Milyen indokkal támadta meg Napóleon az európai nagyhatalmakat?
A helyzet az, hogy a napóleoni háborúk során az esetek többségében nem a császár, hanem az ellene szervezett nagyhatalmi koalíciók támadtak.
Például 1812 -ben Oroszországot ugyan Napóleon támadta meg, de itt előtte hadüzenettel fenyegető cári ultimátumot kapott, amelyben I. Sándor a franciák által
megszállt Poroszország és Svéd-Pomeránia kiürítését követelte. Erre az ultimátumra válaszul üzent hadat
Napóleon, s lépte ár a Grande Armée ( Nagy Hadsereg )600 000 embere az orosz határt.
Hét koalíciós háború folyt a forradalmi Franciaország, majd Napóleon ellen. Az elsőben a franciák üzentek hadat Ausztriának, mert XVI. Lajos - akkor még király - egy győztes háborútól remélte a megingott hatalmi helyzetének megerősítését.
A Napoleoni háborúknak volt előzménye. Általában nem volt más, mint a királyság idején elkezdett háborúk folytatása.
A nagyhatalmak alapvetően nagyon vigyáztak arra, hogy egyik se nőjön túl nagyra. Ilyenkor akár elvtelen szövetségeket is kötöttek. Napoleon idején Franciaország túl nagyra nőtt. Befolyással bírt Itáliában, Németország egy részén, Spanyolországnak sem volt esélye ellene. Tehát maradt a szövetség A régi ellenségek (Anglia-Spanyolország, Anglia-Poroszország, Poroszország-Ausztria. Poroszország-Oroszország)hirtelen szövetségesé váltak.
Igen, az európai erőegyensúly fenntartása is közre játszott, ez főleg az angolokat motiválta.
De legalább ilyen fontos az ideológiai szembenállás, a forradalmi Franciaország az egyik, a dinasztikus, konzervatív nagyhatalmak a másik oldalon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!