Kézi fegyvereknél van valamilyen alternatíva a lőpor helyett?
Higany-fulminát.
Gázpatron, sűrített levegő, rugó.
Úgy értem hogy egy új fajta robbanóanyag, amiből elég lenne kevesebb is azonos hatáshoz, és akkor talán lelehetne csökkenteni a lőszer súlyát egy picit.
Hüvely nélküli lőszerek meg elvileg nem elég megbízhatóak.
Szóval nem ilyen rugós, meg sűrített levegős dolgokra gondoltam. :D
Remek.
Egy 9mm Luger kalibernél 3.3-8.6 grain a jellemző lőpormennyiség. (ez függ a lövedék kivitelétől, a fegyvertől, stb.) Ez 0.21-0.51 grammot jelent, ennyi lőpor van egy 9mm-es Lugerben.
Egy NATO 5.56-osba 20-25 graint töltenek ami 1.29-1.61 grammot jelent.
Egy 50 BMG-be pedig 200 grain körül megy ami 12 grammot jelent.
Valamint a lőpor olyan hatásfokkal dolgozik hogy a kisebb fegyvereknél már néhány grain eltérés is képes károkat okozni a fegyverben. Ennél hatásosabb hajtóanyag igen veszélyes lenne a lőszerek töltésénél, ugyanis még jobban beszűkülne a hibahatár.
A kézi gyalogsági lézerfegyverek még nagyon a jövő. Az velük a probléma hogy huzamosabb ideig kell a célponton tartani a fegyvert hogy kifejtse a hatását. Ezt még egy számítógép el is tudja végezni, de embereknél már necces. Illetve még az energiaellátást is meg kell oldani hogy az egyén is cipelni tudja magával.
Egyébként egy ideig a Metal Storm (Fémvihar) elnevezésű fegyverben látták a jövőt, viszont mostanság nagyon úgy néz ki hogy ez be fog fuccsolni.
Az a helyzet hogy a mai lőszer/kézifegyver egy borzalmasan kifejlett kombináció. Viszonylag egyszerűnek mondható működés, (a katona a harctéren is tudja javítani) könnyű, (nem kell hozzá mindenféle sallang csak muníció) bőven elegendő a hatótávolság és megbízhatónak mondhatók.
A hüvely nélküli lőszerekre már nem mondanám, hogy nem elég megbízhatók.
A HK G11 sorozatban gyártott fegyver, hüvely nélküli lőszert tüzel(-t). (igaz, hogy az 1000 darabos széria után leállt a gyártás és még a továbbfejlesztés is (ami azért jelenthet valamit)).
A T72-es lövege is részben elégő hüvelyt alkalmaz (igaz nem kézi lőfegyver).
Az amik már hajókon alkalmaznak elektromágneses gyorsítású lövegeket.
A fegyver csövében nem robban a lőpor, hanem ég. (fontos, mert az égés sebességével lehet szabályozni a csőben történő folyamatokat.
(hol és mikor legyen a nyomásmaximum, mekkora legyen a nyomás stb. nem mindegy, hogy milyen fegyverről, lőszerről van szó, mire használják)
A G11 igaz hogy hüvely nélküli volt, de maga a "lőpor" ugyanaz volt csak préselt formában. Azonban nem tudták megoldani a külső bevonatot amivel tökéletesen védett lett volna a nedvesedéstől, illetve már enyhébb ütődésre is sérült a préstest.
Mellesleg senkinek nem kellett a fenti gondok miatt...habár hatásadatai igen bíztatóak voltak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!