Pontosan kik a tengerészgyalogosok?
Az érdekelne, hogy a handseregben kikre használják ezt a kifejezést? Mitől "tengerész"? Van valami közük egyáltalán a tengerhez?
Tudom, ez a hozzáértőknek hülye kérdés lehet, de én nem értek az ilyen dolgokhoz, viszont érdekességképp érdekelne.
A régi időkben (vitorlások korában) alapvetően azokat a katonákat jelentette, akik a hajókon szolgáltak. Ugyebár a hadihajók működtetésének megvolt egy külön legénysége, a haditengerészek, és volt a hajókon olyan legénység, akinek a fegyverforgatás volt a feladata, vagyis a tengerészgyalogosok.
A kétfajta legénységnek még a rendfokozatai is mások voltak (és ma is más). A haditengerészet rendfokozatai (sorhajóhadnagy, kapitány, tengernagy stb.) nem ugyanazok mint a hadsereg (úgy értem, a szárazföldi katonák, bakák) rendfokozatai. A tengerészgyalogság rendfokozatai ugyanazok, mint a hadseregnek.
Ma is lényegében a hajókon látnak el fegyveres szolgálatot a tengerészgyalogosok, de ma egy csomó más szárazföldi feladat is rájuk van bízva, pl. felderítés, utánpótlási vonalak fenntartása stb. Az USA hadseregében igazából ugyanúgy vannak felszerelve mint a rendes hadsereg katonái, csak világosabb az egyenruhájuk és más az emblémájuk (a föld bolygó egy hajóshorgonyon).
Ha az amerikai tengerészgyalogosokra gondolsz az nem a tengerészet része, hanem külön haderőnem.
Egy teljesen külön fegyveres egysége az amerikai erőknek, amely kifejezetten úgy van kialakítva, felszerelve, kiképezve stb. hogy expedíciós erőként, távoli helyeken lehessen relatíve gyorsan, önállóan bevetni őket. Ezért az alap amerikai hadseregnél bövebb, alaposabb kiképzést kapnak és sokkal "kompaktabbak", önállóan is széles spektrumú feladatokat el tudnak látni.
Az elnevezés onnan jönn, hogy hagyományosan tengeri szállításra vannak felkészítve, hogy a világ távoli pontjára odaviszi őket a haditengerészet és a partról közelítik meg a műveleti területet. Persze az elmúlt évtized konfliktusaiban inkább repülőkön vitték őket, mert Irak, Afganisztán stb. így volt jól elérhető, és amúgy is sokat változott a hadviselés természete, ezért már az elnevezés idejétmúlt. A 2. vhrúban viszont még a Japánok uralta szigetek elleni tengeri partraszállások, kétéltű műveletek tipikus tengerészgyalogos feladatok voltak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!