A jövő hadseregei mennyire lesznek gépesítve?
Volt régen egy Star Trek epizód, amiben két bolygó harcolt egymással, azaz a bolygókon volt egy-egy gép, ami kiszámította, hogy adott bolygó adott szinten milyen csapást tudna mérni a másikra, és meghatározta hogy hány ember pusztulna el a másikon. Erre az adott számú embert behívták megsemmisítésre, és ez teljesen meg is felelt a társadalmaikak (nincs pusztítás).
Persze már senki nem tudta, miért is harcolnak, de örültek hogy ezt a gépek megteszik helyettük.
Erre megjelent Kirk kapitány, tönkre vágta az egyik ilyen gépet és erre az emberek elkezdtek maguk harcolni. Amint megtapasztalták a háború borzalmát, azon nyomban békét kötöttek.
A légierőnél a drónok már egyre inkább átveszik a hagyományos repülőgépek szerepét, valószínű a szárazföldön is folytatódni fog a tendencia.
Elképzelhető, hogy a katonák a távoli bázisról irányítják a lánctalpas/lépegető felfegyverzett robotot, mely helyettük harcol a csatában, városi környezetben is. Így a fejlett, modern hadseregek minimalizálhatják az emberveszteséget.
Az asszimetrikus hadviselésben viszont a helyi lakosság megnyerése is nagyon fontos (például a zöldsapkások képzésénél erre különösen nagy hangsúlyt fektetnek), ez robotokkal nem lehetséges.
Elképesztő kockázatokkal jár egy automatizált hadsereg, Bármikor elkötheti egy ügyes és kellően megalomániás csoport aki a saját céljaira használhatja fel a robothadsereget. Meg persze ahogy a Terminátorból és s többi sci-fiből megtudtuk, az is enyhén problémás, ha a robotok vagy az őket vezérlő rendszer önállósítja magát.
Nem is beszélve az üzemzavarokról és az olyan helyzetekről, amit csak az ember képes megoldani (civil lakosság megnyerése, önálló döntések döntések meghozatala, ha a vezérkar nem tud vagy nem akar érdemi infókkal szolgálni stb.)
Mivel a robotsereg igen sebezhető a kommunikációs energiaellátási és egyéb malőrök által értelmetlen fenntartani, mert asszimetrikus hadviselésben vagy lemészárolják az egész lakosságot, ami nem épp humánus verzió vagy egy kis csoport tönkrevághatja a a központot minimális költségekkel. Egyszerűen nem lenne nyílt terepe ellenfele viszont könnyen taccsra vághatja bármelyik nemzet néhány terrorista segítségével.
Csak pazarlás a katonáskodásra drága robotokat kiképezni csak veszélyei vannak haszna nemigazán azonkívül, hogy ha felállna az valószínűtlen helyzet, hogy két robotcsorda csépei egymást emberéletek nem mennek pocsékba.
Azért nem kell rögtön az amerikai sci-fikben látott robothadseregeket vizionálni, melyek egymással harcolnak a nagy csatamezőn.
Inkább arról van szó, hogy a modern hadviselésben megpróbálják az emberi veszteségeket minimalizálni, erre már a XX. sz. végén is volt példa, például a NATO Szerbia elleni 1999-es háborújában a szövetségesek egy embert sem veszítettek az ellenség által (2 katona balesetben elhunyt).
A veszélyes feladatokat próbálják meg minél inkább gépesíteni, például tűzszerész robotok, felderítő repülőgépek, előbb-utóbb a kommandósokat pótló, kiegészítő robotok is meg fognak jelenni, de ezeket ember irányítja.
Nem igazán hoznak saját döntést, főleg nem az ellenségnek vélt dolog megtámadásáról.
"Azért nem kell rögtön az amerikai sci-fikben látott robothadseregeket vizionálni, melyek egymással harcolnak a nagy csatamezőn.
Inkább arról van szó, hogy a modern hadviselésben megpróbálják az emberi veszteségeket minimalizálni, erre már a XX. sz. végén is volt példa, például a NATO Szerbia elleni 1999-es háborújában a szövetségesek egy embert sem veszítettek az ellenség által (2 katona balesetben elhunyt).
"A veszélyes feladatokat próbálják meg minél inkább gépesíteni, például tűzszerész robotok, felderítő repülőgépek, előbb-utóbb a kommandósokat pótló, kiegészítő robotok is meg fognak jelenni, de ezeket ember irányítja.
Nem igazán hoznak saját döntést, főleg nem az ellenségnek vélt dolog megtámadásáról."
Csak az a probléma, hogy a kérdező nem ezt kérdezte. Hanem azt, hogy lehetségessé válik-e a közeljövőben, hogy az egyszeri lövész is egy android legyen. Onnantól már nem kisegítő alakulatról, tűzszerész droidokról, hanem robothadseregekről van szó.
A kommandósnak meg igen is döntést kell hozni ráadásul nem feltétlenül olyan körülmények között, ahol a kézi vezérlés kivitelezhető. Tehát vagy az android kezébe adunk egy komoly alkalmazkodóképességet és rögtönöző és ítélőképességet igénylő melót, vagy egy gyilkológépet teremtünk ami elharsogja egyszer, hogy add meg magad, ha nem tesz ennek eleget az esetleges célpont, akkor megpróbál likvidálni mindenkit a helyiségben.
Azonkívül, hogy 30-50 éven belül még ilyen hatékony gyilkológépet sem tudunk létrehozni, a robot ítélőképessége még mindig probléma marad. A tűzszerészeti illetve a tisztán rombolási célra (repülőgépek illetve páncélos hadosztályok) elvileg alkalmas lenne csak akkor megint az a probléma merül fel mint a robothadseregnél.
Egyenlőre nem kivitelezhető, hogy pár lényegtelen fegyvernemen kívül illetve kiegészítő fegyvernemen kívül bármit is teljesen gépesítsünk. De annak legalább tényleg van értelme is.
Nem valószínű. Két okból:
1. Még mindig iszonyatosan messze vagyunk attól, hogy olyan mesterséges inteligenciát hozzunk létre, ami képes szinte minden helyzetben önálló döntést hozni.
2. A hardver részétől is nagyon messze vagyunk. Ugyan vannak már emberszabású robotok, de képességeik terén nagyon messze vannak az emberktől, és ami a legfontosabb: képtelenek önmagukat fenntartani. Gyakorlatilag minden gép, amit az emberek használnak időnként karbantartásra szorul, ez fokozottan érvényes a katonai eszközökre a szélsőséges igénybevétel miatt. Míg egy embernek elég, ha ételt adsz, a gépeket nem elég üzemanyaggal feltölteni, alkatrészeket kell cserélni, olajozni, karbantartani kell őket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!