Ha a Román és a Magyar hadsereg egymásnak ugrana egy háború keretén belül mi történne, hogyan zajlana?
Ki, jöhetne ki győztesen a háborúból? Mennyi hadieszköze van Magyarországnak és Romániának? Hány katonája? Hány embert lennének képesek esetleg besorozni és bevetni azokból az emberekből akik már voltak katonák és kaptak alap kiképzést. Egy az egy ellen a két ország, szövetségeske nélkül zajlana a háború.
Játszunk el a gondolattal. Mi történne ha ...? Erdélyben kitörne a gerilla háború a helyiek között?
"Meddig bírnánk kitartani a románok ellen? 1-hét, 1-hónap? esetleg pár napig bírnánk csak?"
Szerintem pár óra. De igazából felesleges is ezen filozofálni, a vége úgy is az lenne, hogy Budapesten lennének. Érdemes már leszerelt, NATO missziókban részt vevő tábornokok interjúit/könyveit elolvasni. Nekik egyöntetű véleménye az, hogy ez a hadsereg konkrétan alkalmatlan az ország védelmére. Nem csak a románok ellen, az összes szomszédunk ellen is. Egyedül az Afganisztánban szolgáló hadtest ér valamit, de hát ők nagyon kevesen vannak meg még messze is.
"Nem csak a románok ellen, az összes szomszédunk ellen is"
Látszik, hogy semmit se tudsz a témáról, szerintem még azt se, hogy körülöttünk melyik országnak mekkora és milyen felszereltségű hadereje van, mert akkor nem írnál ilyet. Olvass utána egy kicsit a számoknak, a felszereltségnek, egyéb kondícióknak.
Ja igen, semmit... Szerintem meg olvasgass egy kicsit te is olyanokat, akik nem csak a monitorról ismerik a Magyar Honvédséget.
Kicsit utána néztem én is ennek a kérdésnek, habár meglehetősen ostoba kérdés, legalább is szerintem. Miért is ugorna egymásnak a két ország? Trianon miatt? Mert az majd 100 éve történt. Teljesen felesleges ilyen kérdésekkel foglalkozni. Úgy látszik régen Szlovákia volt a téma, most meg Románia. Nincs új a nap alatt, csak a politikai feszültségek zajlanak máshogy.
De tegyük fel, hogy nyomós oka lenne egyik, vagy másik országnak a háború megindítására, akkor is mint a NATO katonai szövetségén belül történő békés megoldás a legvalószínűbb eshetőség. Ha nem, az ENSZ szankciókkal rögtön térdre kényszerítené az agresszort. Nem olyan könnyű ma háborút indítani, mint a kora újkorban vagy mint a Népszövetség idején.
De ha teszem fel bekövetkezne egy ilyen helyzet és a közeljövőben (kb. 10 éven belül) mégis beállna a hadiállapot, hangsúlyozom, hogy sosem fog(!), akkor szerintem a következőkre lehetne számítani.
Első körben nézzük a szárazföldi erők arányát:
Magyarország teljes személyi állománya légierő, szárazföldi, ösz-visz 29780 fő ami nem kevés egy NATO tagországon belül, NATO feladatok ellátására. Romániának viszont 45800 fő CSAK a sz.f.-i haderő. 2005-ös adat szerint Magyarországon hadra foghatóak száma kb. 2 millió fő, Romániában ez a szám 4 millió fő. Ebből is látszik, hogy majd 2-szeres a Román túlerő. Arról sajnos nem szól a fáma, hogy a határon túli magyarok ebből mennyit tesznek ki, mert ha más nem, akkor a Román hadvezetés nemzet biztonsági okokra hivatkozva akár be sem hívhatja őket. Önálló gerilla hadműveleteket, mint ahogy a kérdező említi nagy valószínűséggel vívnának ők maguk is, de azok támogatását nem tudná megoldani a honvédség, így hamar elbuknának. Ha hozzá veszem az esetleg ide haza harcoló Szlovákiai magyarokat ezt a létszámot, szerintem úgy 50000-rel megtudnák dobni, de mindent össze vetve a Román haderő így is félelmetes erőt képviselne, legalább is sz.f.-ön.
Ha a szárazföldi haditechnikát nézzük Romániának 300(!) db. saját fejlesztésű TR-86-öse van: [link]
Nem rossz harckocsi lehet, véleményem szerint, de biztos jobb mint a magyar páncélos fegyvernem "gerincét"(?) adó T-72, melyből 43 db van lekonzervált állapotban. Hogy az mit takar, mindenki döntse el maga.
A kézifegyverek valószínűleg a szocializmus örökségei, itt-ott megtalálható egy-egy modernizált példány, de nagyjából kiegyensúlyozott. Nos véleményem szerint eddig nem vitás, hogy a sz.f.-ön úgy végig gyalogolnának rajtunk, hogy az első nap már Pesten lennének, mi meg már a békeszerződést szövegeznénk a parlamentben. Hozzá teszem az első jelentősebb természetes akadály előttük a Tisza lenne, addig pedig a fentebb említett 300 harckocsi ellenállás nélkül tudna felvonulni. Elég egy hídfő a folyón és a következő megálló már a Duna. Nyílt, sík terep, ideális körülmények egy villámháborúhoz, kivéve ha nem jön egy váratlan ellencsapás az égből.
Mert biztos jönne és fájdalmas veszteségeket okozhatna. Ugyan is a Román légierő híresen gyenge. KB. 40 db. MIG-21(!)-es áll rendelkezésükre, melyek második generációs harci gépek, ezzel szemben a mi Grippenjeink 4 és feledik generációsok, melyből 14 db van. Nem kis mennyiség, sőt a két repülőgépet 32 év haditechnika választja el egymástól. Ez még a jelentős számbeli erőfölény ellenére is tetemes.
De még mielőtt pezsgőt bontanánk, ha a harci helikoptereket nézzük Magyaro.-nak 12 db. Mi-24-ese van, melyből 12 db. vár felújításra, 2 db azonban bevethető. Romániának viszont 23 db IAR-330 Puma Socat modern támadó-szállító helikoptere van, mely gyakorlatilag a Mi-24-es.
És hát ezt is elbuktuk. Mindent össze vetve 2-5 nap alatt véget érne a háború egyértelmű végeredménnyel, bár nem tartom kizártnak, hogy a magyarok természetüknél fogva kipróbálnák milyen az aszimmetrikus hadviselés, de hát sok jóval az sem kecsegtet. Haditengerészetet szerintem meg felesleges átnézni. Nos elég hosszú lett, remélem a kérdező megtisztel annyival, hogy legalább végig olvassa kb. 1 órája nyüstölöm ezt. ÉS minden adatot a Wikipédiáról szettem, nem a legfrissebb adatok, de jók támpontnak.
(Legyen ez tanulság! Google és a Wiki a barátod! Mielőtt ide írtok.) Remélem hasznos voltam.
Annyira röhejes, hogy ezt a kérdést már századszorra is kiírja ide valaki, elég lenne beírnod a keresőbe, hogy románia vs magyarország és csomó hasonlót kidobna, mert valamiért a tizenéves kisgyerekek nagyon szeretik az ilyesfajta vitákat, hogy "melyik az erősebb".
És mindenki bevési a kis magánvéleményét mindenféle hozzáértés nélkül, wikipédiára hivatkozva, ami kb 100%-os bizonyíték a hozzá nemértésre, jó hogy nem youtubekommenteket jelöltök meg forrásnak. Amikor meg olyan válaszokat látok, hogy a románok "pár óra alatt elfoglalnák magyarországot, hát akkor meg sírva röhögök az ilyeneken. Ha van agyad ne higgyél ezeknek a válaszoknak, totális hozzánemértés, ennyi erővel a szomszéd tizenvalahány éves középsulis srácot is megkérdezhetnéd, aki a "katonai tapasztalatait" a Call of dutyn szerezte, valószínű a válaszolók nagy része is ugyan ilyen. Aki nem ért hozzá az fogadja már el a tényt, hogy nem ért hozzá max a kis álomvilágában, és ne írjon! Persze tudom, hogy az ilyen kisfiúknak ezt nagyon nehéz lenyelni , mert a "katonásdi" menő, és minden kisfiú beképzeli, hogy ért hozzá, de NEM! Az egész hadsereg, hadvezetés topic tele van olyan bullshitekkel amiket ki kéne gyomlálni, mert csak megy át a hülyeség az egyik fejből a másikba. Másrészt Magyarországon kb szokássá vált az a mentalitás, hogy mindenben gagyik vagyunk, ami a hozzá nem értéssel párosodva ilyen válaszokat szül.
Na szóval, először is nézz utána normális forrásokban, beírod googlbe, h "biztonságpolitika" és rakat olyan oldalt találsz amik ilyen témákkal foglalkoznak, hozzáértő emberek szerkesztik stb.
"Stokholmi International Peace Research Institute" néven fut egy intézet, a világ minden olyan országában ahol lehetséges (tehát pl észak-korea nem) figyelik a katonai kiadásokat egész évben és nyilvánosan közzéteszik az adatokat, minden országban külön munkacsoporttal rendelkezik. Tehát itt megtalálod, hogy Románia mennyit fordít katonai kiadásokra, ill azt is, hogy Magyarország mennyit. Database ->SIPRI Military Expenditure Database->Enter the SIPRI Military Expenditure database, és ott allul meg kiválasztod a kívánt országot, de segítek: [link]
Ezekhez még hozzájönnek a úgynevezett "kettős felhasználású termékek" tehát amiket egy ország be tud szerezni nem a hadseregen keresztül is, nem katonai célú használatra, de katonai célra is alkalmasak, pl: terepjárók vadőrségnek, csapatszállító helikopterek mentőhelikopterként, páncélozott szállító harcjárműveket a rendőrség részére, stb.
A romániai politikával nem hiszem, hogy túl sokan tisztában lennétek, megjegyzem én se, szóval arról most csak találgatni tudok. Magyarországon stabil kormánytöbbség van, akármelyik közvélemény kutatást is nézzük meg, a Fidesz még mindig lazán nyerne ha jövőhéten lennének a választások, (aki nem hisz pár kattintással utánanézhet neten) + az ország minimum harmadik legerősebb pol ereje a Jobbik egy román magyar háborúban egyértelmű mennyire lelkesedne. Romániában nincs ekkora kormánytöbbség, az ellenzék mindenhol ugyan úgy működik, ahol tudja gáncsolja a kormányt, ha az egyik oldal kiál egy vélemény mellett a másik oldal az azzal ellentétes véleményt fogja felkarolni és megszerezni az azt a véleményt valló szavazókat. Szóval ha a románia kormánya hadat üzen nekünk, az csak is azt jelentheti, hogy a román kormánypárt a háború mellett van, másképp nem üzenhettek volna hadat.
Romániában is ugyan úgy megvannak azok az ideológiák mint itthon, szocik, konzervatívok, nacionailsták, liberálisok stb. Ha a román kormánypárt a háború mellett van, akkor azoknak az embereknek a véleményét fogja képviselni, azoknak fog "kedvezni" akik háborút akarnak magyarországgal, a román ellenzék úgy tud ebből politikai tőkét kovácsolni, hogy képviseli azon románok véleményét akik meg ellenzik a háborút. Nem tudok olyan tanulmányról ami ezzel foglalkozott volna, hogy a román lakosság hány százaléka akarna háborút velünk, és hány százalék ellenezné. A médiában ez 100%-ban egyoldalú, nem indulhatunk ki abból, h havi 2 magyart megvernek erdélyben és akkor a románok biztos háborúzni akarnak, ettől még lehet, hogy a Románoknak csak az 1%-a utálja a magyarokat, de az is, hogy 99%-a (és akk még kérdés, hogy aki utál minket az egyenlő e azzal, hogy háborút is akarna?). Nyilván innen ehhez mi nem értünk, nem végeztünk kutatómunkát a teljes román lakosság körében arról mennyire támogatnának egy ilyen háborút, még a erélyi magyarok se tudhatják, hogy a eredeti románia területén élő románok, akik nem igazán találkoznak magyarokkal hogy viszonyulnak hozzájuk, tehát pl a bukarestiek.
A média csak a nézettségre megy ezért próbálja úgy eladni a dolgot, hogy a románokat úgy festi le mintha mindegyik magyarvérre szomjazna, de igazából ha józanul belegondolunk "felnőttesen" :D akkor tudhatjuk, hogy ez hülyeség, én biztos vagyok benne, hogy a lakosság messze túlnyomó része ellenezné a háborút, mint ahogy magyarországon is, ahol erősebb a nacionalizmus jóval mint a románoknál, itt is a lakosság nagy része ellenezné, hogy betámadjuk romániát. Szóval az a lényeg, hogy egy Magyar Román háború teljesen megosztaná a román politikát is, elég szépen, az ellenzék pedig egyértelműen a teljes székely magyarság támogatását élvezné, hiszen függetlenül attól, hogy valaki RMDSZ-es vagy MPP-s vagy akármi más erdélyi magyar párt szimpatizánsa, egyértelmű, hogy teljesen ellenezné a háborút. Ami azért jelentős bónusz az ellenzéknek.
Tehát mindenképpen egy politikailag rendkívül instabil és megosztott Romániával nézne szembe egy politikailag egységes és összetartó Magyarország.
Romániának nagyobb hadereje van, de ebből mennyi és milyen beosztásban a székely? És kérdéses, hogy a román kormány mit tenne ez ügyben? (ne, erre ne válaszoljatok, úgyse az a válasz amit a kis buksitokban, a kis világotokban elképzeltek, hogy "háfelakasztanámindet" vagy hasonló) A Magyar hírszerzésnek ez óriási előnyt jelentene, gyakorlatilag minden székely aki a román hadseregben szolgál (és biztos van belőlük vagy 1000 fő [sac]) velünk lenne és igyekezne a lehető legrosszabbul végezni a dolgát, és hátráltatni a román hadsereget, titokban ahogyan csak tudja.
Ezzel szemben a Magyar Honvéd lojalitása megkérdőjelezhetetlen!
Fontos, hogy sok tényezőt nem tudunk figyelembe venni információhiány miatt! Ilyen például a román és a magyar katonák minőségbeli különbsége, ide értem, hogy milyen hosszú és milyen minőségű a kiképzés, mennyire rendszeresen gyakorlatoznak, milyen szinten, mennyire tapasztaltak átlagosan (szolgálati idő, vagy harctéri tapasztalatból akár), mennyire szigorú a magyar és a román katonai alkalmassági/felvételi eljárás (a magyarról tudjuk, hogy nagyon szigorú). Ilyesmik.
Az Orbán-kormány azért tett lépéseket a sorkatonaság pótlására, amennyire lehet, tehát pl önkéntes tartalékosok, katonasuli program. (jó ez mondjuk tényleg nem sokat nyom a latba de azért megemlítem)
A honvédség állománya mellett ne feledkezzünk meg a szinte "azonnal" rendelkezésre álló magyar rendőrségről, aminek állománya 45000 fő, jellegéből adódóan az állomány túlnyomó része a mai katonai egészségügyi felvételi követelményeinek is megfelelne, ami háború esetén persze nagyságrendekkel enyhébb lenne (akit ma elküldenek, hogy nem alkalmas katonának azt háború esetén simán felvennék, nyilván itt a kisebb gondokra gondolok, nem arra, h pl hiányzik a fél karja). Illetve a rendőr sokkal gyorsabban átképezhető katonának mint egy sima civil. Háború esetén mindig a hadseregen kívüli egyenruhásokat sorozzák be első körben. Rendőrség, tűzoltóság.
Románia bár létszámában tekintve több mint kétszer akkora hadsereggel rendelkezik, mégsem költ kétszer annyit rá mint mi. Ezt azért mondom mert ebből következik, hogy a román hadseregben sokkal jelentősebb lehet az amortizáció mint a magyarban. Egyszerűbben: sokkal több ócskavasuk van mint nekünk.
Másrészt a Román haderőből levonhatunk minden tengeri haderőt, amit ellenünk nem tudnának bevetni.
Románia fő harckocsi típusa: TR-85 (jó most kicsit csalok, én is wikipédiázok úgy látszik felétek ez elfogadott) ebből van 300 darab. A T-55 ből a románok által kifejlesztett tank.
30-40 db T-72
Honvédség fő harckocsija: T-72, 103 lekonzervált (vagyis nem hadrendből kivont, csak éppen nem használt, mert mi a fenének használják, biztos sokkal drágább ezzel furikázni mint autóval, akkor meg minek? Komolyan a sok kisgyerekazt hiszi, hogy az a 300 román tank olyan mint valami stratégiai játékban, hogy rákkattintasz, jobbklikk és támadás :D a románoknak is ugyan úgy "lekonzervált" a többség, mer gyökérség lenne használni, kiképzésre, gyakorlatozásra van pár, a többit majd akkor veszik elő ha háborúba kell).
58 db T-72M1 vagyis a T-72 egyik modernebb változata.
TR-85: fegyverzet: 100m-es ágyú,
7,62 mm-es párhuzamosított géppuska
12,7 mm-es légvédelmi géppuska
sebesség: 60km/h
T-72: fegyverzet: 125 mm-es ágyú,
párhuzamosított 7,62 mm-es,
12,7 mm légvédelmi géppuska,
2A46M irányított páncéltörő rakéta. (mondjuk sztem ez az utóbbi csak opció rá, nem hiszem, h mind el van vele látva)
sebesség:75-80km/h
Na a lényeg, hogy harckocsik tekintetében a románoknak 2x annyi van, de azért tegyük hozzá, hogy a t-55-ből továbbfejlesztett TR-85 és a t-72-es közül melyik az erősebb? Ráadásul mi a T-72-esek lecserélését tervezzük is, már jó párszor felreppentek hírek, hogy a kormány mikre akarja lecserélni, legutóbb azt hiszem 50 db osztrák Leopard-2 megvásárlásáról lehetett olvasni. Szóval esetleg ha ez a háború 10 év múlva lenne :D És ugye itt is a katonák képzettsége is bejátszik nagyon nagyon, amiről gőzünk sincs.
Légierő: Na ez kb a legfontosabb, az első csapás mindig a levegőből érkezik, aki uralja a légteret szinte már meg is nyerte a háborút. Az ellenség infrastruktúráját (hidakat, utakat, vasutat) szétbombázva megbénítja a közlekedést, utánpótlást, logisztikát, erőműveit elpusztítva az áramellátást, (képzeljük el, mi lenne ha a paksi atomerőművet lerombolnák máról holnapra? az ország energiatermelésének 40%-a fuccs), üzemeit, gyárait elpusztítva megbénítva a haditermelést. És persze az ellenség csapatai elleni támadások.
A légierőben a Magyar Honvédség toronymagasan veri a románokat, a 14 Gripen (így, 1 "p"-vel kedves biztosannagyonhozzáértő, aki leírta 2p-vel :D) cafatokra tépné a román gépeket, akkora a technológiai különbség. A románoknak az a 110 Mig-21 amit a wikipé ír, annak nagy része lefogadom rozsdás ócskavas, lefogadom a román pilóták, a magyar honvédségénél szűkösebb anyagi források miatt biztos kevesebb órát repülnek/év. Másrészt a mig-21 annyira elavult, hiába írják oda, hogy "felújított", mi a mig-29-eket is konzerváltuk (tehát ha kell elő tudjuk még venni és használni).
Itt most nem csak olyan dolgokról van szó, hogy a Gripen gyorsabb, magasabbra repül meg egyéb ilyen wikipédiás adatok. Hanem pl a Gripen radarja milliószor jobb mint a MIg-21-és, sokkal messzebbről észleli a Gripen a Miget mint a Mig a Gripent,. Mire Mig-21 radarja érzékelné (ha egyáltalán érzékelné :D ) a Gripent az már rég széttépte egy levegő-levegő rakétával.
Illetve a Gripenre több fegyvert lehet málházni, és mivel a 90-es éve fejlesztése, ráadásul NATO tagországé, ezért csomó olyan ÚJ, MODERN fegyverrel kompatibilis amikkel egy gagyi Mig nem! Vagyis mivel a Mig régi szovjet, csomó modern nyugati fegyvert, felszerelést egyéb kiegészítőket nem lehet rá telepíteni, a Gripennek nincs ilyen gondja.
És akkor ott vannak az egyéb érvek: erdélyi magyar partizánok, már létező magyar "szabadcsapatok" (magyar gárda, magyar nemzeti arcvonal, etc) Bulgária és Moldova segítsége (esetleg még a Lengyeleket is el tudom képzelni bár nincs közös határuk a románokkal).
Itt az előtted, hosszabban szóló "biztonság politikai szakértő", aki véletlenül sem említette, hogy szakértő a témában de gyorsan hozzáteszi, hogy a fentebb leírtak pusztán a szerző magán véleménye és nem okosítás céljából íródott. Mint ahogy te is leírtad wikipédiából nem szép idézni pusztán azért tettem, mert az mindenki számára könnyen elérhető (igen még számodra is), mivel feltételezem, ha valakit komolyan érdekel a téma akkor katonai szakkönyveben úgy is utána néz akit meg nem annyira, annak - mint írtam - jó támpont lehet.
Amit pedig utána leírtál az.... meglehetősen irreális. Nézzük sorban, amivel én SZEMÉLY SZERINT nem értek egyet. Lehet, hogy nem olvasod el mert nem érdekel, de feltételezem, hogy kulturált emberek tudnak vitatkozni, nem pedig ócsárolják egyből egymás írását.
1.Politika: A támadás lehetősége mindkét részről adott, mert a kérdésben nincs meghatározva, hogy ki rúgja fel a status quo-t, nyilván mindkét részről csak és kizárólag akkor indulhat meg támadó jellegű háború, ha biztosított az ország gazdasági, politikai háttere. Nyilván való, hogy senki nem indít háborút akkor, ha társadalom elég nagy hányada ellenzi azt. Ha viszont mindkét fentebb említett feltétel adott, akkor már el is tűnik az általad említett: "politikailag rendkívül instabil és megosztott Romániával nézne szembe egy politikailag egységes és összetartó Magyarország."
2. Feltételezed, hogy esetleges Román támadás esetén a székelyek, jelentősen tudnák befolyásolni a hadcselekményeket a hátországban. Azt viszont nem említed, hogy székely földnek nem lenne stabil hátországa. Bár ott majd színtiszta magyar lakosság van, de körülöttük, kevert vagy csak Román lakos van. Nincs helyőrság Székelyföldön. Fegyvereket, honnan vesznek? Muníciót? Élelmet? Amekkora előny nekünk az, hogy van egy magyar többségű gócpont mélyen az ellenség területén belül, annyira nyilván való ez a Román hadvezetés számára is. És 100%-ban biztos vagyok benne, hogy ha esetleg háborúban gondolkodna első dolga lenne az, hogy Székelyföldet semlegesítése.
3.A minőségi különbséggel nem akarok foglalkozni. Mindkét állam NATO tagország, így a kiképzés, gyakorlatozás, bevetések ugyanazok. Sok különbség nem lehet.
4.Az általad említett rendőrök besorozása, vagy a tűzoltóké. Szerinted a Románok nem tudnák meg tenni ugyan ezt? ÉS ha igen ki látja el a hátországban a rendfenntartást, tűzoltást? Egy olyan állam aki behívja a rendvédelmi szerveket az magának köszönheti a vereséget.
5.GDP kiadás csak egy mérőszám, túlságosan túlbecsülik szerintem. És erősen a GDP függvénye, tehát Magyaro.-on a GDP 2008-ban 155,478 Romániában 204,320
Magyaro.-on ugyan ebben az éveben a 1,20% volt a védelmi kiadás, Romániában pedig 2,01 %. (Nem is tudom, honnan vetted, hogy a Román hadsereg kevesebbet költ rá?)
6. A páncélos erők arányát említed 15- azaz TIZENÖT DARAB. Ha teszem fel ne is legyen modernizálva az a 300 darab T-55-ös akkor sem lenne egy nyugodt éjszakám se, de ezek a páncélosok modern harckocsiknak számítanak, licenc a motor a német Leopárd 1-sből. Plusz Guderian óta tudjuk, hogy a páncélosok a mozgékonyság, a tűzerő, és a páncélvédettség szempontjából minősítjük leginkább, a te felsorolásodból kimaradt a páncél védettség. A TR-85-nek 580mm, a T-72-nek 520mm. Tehát 3-ból kettőt nyert a TR-85. Ja és még egyszer 300vs.15. És, hogy lesznek-e modern Leopárdok? A jó isten szóljon belőled, de szerintem hamarabb lesz a Románoknak mint nekünk. Lásd a GDP részt.
7. A légierő: egy szóval nem mondtam, hogy erősebb a Románoké, az egyetlen ahol felvehetjük a versenyt, velük sőt! (Itt kérnék gyorsan bocsánatot, igazad van valóban egy "p", sajnos a helyesírás az egyik hibám a sok közül). De a harci helikopterek aránya az akkor is mérvadó. ÉS félő, hogy mire a légierőnk, egyáltalán felszállna és készenlétbe helyezné magát, addigra gyakorlatilag minden földi támaszpontot elfoglalnának a Románok. Na jó erős túlzás. De a légierőnk nem lehetne hatékony, még védelmi hadműveletekben sem. Még maga Kilián Nándor dandártábornok is egy interjúban elmondta, hogy a mai mennyiség se elegendő kb. 2-szeresére lenne szükség.
8. Akiket az utolsó bekezdésben felsoroltál, gyakorlatilag sorállományú katonáknak felelnek meg, harci értékük meglehetősen alacsony.
Gondolom te osztályoztál le. Ezért kérlek kulturált hangnemben írj valamit, ha nem értesz egyet. A soraidból arra következtettek, hogy jobbközép, esetleg szélsőjobbos, erősen túlfűtött nacionalista lehetsz, aki képtelen beismerni, hogy sem egy támadó, sem egy védekező háborút Románia ellen Magyarország nem tudna megnyerni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!