A második világháború német fegyverei miért merültek hamar "feledésbe"?
A német fegyvereket, akár tankok (Párduc), akár kézifegyverek (StG 44), akár repülők (FW 190, Me 262) voltak, gyorsan elfelejtették a világháború után, egy alkalom kivételével (1948-as izraeli-arab háború) nem alkalmazták őket többé, míg a szövetségesek világháborús fegyvereit (M4 Sherman, M1 Thompson, M1 Garand, P-51D/H Mustang, F4U Corsair, Spitfire, Jak-9) alkalmazták jóval a világháború után 1964-ig. (!) Mi lehet ennek az oka ?
A "nem merültek feledésbe" válasz nem válasz a kérdésre, az érdekel, hogy konkrét fegyvereket miért dobtak szemétdombra annak ellenére, hogy szövetséges megfelelőiket nem egyszer felülmúlták.
A legjobb konstrukciók: Tigris, PZ 4, Párduc, ezek mind egybeforrtak a horogkeresztel és a nácikkal. Ugy ahogy az AK47-ről a kelet jut eszedbe, ha meglátsz egy Tigrist a nácik.
Hiába volt rettentő jó fegyver az AK47 az M16-al szemben Vietnamban pl. Elvi okokból nem használták az amerikaiak.
Ugyanigy Elvből nem használták a német Felszerelést. Az sem véletlen hogy a Stahhelm is rögtön ki lett vonva a forgalomból, pedig rendkivül jó sisak volt abban az időben.
A háború végére már egyik sem volt olyan kiemelkedő. A Panther ellen ott volt a briteknek a Centurion, az amerikaiaknak az M-26 Pershing. Ezektől nem volt klasszisokkal jobb. A maradék, a Shermanok, azokból rengeteg volt. Nem volt szükségük a Panzer 4-esekre és 3-asokra, amik szintén azon a szinten mozogtak.
A repülők tekintetében az FW190 szintén nem volt klasszisokkal jobb a Spitfire-nél vagy a P51 Mustang-nál. A háború után pedig már a sugárhajtású gépeket fejlesztették. Itt az ME262 megint csak alapnak volt jó, sok gyermekbetegséggel küzdött. Ahelyett ott volt a Gloster Meteor, pár év alatt pedig az amerikaiak is összehozták maguknak az F-86 Sabre-t.
Az StG 44 már tényleg egy olyan fegyver volt, amit megérte volna azonnal gyártásba helyezni, mert ugye kevés készült belőle. A szovjetek átdolgozva meg is csinálták az AK-47-esüket.
a pz4, stug-ot alkalmazták még az arab-izraeli háborúkban [link]
az előttem kommentelő is beszúra, én is megteszem, Szíriában előfordult már stg44 nem is egy
de előkerült már mp40 is szíriában [link]
ahogy a világ más táján is pl ez a kép dél afrikában készült: [link]
vagy ott vannak maguk a németek a Walther P38-at a háború után is használták Walther P01 néven
a magyar származású Királyi pál ( királyi géppisztoly tervezője ) pedig a háború után megtervezte a cristobal model 2-es géppisztolyát amit több rendőrség az 1980-as évekig használt !!!! ( ez lényeben a királyi géppisztoly ) [link]
Az utolsó előtti képről az jut eszembe, hogy egy harmadikvilágbeli asszonynak akinek alig jut élelem, és ugyebár harcolnia kell,
HOGY A FENÉBE JUT IDEJE LEBOROTVÁLNI A HÓNALJÁT?
Egyáltalán nem merültek feledésbe. Bár nagy részüket elpusztították, és később meg ugye megszűntek a gyártó kapacitások, így nem gyártották őket tovább, de azért elég sok dolgot köszönhet nekik a világ.
Pl fegyverek:
MG-42-es az Osztrák hadsereg alap géppuskája 74-ig saját gyártásban.
Vagy a már említett STG-44-es gyakorlatigal az AK-47-es alapja.
Tankok terén meg akkora fejlődés volt később, hogy az akkori hirtelenjében kifejlesztett német tankok hamar ellenszerre találtak volna a háborúk után. Vagy pl a légcsavaros vadászgépek is elérték a tudásuk maximumát a világháborúban, utána már egyértelműen elavultak voltak.
De pl a sugárhajtású gépekkel kapcsolatos tudásnak köszönhetően született meg az orosz MiG-15-ös amely korának egyik legjobb vadászgépe volt, bár itt is olyan iramú fejlődés van/volt, amitől hamar elavulttá válnak típusok.
De alapvetően politika is a dolog, meg józan ész. A német hadiipar gyakorlatilag megsemmisült, Németország kettészakadt, megszállás alatt tartották, és egy ütközési zóna lett kelet és nyugat között. Gyakorlatilag a meglévő fegyverekhez nem lett volna hosszú távon alkatrész, másrészt, egy elfoglalt ország mindig egy új felvásárló bázist jelent, amire rásózhatod a sz..rjaidat. Lásd mi is kaptunk orosz gépeket, orosz vonatokat, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!