Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Régen a kétkezes pörölyök, és...

Régen a kétkezes pörölyök, és balták mennyire voltak hatásosak?

Figyelt kérdés
Ugy tudom hogy a csatatér uralkodoja a lándzsa volt, de ez a két fegyver nekem sokkal jobban tetszik. :D

2012. dec. 13. 00:08
 1/4 anonim ***** válasza:

A "régen" azért elég tág fogalom. :D A középkorban (gondolom arra érted) folyamatosan változott, fejlődött a haditechnika. A pörölyről fogalmam sincs, de a baltát például a vikingek imádták használni. Létezett egy dán (vagy norvég) balta nevű, ami akár két méteres is lehetett. Mondjuk nyilván nem a lovagok ellen voltak a leghatásosabbak. Nálunk fokos néven hódított.

[link]

Itt pl. olvashatsz róla.

2012. dec. 13. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
a csatatér "uralkodója" a lándzsa ? Lovasság ellen igen, a seregek találkozásánál is, ha nem ritkították meg előtte túlságosan az íjászok, de közelharcban használhatatlan, egy karddal, baltával, buzogánnyal többre mentek ott már. a kétkezes pöröly páncélzúzó volt, főleg fejre használták ( a kard, tőr, hasonló éles fegyverek kicsorbultak a vaspáncélzatokon, de a buzogány, pöröly, balta foka "nagyon szépen" bezúzták) A balta egy univerzális fegyver, van vágóéle, mint a kardnak, zúzóéle, mint a buzogánynak, lehet hosszú szárú (ebből lett később az alabárd), rövid szárú, ráadásul tábor körüli munkákra is jól használható ( cölöpvár készítése, ha hosszabb ideig maradtak, a cölöpvárhoz fát kivágni, tábortűzhöz valót levágni, oszlopot faragni) Kora középkorban sok nép kedvelte, később a tábori mérnökök szerszáma lett, fellázadt parasztok, polgárok, munkásemberek használták, útonállók (képzelj el egy magyar betyárt fokosbalta nélkül. Na sikerült ? :D) Dióhéjban a válasz : nagyon hatásosak voltak, ha nem azok lettek volna, nem terjedtek volna el
2012. dec. 13. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 hollófernyiges ***** válasza:
Jól mondta az első, a csataterek uralkodója a lándzsa volt, egyszerűen csak meg kell nézni mivel volt felfegyverezve a katonák 80%-a (egyedül a rómaiaknak sikerült életképes alternatívát találniuk, de aztán visszaállt a régi rend). A nagy kétkezes fegyverek ott voltak divatban, ahol nem csatarendben küzdöttek, vagyis a barbároknál, ebbe nem beleértve a vikingeket, ők is egykezes fejszével és pajzzsal vagy karddal+pajzzsal harcoltak főleg. Meg persze lándzsával, de az a hajós rajtaütéseknél ahol nem lehet alakzatba állni, nem túl célszerű. Egy helyet tudok a kétkezes fegyverre, a zsoldos pikások közé az első sorba mindig beállítottak néhány kétkezes kardost/fejszést hogy elcsapkodja az ellenséges lándzsák szárát.
2012. dec. 14. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Tudom, hogy késő, de akkor röviden leírnék pár dolgot.

Az "érett" középkorra (tehát a banderiális hadseregek korában) a hétköznapi értelemben vett gyalogos lándzsa szinte teljesen eltűnt (utoljára valóban a normann népek használták, de a nyolcadik század végére ők is elfelejtették). A lándzsáknak az ókori falanxokban volt komoly szerepe, de a szervezett, szinte egyszerre alakzatban mozgó egységek az ókor után eltűntek, a lándzsák pedig hatalmas hátrányban vannak a közelharcban a többi fegyverhez képest (túl hosszúak).

A legtöbb katonának kiegyenesített kaszája, vagy rossz minőségű kardja, esetleg baltája volt.

A kétkezes fegyvereket (seregbontó fegyverek) elsősorban a módosabb katonák, lovagok vagy zsoldosok használták. Mivel egy átlagos hosszúkarddal igen nehéz volt kárt tenni egy lovagi lemezpáncélzatban, ezért voltak hasznosak a pörölyök (amik általában el voltak látva egy lékelőtüskével), mert azok gond nélkül képesek voltak minimum behorpasztani a páncélt, és a fegyver puszta nyers ereje súlyos belső károkat okozott az ellenfélnek (bordatörések, belső vérzések).

A balták foka is alkalmas volt erre a célra, ezeknek a fegyvereknek az éle főleg a bőrpáncélok és a láncingek ellen felelt meg (utóbbi célra meglepően jól használható volt, ezért szerették a vikingek is, de így nem volt túl éltartó a fegyver).

Megemlítendőek még a kétkezes kardok. Voltak a másfélkezes (fattyú-) kardok, melyeket egy kézben pajzzsal és két kézzel is lehetett forgatni, illetve a tényleges kétkezes kardok, mint például a skót claymore, vagy az ún. flamberge. Ezeknek az előnye volt, hogy a nagyobb tömegüknek és a hosszabb élnek (->nagyobb lendület) köszönhetően egy lemezpáncélban is képesek voltak kárt tenni, különösen a flamberge volt híres arról, hogy a láng-szerűen hullámos pengéje (innen a neve) megnövelt vágófelületet biztosított, ezáltal (a korabeli szóbeszédek szerint) képes volt egy lovagot tetőtől talpig széthasítani, illetve akár két egymás mellett álló embert is derékban. A kétkezes kardoknak kevésbé ismert használati módja volt még, hogy az ún. mordhau-technikát használva a kard élét fogták, és a végén a markolatgombbal ütöttek, tehát kvázi pörölyként is bevethető volt.

A zúzófegyverek egyfajta keveréke képen született meg Svájcban az ún. alabárd, aminek volt vágóéle (fejsze), döfő része (lándzsa) és tompa foka/lékelőtüskéje (pöröly) is. Ezek rendkívül hatékonyak voltak, konkrétan a svájciak honvédő harcainak sikereiben nagy szerepet játszott az alabárd.

Remélem, kielégítő volt a válaszom.

2013. júl. 20. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!