Mi a tartalékos katona?
Hat, nem tudom, hogy van-e meg ennek a szonak ertelme, hogy eltoroltek a kotelezo katonasagot, de amikor nekem kellett "bevonulnom" (es hogy miert idezojelben irom az mindjart vilagos lesz), akkor 9 honap "letoltendo" + 6 honap tartalekos szolgalat volt kotelezo. Ez azt jelentette, hogy 9 honapra bemesz es utana leszerelsz, de marad 6 honap amire barmikor behivhattak, (es bar a sorkatonasag vege fele ezt nem vettek tul komolyan, de) peldaul 3-5 evenkent behivtak egy ujabb honapra, es ha ezt megettek 6 alkalommal, akkor le is szolgaltad a tartalekos idot.
Miert irtam, hogy "Bevonulnom", mert en ugy nyilatkoztam, hogy nem birnek mas emberre fegyvert fogni, akkor sem ha parancsoljak, emiatt nem voltam igazi katona, hanem polgari szolgalatot csinaltam. (igazabol persze birnek fegyvert fogni, csak akkor ezt nyilatkoztam, mert megvolt a "polg. szolis" helyem, es nem akartam, hogy szivassanak), igy emiatt nekem 9+6 azaz 15 honapig kellett "szolgalnom", mert a tartalekos idot is le kellett dolgozni.
Röviden megpróbálom:
1. A sorkatonai szolgálatot Mo.-n nem szüntették meg, csak törvényi szabályozással felfüggesztették. Ha valamilyen olyan dolog történne (pl. háború)akkor visszaállítanák és a hadköteles korban lévőket behívnák katonai szolgálatra.
2. 2004.november 4 előtt a sorkatonai szolgálatukat letöltő fiatalokat és a honvédségtől távozó katonákat is úgynevezett tartalékos állományba helyezték. Ez olyasmit jelentett mint amit az előttem szóló írt le. A sorkatonai szolgálatot letöltőket a hadköteles koruk betöltéséig elvileg bármikor visszahívhatták katonai szolgálatra, és a leszereléskor elért rendfokozatával töltötte el a meghatározott időt. Ez azért volt így kitalálva, mert az ilyen embereket - akik voltak már valamikor, valameddig katonák - elvileg sokkal rövidebb időn belül lehetett kiképezni és felkészíteni az adott feladatra.
3. Magyarországon ma hivatásos hadsereg van, ami annyit jelent, hogy a katonai pályát választó fiatalok a katonai főiskola elvégzése után hivatásos tisztté lesznek felavatva(minden év augusztus 20), valamint akik önként be akarnak lépni a hadseregbe, azokkal a honvédség szerződést köt és kiképzi őket katonának, ezeket a katonákat hívják szerződéseseknek, más országokban -illetve itthon helytelenül- zsoldosoknak.
4. A "klasszikus" tartalékos szolgálat megszűntével létrehozták az önkéntes tartalékos szolgálatot. Ennek a mindenféle jogi, anyagi stb háttere még tisztázás alatt van, egy pár helyen lehet ilyen szolgálatot vállalni. Röviden: szerződést kötnek a jelentkezővel határozott időre. Munkaviszony nem jön létre, de a szerződő vállalja, hogy amikor a honvédség megszólítja valamennyi időre (két-három hét) évente bevonul, és felfrissíti az ismereteit, elmegy lőgyakorlatra stb. Ennek fejében a honvédségtől úgynevezett rendelkezésre állási díjat kap minden évben, ennek összege az idő előrehaladtával növekszik. Más országokban pl. USA ez kitűnően működik, rengeteg olyan katona volt pl. Irakban aki egyébként otthon pizzás fiú, utcaseprő vagy akár matektanár. Ott ez a szolgálati forma természetes, az országban lévő munkáltatók tudomásul vették, hogy ha úgy adódik a munkavállalóját a sereg behívja, és valamennyi ideig nélkülöznie kell. Itthon ennek még nem sok kultúrája van és sokan nem is hallottak róla, így nincs is sok tapasztalat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!