteni. Az AMRAAM-nak nagyon erős a radaros keresőfeje, nehéz elnyomni, de nem lehetetlen. És nagyon gyors.
Az R-77 meg másik elven működik. Annak van egy aktív radaros keresőfeje, amit ha zavarnak, akkor a rendszer ezt érzékeli, átvált passzívba és a zavarforrás felé veszi az irányt. Az újabb változatnak ezen felül van végső megközelítési infravörös keresőfeje is (a kedvedért ez a hőkövető).
Mivel az R-77-est még légiharcban nem vetették be, ezért nem tudjuk milyen valójában. A gyári tesztlövések alapján viszont jobb hatásfokkal dolgozik mint az AIM-120-as.
Egyetértek azzal a véleménnyel, hogy mivel az R-77 a gyakorlatban még nem bizonyított (a gyári adatok meg általában (amúgy minden terméknél) "kozmetikázottak"), ezért az AIM-120-szal való összehasonlítása problémás.
Az R-27-tel kapcsolatban én utána néztem mi a "BVR".
"Beyond Visual Range" - azaz "látótávolságon túl". Jellemzően a 20 NMI(tengeri mérföld) (37 km), vagy azon túlról) indítható légiharc-rakétákat sorolják ide.
Az R-27 - a gyártó adatai szerint - 80km-ről indítható (gondolom, ideális esetben - szemből, nagy magasságban, gyorsan közeledő célra).
Mellesleg minden légiharc-rakétára igaz, hogy hatótávolságuk függ az azt indító gép, és a cél adataitól (magasság, sebesség, irány) és a kettejük ezen adatainak viszonyától.
Például, a legideálisabb eset, ha mindkét gép nagy magasságban, nagy sebességgel egymás felé közelít.
A másik véglet, ha az indító gép kis sebességgel, alacsonyan repül, miközben a cél alacsonyan (esetleg nagy szintkülönbséggel), nagy sebességgel távolodik. Ekkor a rakéták hatásos lőtávolsága a töredékére csökken.
No offense, de az első válasz úgy téves, ahogy van. Az R-27R igenis BVR kategória.
Melegen ajánlom ezt az írást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!