A második világháború óta mely háborúkban, hol alkalmaztak kiterjedt terrorbombázásokat?
A legkomolyabb bombázóháborút Észak-Korea városai ellen folytatták az ENSZ csapatok (gyakorlatilag kizárólag amerikai B-29-es és B-50-es bombázók), ennek során 600 ezer tonna bombát dobtak le egy alig 150 000 négyzetkilométeres területre három év leforgása alatt. Összehasonlításképp a második világháborúban Németországra és az általa uralt vagy csatlósországokra dobott a brit és amerikai légierő együttesen 1.5 millió tonna bombát!
A stratégiai bombázás azonban innen kezdve fokozatosan hanyatlott, a pontosabb taktikai bombázók és új bombavető számítógépek, és a helikopterek tömeges elterjedése lényegében véve nyugdíjazta a szőnyegbombázást, mint hadviselési formát. A későbbi konfliktusokban pl. Vietnám a nehézbombázókat már nem városok, hanem utánpótlási útvonalak, ismert észak-vietnámi erődrendszerek bombázására használták.
Manapság pedig már a járulékos veszteséget igyekeznek minimalizálni, jó példa erre a szerbiai NATO bombázás, aminek alig 1000 polgári áldozata volt, miközben hatalmas károkat okozott az infrastruktúrában és az iparban.
De érdemes megnézni azt is, hogy B-52-es bombázóból mindössze 77 röpképes gép van, és az oroszoknak még ennél is kevesebb hadrafogható Tu-95-ös medvéje, tehát ma már a stratégiai nehézbombázó is mint fegyvernem csak jelképesnek tekinthető.
Köszönöm a válaszokat.
A terrorbombázást arra értem, amikor a bombázás célja nem katonai célpont vagy hadiüzem, hanem a civilek, lakosság megfélemlítése, demoralizálása, a mindennapi életük ellehetetlenítése, hogy így gyakoroljanak nyomást az ellenségre a politikai változás érdekében.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!