Amikor más, Föld típusú bolygókon fogunk harcolni, akkor is maradunk a jelenlegi bevált eszközöknél vagy átmegyünk a Csillagok háborújába?
Csillagok háborúja szint alatt nyilván nem a lépegetőkre gondolok, azok mindenhol vannak, meg nem annyira elrugaszkodott dolgok, olyan helyeken (pl. dzsungelek) jól jönnek majd, ahol a harckocsik használhatatlanok, hanem olyasmikre, hogy lézerpuskákkal cserélik a jelenlegi lőpor alapúakat a gyalgosoknál és teljes testet védő páncélba öltöztetik a gyalogosokat, helikopter / konvertiplán szerű járművek meg nemigen lesznek. Az akkoriban kijött filmekben is ez a koncepció volt
A mostanában megjelent sci-fiknél, netán más bolygókon játszódó háborús filmeknél, játékoknál ellentétes trend figyelhető meg: a gyalogosok lőpor alapú puskákat használnak, amik most vannak, megelégszenek a jelenlegi golyóálló mellényekkel, exoskeleton-okat szerelnek magukra és helikoptereket / konvertiplánokat használnak. Ilyesmikre példa:
- Halo sorozat
- Avatar
- Elysium
Az USAF is forgatott egy toborzó filmet, amiben idegen bolygón M4-esekkel és a mostani személyi felszerelésben harcolnak a különlegeseik, MV-22-es Osprey juttatja őket a bevetési zónába:
https://www.youtube.com/watch?v=izYAn7XDFys
A Star Wars egy sci-fi, nem a hadtudományban és más tudományokban jártas szakemberek jövővíziója. Olyan típusú háború valószínűleg sosem lesz.
A helikopter, konvertiplán taktikai szempontból nagyon értékes felszerelés. A lézer sem csodafegyver, az sem jó mindenre.
Aki pedig az űrből szétbombázott infrastruktúrát hozta fel. Amint feltalálták a harci repülőgépet, elkezdték fejleszteni a módját, hogy lelőjék. Amint felfegyverzett harci űrhajókat kezdenének gyártani, már fejlesztés alatt állnának az ellene használható lég(űr?)védelmi fegyverek.
Nem csak az olcsóságon van a hangsúly. Például egy városi környezetben használható "gyalogos" harci robotot nem tudnánk megépíteni. Nem tudna hatékonyan mozogni és harcolni. Ha pedig ráadásul teljesen önállóan működne, jelenleg nem tudnánk megoldani, hogy a civileket azonosítsa és ne ölje halomra.
Egyszerűen jelenleg még csak ott áll a technika, hogy ember vezette járműveket tudunk pótolni drónokkal, embereket viszont még nem. Ez viszont közel sem jelenti azt, hogy erre mondjuk ötven év múlva sem lennénk képesek.
Kérdező. Csűrheted, ahogy akarod. Amiről te beszélsz, az a forgatókönyvírók világa. Néha csapnivalóan gyenge, néha zseniális. Ők egy valós világbéli probléma egy aspektusát vizsgálják, és nem törődnek (okkal) a kivitelezhetőségre, hiszen nem az a cél.
Ez viszont a való világ, és nincs benne helye álmodozásnak, fantáziálásnak, csak szigorúan a létező szabályok megismerésének. És az aszerint való cselekvésnek.
Rossz helyre jöttél, ez itt a politika rovat. Itt társadalmi problémákat lehet megbeszélni, nem személyek gondolatvilágát. Még akkor se, ha hadi kérdésnek próbálják álcázni.
Mondjuk drónfüggő is a dolog persze, de a harci drónokat, mit amilyen pl a az RQ-9-es, ahhoz pilóta kell, ezekhez a filléresebb kis valamikhez, amiket magáncélra használnak ahhoz nem kell, de azokat ne nevezzük drónnak.
Meg a drón, az pilóta nélküli repülőgép. Ez a definíciója. Ezek a kis valamik ezek is repülnek, de a modellhelikopter ami tud repülni az nem drón, csak mert repül és távvezérlésű.
Hát kérdező, ha technológiailag vagy kíváncsi, akkor már most is fejlesztettek ki haditechnológiai lézereket. Ezek képesek egy rakétát megsemmisíteni, az USA már elkezdte hadba állítani őket. Azonban hogy közvetlenül emberek ellen vessék be, az még odébb van. De nem elképzelhetetlen, hogy megtörténjen. Van azonban már régóta vakító fegyver, ami lézer alapú, de ez tiltott fegyvernek minősül nemzetközi szerződések alapján.
Viszont lézerkardot biztosan nem fogunk tudni gyártani, erről volt is egy dokumentum film, ahol megmondták, hogy lézerkardot nem, csak plazmakardot tudnánk készíteni. Elsősorban, mivel a lézer hosszát nem lehet szabályozni.
Ebből kifolyólag a levegőben száguldó lézernyalábok sem reálisak, a lézer egyrészt fénysebességgel halad, másrészt pontosan addig, amíg célba nem ér. A valóságban ez úgy nézne ki, hogy egy folyamatos lézercsíkot látnál a fegyver és a célpont között.
A lépegetőket is említetted. Valójában jól néztek ki a filmvásznon, és én is imádtam őket, de hadszíntéren nem praktikusak. Túl nagy felületet kínálnak a támadásra, igen komoly védelmi mechanizmus kéne, de még így sem biztos, hogy sokáig meg tudnának maradni. A modern haditechnika a könnyű, és mobil eszközöket preferálja, így kis járművek valószínűek. Nem véletlenül, hogy a tankokat sem építik bizonyos méretnél nagyobbra. Ráadásul a lépegető csak nyílt terepen hatásos, egy városban teljesen használhatatlan lenne, és még lomha is.
Ami a robotokat illeti, ezekre látok reális esélyt. A drónokat már most is fejlesztik, és fejlődik a mesterséges intelligencia. Hogy ezen a téren, mit sikerül elérni, az még sok idő, mire kiderül. De én úgy látom, fejlődés lesz. Viszont a szárazföldi robotok valószínűleg gurulni fognak (tankszerű talpakon), a légiek pedig kisebb drónok lesznek. Érdemes megfigyelni, hogy a fegyverek nagyon specializálódnak, vagyis olyan irányba fejlődnek, hogy a különféle problémákra, hadműveletekre, különféle fegyvereket fejlesztenek ki. Ez a jövőben mindinkább így lesz.
És akkor az űrcsaták. Ezek ilyen formában nem lehetségesek. Egyrészt az űrhajók az űrben nem úgy repülnek, mint a vadászgépek, sokkal szabadabb a manőverező képességük. Gravitáció híján képesek egy helyben maradni, és hirtelen irányt változtatni. A gyors manőverek miatt, ha lesznek is űrcsaták, de aligha hiszem, hogy egy ember képes lesz azokra a reflexekre, amikre ott szükség lesz.
Az űrhajóknak egyébként nem kell különösebben erős fegyver, egy másik űrhajót egyetlen rajta ejtett lyukkal meg lehet semmisíteni.
Viszont mivel az űrben nincs tűz, így a Star Wars-ban látott látványos lángolások biztos nem lesznek. Még hang se, csak kb. mint a Gravitáció c. filmben, szét fognak szóródni a darabjai, és ennyit fogsz látni.
"Gravitáció híján képesek egy helyben maradni, és hirtelen irányt változtatni. A gyors manőverek miatt, ha lesznek is űrcsaták, de aligha hiszem, hogy egy ember képes lesz azokra a reflexekre, amikre ott szükség lesz."
Nem is a reflex a probléma, hanem az erőhatások. Már az előző generációs vadászgépeknél is problémát jelentett, hogy a pilóta el tudja viselni a rá ható gyorsulásokat. Egy rosszul kivitelezett forduló, és már eszméletlen is.
"Az űrhajóknak egyébként nem kell különösebben erős fegyver, egy másik űrhajót egyetlen rajta ejtett lyukkal meg lehet semmisíteni."
Igen, de a sérült részeket le lehet zárni, az hadi űrhajót pedig lehet vastagon páncélozni. Ráadásul ugyanúgy, ahogy az űrben levegő híján nincs tűz, nincs lökéshullám sem, márpedig egy robbanásnál ez szolgáltatja itt a felszínen a romboló erő szinte egészét. Jelenleg rakétákat ki tudnak lőni lézerrel, de egy csatahajó 30 centi vastag páncéljához irdatlan teljesítmény kell.
Űrhajók ellen sokkal hatékonyabbak volnának a kinetikus energia fegyverek. Vagyis nagy sebességgel beléjük kell lőni, valami nagy és nehéz dolgot. Például egy sínágyúval.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!