A modern mesterlövészeknek miért kell megfigyelő (observer)?
Én úgy tudom, itt arról van szó, hogy rájöttek, a mesterlövész hatékonyságát növeli, ha valaki egy nagy látószögű távcsővel segít neki megkeresni a lehetséges célpontokat, miközben ő csak a kis látószögű, ám annál messzebbre látó optikai irányzékot használja.
Így nem kell hol egyik szemmel a célpontot keresgélnie, aztán másik szemmel újra megtalálni az irányzékkal.
Akkoriban negyed akkora távra lőttek a a mesterlövészek mint most, mivel a technika fejlődött. Akkoriban a mesterlövészpuskák hatásos lőtávja 400-500 méter volt nagyon maximum, de ezt is nagyon ritkán lőtték meg. Ma már egy .338-as lapua-val is elhord 1000 méterre hatásosan, egy .50-es BMG kaliberrel pedig egy képzett mesterlövész pár képes 1600 métert is célzottan meglőni.
Ekkora távolságoknál nagyon fontos minden apró részletet számításba venni. Szél (ami a golyó egész útja során változhat), hőmérséklet, páratartalom, és a többi.
A fegyvert kezelni és ezeket a dolgokat kiszámolni 1 ember számára baromi megterhelő. Illetve a spotter (ő van a mesterlövész mellet) a mesterlövész hátvédje is egyben. A mesterlövész a puskája mellé maximum még egy pisztolyt visz magával. A spotternél mindig valamilyen gépkarabéj szokott lenni. Így egy esetleges lebukás vagy visszavonulás esetén a spotter fedezi a mesterlövészt.
A megfigyelőnek 2 dolga is van . Az egyik feladata , hogy felderítse a leendő célokat . A másik feladata , hogy segítse a lövészt , hogy hova ment a lövés és ez alapján betudják állítani a fegyvert . Ugyanis míg a második világháborúban 600m volt a célzott lövés legnagyobb hatótava addig a mostani fegyverekkel 1000-1500m-re lőnek . De a rekord találat 2480 m egy L115A3-al .
100m-res távon is nagyon befolyásoló a hőmérséklet , a szél és minden más környezeti tényező . Vannak ahol a megfigyelő feladata ezeket az adatokat kiszámolni .
A megfigyelőnek köszönhetően a katonának nem kell azzal foglalkoznia , hogy hova ment a lövés , hanem csak a megfigyelő alapján utána állítani . De még a gyorsaságot is növeli , mivel amíg a mesterlövész a célponttal foglalkozik addig a megfigyelő felderíti a következő célpontot és a lövésznek nem kell keresgélnie és egyből lőhet a következő célra .
A II. Világháború óta nagyon sok minden változott . De abban az időben nem is igen volt lehetőség , mert minél több ember kellet a harcvonalban .
Nem csak az. Hanem a feladatköreik is megnövekedtek. A második vh.-ban inkább csak raj-mesterlövészek voltak. Ezek ma is vannak, a kiképzés során kiválasztják a legjobb lövőt, elvégeztetnek vele egy tanfolyamot és ő lesz a raj támogató mesterlövésze.
Viszont a mai mesterlövészeknek már nem csak az a feladatuk hogy katonákat lőjenek halomra. Megfigyelés, felderítés, vagy csak 1 célpont kiiktatása (általában magas beosztású vagy pótolhatatlan emberek)
Előfordul hogy akár 1 hétig is az ellenség vonalai mögött kell lenniük teljes készültségben. Ezt egy ember nagyon nehezen tudná kivitelezni.
Régi kérdés de hátha..:D
Azt még hozzátenném, hogy mind a mesterlövész, mind a spotter ugyanolyan képzésben részesült. Tehát képesek elvégezni egymás feladatát ha egyedül maradnak, de hatékonyabb és biztonságosabb ha ketten dolgoznak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!