Mennyire vehető komolyan az új iráni vadászgép?
Fegyveres konfliktus esetén veszélyt jelenthet a környező arab országok, USA vagy Izrael hadseregére?
Abszolute semmi véleményem sincs róla.
Először lássuk repülni aztán majd kiderül.
(a papír mindent elbír)
Itt egy kicsit hozzáértőbb cikk is, nem dícsérik túl:
Haditechnikai fórumról:
"Igen, csak egy mock-up, de még abból is gagyibb fajta..."
"Ha valaha építenek egy működő verziót, ilyen szárnyakkal nem jut messzire."
"Akkor a laikusoknak:
Jól lehet látni, hogy ez a gép nem repképes - elég a futóművet megnézni, mennyire szánalmasan kidolgozatlan. Az is feltűnő, hogy amikor megállítják a forgóasztalt, az többször oda-vissza rándul, vagyis látható, hogy nagyon könnyű. Egy ilyen méretű gépnek még üresen is illik olyan 2-3 tonnának lennie. Ez lehet talán párszáz kiló.
Alapjában véve ez nem lenne baj, mindig először egy falemezekből készült makettet csinálnak a gépekből, amit lehet mutogatni a befektetőknek, illetve állami fejeseknek és persze a médiának.
Csak azokon a gépeken jellemzően nincsenek ál-pitotcsövek (amik a berepüléshez kellenek, hiszen minél több információra van szükség a gép környezetéről repülés közben - és a szériagépekről ezek el is tűnnek), és nincsenek ál-nyílás takarók a beömlőnyíláson és a hajtómű fúvócsövén, pláne az ál-pitottcsövön...
Egyébként meg kell jegyezni a tényt, hogy Irán jelenleg komoly, bevethető harci gépet még nem gyártott. Egyetlen úgy-ahogy saját repülőgépe a Shafagh, ami még ma is csak a berepülésnél tart, pedig már kb. 10 éve fejlesztik - és az F-5E bázisán, annak visszafejtésével kezdték a munkát.
Irán időről-időre kihoz látványos híreket a hadiiparuk erejét fitogtatva, de ezek vagy orosz eredetű fegyverek (mint anno a Shkval rakétatorpedó-indítás eladása saját fejlesztésű eszközként), vagy ősöreg, elavult technológiák (pár hónapja volt egy törpe-tengeralattjáró vízrebocsátásuk, amely törpetengó amúgy észak-koreai alapokon nyugszik).
Nem lehet elvitatni, hogy például a magyar hadiiparnál jobban állnak, hiszen azért csak megoldották az AH-1-esek felújítását, és gyártanak apró, korlátozott harcértékű mini-helikoptereket.
De egy valóban harcképes saját vadászrepülőgép kifejlesztése messze a képességeik felett van, még egy Kínának is problémát okoz például a hajtóműgyártás - holott brutális erőforrásokat mozgósítanak ilyen célokra."
évtizedek folyamatos kutatómunkája,horribilis összegek,mérnökök százai(ezrei?)-ez az ami hiányzik.
Mindez benne van pl. az f-22 f35 és mig 31-ben.
ez a fegyverzetre,műszerezettségre is igaz.
Elég pici gép,de emiatt nem szabad lebecsülni,hiszen a Gripen sem egy böhöm nagy gép mégis széleskörben használt.Mellesleg nem mindent az amerikai F-22,F-35-höz kell hasonlítani,hiszen nem is igazán egy kategória a két gép.Engem személy szerint kíváncsivá tett,mellesleg nekem egyből a He-162 Volksjäger jutott eszembe róla ami megteremtette a könnyű sugárhajtású vadászgép kategóriát.
Egyébként egyik kommentelőnek: nagyon sok gép nem képes alacsonyan repülni,pontosabban huzamosabb ideig stabilan,gyorsan földközelben(a leszállás az viszonylag rövid idő)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!