Ti mit gondoltok, szükséges volt a második világháború végén atombombát doni Japánra?
Ketsu-Go hadművelet: Eme hadművelet értelmében 53 gyaloghadosztály és 25 dandár 2 350 000 katonája a partok mentén várta volna az ellenséget, rajtuk kívül pedig 7-10 millió polgári személyből kívántak kardokkal és puskákkal felfegyverzett úgynevezett nemzetőrséget létrehozni. Mivel a japánok azt hitték hogy a császárt akarják elmozdítani, hiába viselte meg a japán népet a háború a császárért habozás nélkül hajlandóak lettek volna meghalni.
Sokáig is tartott volna. Az Operation Downfall lett volna hivatott a japán anyaország megszállására.
Ha tudsz angolul, ajánlom ezt:
A lényeg hogy mindkét oldalon elképesztő, milliós veszteségek lettek volna.
Ezt a hadműveletet Truman jóvá is hagyta, mert akkor lépett hivatalba és még akkor nem tájékoztatták a hadsereg által bevethető fegyverekről, így az atombombáról sem tudott az elején, így jóvá is hagyta az inváziót. Az atomfegyver bevetése mint az invázió alternatívája került elő.
De az atomtámadásokat megelőzte a LeMay féle bombázóhadjárat, amikor B-29-esek ezrei napi rendszerességgel bombázták a japán városokat magnézium-termit gyújtóbombákkal hosszú időn keresztül, azért hogy kierőszakolják a japán megadást.
Amikor a második atombomba elnyelte Nagaszaki városát, utána pár órával a császár, aki isteni mivoltából adódóan nem politizál elvileg összehívta a japán kormányt. Sok évtizeddel később a felesége adott egy rövid interjút amiben azt mondta, hogy szép számmal voltak a japán kormányban olyanok, akik még ezen körülmények dacára is tovább akarták folytatni a háborút. A császár viszont akkor azt mondta hogy elég volt. És a császár szava szent volt.
A Hirosimai és a Nagaszaki atomtámadás terrortámadás volt. Nem is lehetett volna más. Azonban, az elvakultak elfelejtik azt, hogy Hirosima volt a 2. Japán hadsereg bázisa, és az invázió esetén a japán csapatok gyülekezőhelye is. Persze ez csak lábjegyzet.
Ezen két terrortámadás célja az volt, hogy a japánokat a Potsdami nyilatkozat elfogadására kényszerítse. A két atomtámadás váltotta ki azt az inváziót, ami minden addigit felülmúló mészárláshoz vezetett volna. Morbid ezt mondani, de az atomtámadás volt a kisebbik rossz.
És csak az amúgy nem politizáló Hirohito császár akadályozta meg a harmadik atomtámadást. Mégpedig azért, mert a Potsdami nyilatkozatban nem volt benne az, hogy a szövetségesek garantálják a császár sértetlenségét. Ezért a kormány elzárkózott tőle. Amikor Hirohito császár augusztus 15.-én reggel egy rádióüzenetben megparancsolta a népének hogy tegyék le a fegyvert, akkor értesítették hivatalosan a japánok a svédországi és svájci diplomatáikat, hogy leteszik a fegyvert, de a Potsdami nyilatkozatot továbbra sem fogadják el. De akkor meg már ez nem is számított.
A hadművelet anyagi/életbeli/logisztikai méreteiből látszódik, miért az atomfegyvert választották. Nem tudjuk mi lett volna, ha, de szerintem sokkal rosszabb lett volna még 4 év háború, folyamatos bombázások és szárazföldi harcok. Természetesen mindkét oldalnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!