Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Egy géppisztoly vagy gépkarabé...

Egy géppisztoly vagy gépkarabély is tud olyan fedezet tüzet biztosítani, mint egy golyószóró?

Figyelt kérdés

lehet ezekkel a kisebb fegyverekkel is lefogó tüzet biztosítani? vagy ahhoz túl pontatlanok, vagy gyorsan felforrósodnak?


elvileg a gépkarabély anno azért jött létre, hogy felváltsa a golyószórót és a puskát, mégse tűnt el. A két automata tűzet nem lehet ugyanarra használni?


2013. szept. 6. 18:51
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%

Először is. A gépkarabély azért jött létre, mert a géppisztoly túl kevés volt normál gyalogsági tevékenységhez, a puska meg túl nagy és nehézhes.

A golyószórók (bizonyos fogalomkörben könnyű géppuskák) általában a karabélyokhoz rendszeresített lőszerekre tervezett azonban a karabélyoknál nehezebb fegyverek, amelyek a robusztusabb szerkezete miatt nagyobb tűzerőt képviselnek. Nagyobb a táruk, vagy hevederük, igy nem kell olyan gyakran töltnei őket, a vastagabb cső miatt nem melegszenek, így nagyobb és hoszabb sorozatokat lehet velük leadni, stb.

2013. szept. 6. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
de akkor ez azt jelenti, hogy gépkarabéllyal/géppisztollyal nem lehet lefogótüzet biztosítani?
2013. szept. 6. 19:05
 3/15 anonim ***** válasza:

Jól írja #1. A golyószóró folyamatosan tűz alatt tartja az ellenséget, a gépkarabély 30-as tárából pár másodperc alatt kifogy a lőszer, ilyenkor tárat kell cserélni, megszakad a sorozat. Ráadásul néhány tár kilövése után túlmelegszik.

'91-ben 30 lövés után "súlyba tettem" (megfogtam a csövénél) az AK-63D-t, hát abban a pillanatban elhajítottam, mert megégette a tenyeremet.

2013. szept. 6. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

De lehet, azonban lényegesen szerényebb a tűzgyorsasága.

A golyószóró általában kollektív fegyver, rajok, vagy csoportok használják. Ő biztosítja a fedezettüzet. Alsó hangon is legalább 50-es tárból tüzel de inkább hevedert (rakaszt) használnak. Többségében csak sorozatot lő. mivel vilaálvánnyal rendelkezik könyebben irányozható és célratartható tüzelés közben is.

Ha egy karabéllyal folyamatosan ellőnél két tár lőszert és hozzáérnél a csövéhez, komoly égési sérüléseket szenvednél (egy kollégámnak átégette a bőrkesztyűt) percekid hozzá sem lehetne érni.

A karbélyok rövidebb csövűek, igy kevésbé pontosak, 2-3 gyalogos elvileg tud akkora össztüzet biztosítani mint egy golyószóró, de nem erre tervezték. A golyószóró fedezettüzet ad a karabélyos (vagy géppisztolyos) rohamoz.

2013. szept. 6. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
51%
3.Áruld már el hogy saját hülyeségeden kívül mikor kaptál az 1/A lőgyakorlaton :fegyvert súlyba parancsot? Levezettem párat, én nem emlékszem ilyenre már meg ne haragudj.
2013. szept. 6. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:

5. :D A jó katona parancs nélkül is kezdeményez!

Mentségemre legyen mondva, hogy az egy év alatt összesen 39 db lőszert kaptam gyakorolni, azaz 2 (KETTŐ) lőgyakorlaton vehettem részt.

Amúgy lőgyakorlaton kívül addig mindig "súlyba" helyzetben szaladgáltattak minket fegyverrel a kézben.

A parancs csak valami olyasmi volt, hogy a tüzelőállásból a cél irányába fussak. Én futottam volna fegyvert súlyba

- ahogy addig mindig is- csak hát tűzforró volt...

Egyáltalán ki a f szom talál ki olyan parancsot, ahol a fegyver olyan alkatrészét kell fogni, ami lövés után felmelegszik?

Nem tudom, de biztos sok lőgyakorlatot levezetett... ;-)

2013. szept. 6. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
Szerintem egyértelmű hogy ha meleg a fegyver csöve akkor a gázdugattyú vezető fa burkolatát(AK63D esetén) kell megfogni. Ez pedig nem érettségihez kötött dolog.
2013. szept. 6. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
Sajnállak hogy nem hozzá értők hajtották végre a kiképzésedet. Ahogy írtad a legtöbb feladatot magadtól(saját ötlettől vezérelve) hajtottad végre.
2013. szept. 6. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

Életemben kétszer volt a kezemben rendeltetésszerűen (értsd lőni)a fegyver. Egyszer egy AMD-65 (alap-lőgyakorlat), egyszer az AK-63D (1. számú lőgyakorlat).

Az elméleti oktatásokon hogy-hogy nem, elfelejtették megemlíteni, hogy a lövésnél a cső felmelegszik, vigyázni kell vele.

Ez persze logikus érettségi nélkül is,meg láttam én filmen, hogy az átforrósodott géppuska csövét levizelték, hogy hűljön.

Csak azt nem gondoltam, hogy elég 30 lövés (az is rövid sorozatokkal), hogy megégessen.


Amúgy a kiképzés során azt is elfelejtették megemlíteni, hogy a fegyver hangos. Ugyan osztogattak (az alap-lőgyakorlaton)fülvédőket,akinek nem jutott vattát. Csakhogy nekem az sem jutott.

Az első lövés után csöngött a fülem, a második után magasabb frekvencián folytatta, a harmadik után megsüketültem. A lövészet többi részét már így fejeztem be, tekintet nélkül a vezényszavakra, mivel azokat nem hallottam. :D

Robbantottam trotilt. Ott a gyufa megégette az ujjamat, a többiek gyújtózsinórja már javában égett...(Volt aki elfutott. :D)

Dobtam kézigránátot is. Háromszor. Ugyanazt... (De nem fostam kimenni érte!)

Így lettem századírnok. ;-D

2013. szept. 6. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

visszatérve a kérdéshez, vannak olyan géppisztolyok, amiknek sok lőszer volt a tárjukban (régi dobtáras géppisztolyok, ppsh, thompson, stb.)


Ha ezeknek ennyi lőszerük volt automata tűzre, akkor ezekkel sem lehetett fedező tüzet adni?


bocsánat, de szeretném tisztán látni ezt a dolgot

2013. szept. 7. 09:22
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!