Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » 1919-ben a román hadsereg...

1919-ben a román hadsereg meddig jutott legnyugatabbra Magyarországon?

Figyelt kérdés

Csak annyi köztudott, hogy Budapestet elfoglalták és lerabolták, Horthy pedig Siófokon állomásozott.

De láttam olyan térképet és írást, ami azt mutatja, hogy észak-Dunántúlon a románok egészen Csornáig nyomultak előre...


2013. márc. 8. 10:25
1 2
 11/15 mustafa33 ***** válasza:
Clemanceau két jegyzékben követelte a Vörös hadsereg (VH) visszavonását a visszaszerzett északi területekről. Azt ígérte, hogy akkor a románok is visszavonulnak és a tanácsköztársaság meg lesz hívva a békekonfertenciára. A kormány elfogadta az antant hazug ajánlatát, Stromfeld és a tisztikar többsége lemondott. A románok persze nem vonultak ki, ezért a legyengült VH újabb támadást intézett a románok ellen, de belebukott és arománok a dunáig mentek. Az antant pedig nemhogy meghívta a békekonferenciára, de ultimátumot adott a tanácskormánynak és ez kénytelen volt lemondani. Augusztus 1.-vel megszűnt a Tanácsköztársaság. Jöhetett Horthy Prónayékkal tisztogatni a magyarok soraiban.
2013. márc. 10. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

Mackensent Károlyi utasítására tartóztatták le:

[link]

Szóval Horthy már nem tudott volna velük összefogni.


Viszont a kommunisták bűne, hogy a székely hadosztállyal nem egyesítették erőiket, sőt! hátbatámadták őket!

Javaslom olvass utána.

2013. márc. 10. 20:55
 13/15 mustafa33 ***** válasza:
Nem Horthynak kellet volna Mackensennel egyesülni. Károlyinak kellet volna Mackensen segítségével kiverni a románt és csehet még idejében. Mackensen fel is ajánlotta, ez a vörössegnyaló arisztokrata majom meg letartóztatta.
2013. márc. 10. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 mustafa33 ***** válasza:

Az a hátbatámadás is egy kis fényt kívánna. Kevés erről az anyag és az is nagyon elfogult. Mindkét oldalról. A székely hadosztályal mint egyetlen ütőképes alakulattal számolt Stromfeld is az új hadsereg alakításánál. A hiba ott keletkezett, hogy hiába volt az országban pillanatnyilag a tanácskormány a legális kormány, Kratochvilék nem akarták a vörösök fenhatóságát elismerni. Utánpótlást kértek a tanácskormánytól, de vettették magukat alá az új hadsereg parancsnoksága alá. Szatmárnémetiben fel is lázadtak a kommunista hatóság ellen. Ilyen körülmények között, talán természetes, hogy a tanácskormány sem tartotta őket megbízhatónak és fenyegetettséget éreztek felőlük. Ezért nem támogatták kellően a SzH-t. Szóval az ellentét kölcsönös volt. Kratochvil nem állt a kommunisták oldalán.

Horthy délen Szegeden szervezte a nemzeti hadsereget. Sikerrel. Őt támogatta az antant is, mert megígérte George Clark brit diplomatának, akit az antant a helyzet felmérésére küldött, hogy helyreállítja a rendet és véget vett az atrocitásoknak, ha az antant segíti. Erre Clark jelenti az antantnak: "a Horthy vezette nemzeti hadsereg olyan megbízható erő, melre a rend fentartását valóban rá lehet bízni és biztosítani képes a szovjet hatalom ellen harcoló románok hátát a bolsevista mozgalmak ellen".

Szóval még egyszer: A HORTHY VEZETTE NEMZETI HADSEREG BIZTOSÍTANI KÉPES A ROMÁNOK HÁTÁT.

Hogy is van ez? Erről nem beszél senki! Ez minden oldalról csúnyán hat és rosz fényt vet Horthyra. Ezért mondják, néha nagy ritkán ki hogy Horthy a románok hátán jutott hatalomra ahellyett, hogy ellenük harcolt volna.

2013. márc. 10. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 mustafa33 ***** válasza:
* nem vetették
2013. márc. 10. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!