Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A németek nem jobban tették...

A németek nem jobban tették volna a II. VH alatt, ha a különböző megalomániás csodafegyverek fejlesztése helyett inkább a szerényebb, de hasznosabb dolgokra helyezik a hangsúlyt?

Figyelt kérdés

Ma néztem a History-n a Szovjet Vihar-t, egy az orosz tv számára készült filmet a Keleti Front eseményeiről. Mindig is érdekelt a téma és főleg az, hogyan fordult vereségbe a Világ akkori legjobb hadseregének a világ lélegzetét elállító támadása. Olvastam könyveket is a témában, az egyik a Hitler hadserege, ahol a Wehrmachtot elemzik nyugati hadtörténészek; a másik a végzetes döntések, amelyben egy amerikai katonai szakértő német tábornokokkal végzett közös elemző munkát a vereség okainak megállapítására.

a könyvekben elolvasható, hogy elsősorban a lehetetlen hitleri hadvezetés a ludas, amikor az aktuális ellenfél végleges legyőzése helyett csak egyre újabbakat szerzett: Nagy-Britannia, azután a Szovjetunió, még később az USA, ami együtt már sok volt.

Mindezek mellett azonban több súlyos hiányosságot is feltártak.


Központi irányítás hiánya. Gyakran nem volt szoros összhang a szárazföldi erők, a légierő és a haditengerészet közt.


Értelmetlen, csillagászati összegeket felemésztő fejlesztések, kiadások, pl. a Bismarck és a Tirpitz csatahajók vagy a Nehéz Gusztávhoz hasonló óriáságyúk.Az ezekhez felhasznált temérdek pénzt ehelyett fordíthatták volna a hadsereg fejlesztésére.

Például gépesítésre-azt olvastam, hogy a keleti hadjáratban volt olyan, hogy 320 km-re hagyták le a páncélosok a gyalogságot. Ha egyszerre tudtak volna mozogni, sokkal nagyobb a hatékonyságuk.


Egyes típusokhoz túlságosan ragaszkodtak, így pl. a Stuka vagy a ME-109-es. Holott már a brit légicsata intő jel lehetett volna, hogy folyamatos légifölényre van szükség az igazi sikerhez.


Hasonló dolgokra gondoltam. Látszólag apróságok, de úgy gondolom, annál nagyobb jelentőséggel bírnak.Más hogy gondolja?



2012. dec. 1. 20:18
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Valóban igaz amit kérdeztél. Többre mentek volna jóval megbízhatóbb kiforrott fegyverekkel mint vadonatúj kiforratlan konstrukciókkal. Harckocsik terén például erre tökéletes példa a Párduc meg a Tigris. A Párduc volt a kor legmodernebb és legjobb harckocsija viszont Hitler ragaszkodott a Tigrishez ami elég sok gyermekbetegséggel küszködött(A Párduc is, de ezek lényegesen kisebb hibák voltak). Ezután a Királytigrissel majd a szupernehéz Maus meg E-100-as harckocsikkal csak még jobban tetézte. Az tény, hogy a Tigris és Királytigris nagyon erős harckocsik voltak és eredményeik önmagukért beszélnek tehát összességében nem voltak rossz harckocsik csak egyszerűen nem lehetett belőlük eleget gyártani. A Párduc egy olcsóbb, megbízhatóbb könnyebben gyártható és hasonlóan erős gép volt. Az első MBT harckocsinak tekinthető. Az ezt követő Párduc II-es, E-50-es és Párduc-III-as vonal mindenképpen jobb fejlesztési irány lett volna mint a szupernehéz harckocsik.


Repülőgépekben az igaz, hogy a Stuka már 1940-ben sem volt túlságosan korszerűek tekinthető típus, de a Bf-109 az egy kiváló vadászgép volt. Ezért is fejlesztették egészen a K variánsig. Azért nem engedhették meg ennek a gépnek a gyártásának a leállítását meg egyszerűen lehetett gyártani, olcsón kevés nyersanyagból és kiforrott típus volt. Repülési teljesítményére sem lehetett panasz mert a vele repülő pilóták kiváló eredményeket értek el (ez a kiváló képzésnek volt köszönhető elsősorban) és teljesítménye a háború végéig megfelelő volt. Amúgy még ott az FW-190 ami még jobb volt és az is nagy mennyiségben került gyártásra. Me-262 volt a kor legjobb (ha nem is a legmegbízhatóbb )vadászgépe és voltak olyan fejlesztésen lévő "csodafegyverek" amik gyártása megtérült volna. Szóval a német légifölény a nyersanyagok és a rossz taktika miatt tört meg nem a repülőgépek gyengesége miatt.


Tirpitz és a Bismarck gyártása nem tekinthető feleslegesnek mivel akkoriban a csatahajók még hatékony fegyvernek számítottak. Egyszerűen csak nem tudták jól kihasználni a képességeiket. Az amerikaiaknak és a japánoknak meg voltak még nagyobb csatahajóik is. A Graf Zeppelin és a Flugzeugträger B repülőgép hordozók fejlesztésének leállítása viszont nagy baklövésnek bizonyult. Szóval voltak olyan "csodafegyverek" amik beváltották volna a hozzájuk fűzött reményeket, de volt jó pár ami nem.

2012. dec. 1. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

Van még, amit nem írtam,kézifegyverek terén is lehetett volna jobban haladni. A Sturmgewhr vagyis a gépkarabély és a Panzerfaust is sokkal hamarabb kikerülhetett volna a csapatokhoz, nemcsak a végnapokban.

A Stg használata esetén pl. nem lett volna gond, ha esetleg kiesik egy-egy raj géppuskása, mert megmaradt volna a tűzerő. A Panzerfaust pedig aranyat ért volna az olyan helyzetekben, mint amilyen pl. a T-34-esek támadása volt a Sztálingrád c. filmben.

2012. dec. 1. 22:57
 13/20 A kérdező kommentje:

Egyszerűen csak nem tudták jól kihasználni a képességeiket


Szerintem eleve szarvashiba volt kiküldeni egy ilyen értékes hajót (mármint a Bismarckot) olyan messzire komolyabb kísérőflotta nélkül. Amikor csak szó esik róla valahol, nem akarom elhinni, hogy ilyen könnyelműen "feláldozták".

A Tirpitz meg egyszerűen balszerencsés volt.

2012. dec. 1. 23:04
 14/20 anonim ***** válasza:
Igen így igaz. Ez nem volt okos húzás.
2012. dec. 1. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:

A gazdasági hódításról jutott az eszembe még valami. Régebben olvastam egy blogoldalon egy nagyon érdekes írást (sajnos azóta már ez a blog nincs vagy én nem ismerem z új címét), amely arról szólt, hogy milyen dolgok zajlottak a háttérben. Az írás szerint a III. Birodalomnak nem a bűnei miatt kellett vesznie, hanem teljesen más okból.

Miután Németország kikerült a válságból, teljesen új , egyedi módon épült fel az új gazdaság. Ebben a pénz értékének alapjává a munkát tették, ami valós alapot adott neki. Németország nagyon sikeressé vált és sokáig egy abszolút mértékben elismert nagyhatalommá vált, amit megbecsülés övezett, minden tette ellenére, pl. Hitlert is a Time magazin 38-ban az év emberévé választotta.

Azonban, amikor terjeszkedni kezdett, félő volt, hogy ezt az új gazdasági modellt más országokban is sikerül meghonosítani és ez egycsapásra véget vetne a ma is jól ismert tőzsdespekulációnak, ami a mai világválságért is felelős. Ezt pedig nem lehetett megengedni és miután a Birodalom nem engedett az amerikaiaknak, ezért megszületett az ítélet felette.

Nem ismerek még egy olyan esetet a modern történelemből, de még talán a régebbiből sem, amikor egy ekkora erejű és elismert nagyhatalom ellen összejött egy koalícó és addig folytatták ellene a háborút, amíg totálisan le nem nullázták az országot. Az emberiség ellenes bűnök soha nem érdekeltek senkit, ugyan a hivatalos verzió ez, de a történelemben soha nem érdekelte egyik ország vezetését sem, hogy mennyi ember válik áldozattá.

Remélem, egyszer majd kiderül az igazság.

2012. dec. 3. 14:10
 16/20 anonim ***** válasza:

Kérdező!


A gazdasági részt valami olyan oldalon olvashattad ahol hmmm... enyhén Hitler mániások írhatták... :))


Ajánlott megnézni hogy Hitler hatalomra kerülése után milyen elképesztő mértékben nőnek országa adósságai! ha nincs háború, egyszerűen csődbe mennek!!

A fellendülésük nagyrészt ez és a későbbi lerabolt csatlós országok jelentették!

Mint írtam, pl a cseh gyárak iszonyatos mértékben kötelezve voltak a németeknek való INGYEN gyártásra!!! és a csatlós országok termékeit, terményeit, kőolajat, nyersanyagot stb is mindent elvittek hitelbe, hogy majd utólag fizetnek!!!


Egyébként sok helyen olvashatod hogy Hitlert a zsidók pénzelték(ami egyébként b.romság!!) de az alapja azok az iszonyatos hitelek amit Amerikából felvett Hitler hogy megvalósítsa a "gazdasági csodát"!


Magyarán képzelj el egy országot ami iszonyat mennyiságű hitelt vesz fel és ingyen(vissza nem fizetett hitelbe) kap rengeteg nyersanyagot és így is jegyrendszerrel korlátozott mennyiségeket adnak a lakosságnak...

Nincs itt semmi gazdasági csoda csak egy rövid hitelből felélős időszak amit sokan annak hisznek mert nem látják mi lett volna a vége...


Mi lenne ha Magyaoroszág 10 éves hitelt venne fel a GDP 160%-a értékében(most Japánnak 240% a hitele) majd 6-7 év múlva háborút indítana...

Utólag mindenki azt modnogatná hogy milyen aranykorszak volt! mert ugye senki nem nézi hogy miért volt...

2012. dec. 3. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:

Ezt az oldalát nem ismerem a birodalomnak, csak maga az írás ejtett gondolkodóba. A magam részréről sosem értettem, hogy miként lehetséges az, hogy addig folytatnak egy háborút egy egyébként bivalyerős nagyhatalom ellen, amíg végül teljesen leamortizálják; viszont amíg ez megvalósul, irdatlan sok erőforrás, emberveszteség stb... elmegy rá. Ahogy tudom, más esetekben ilyenkor megegyeznek a nagyhatalmak egymással, a szorult helyzetben levő fél lemond a követeléseiről és minden rendben. Itt viszont-ahogy én tudom-már Teheránban, két évvel a vége előtt, eldöntötték, hogy egészen a feltétel nélküli kapitulációig folytatják a harcot.

Köszönöm a hozzászólást!

2012. dec. 3. 16:24
 18/20 A kérdező kommentje:
Esetleg tudnál ajánlani valamilyen anyagot a gazdasági oldalról? Eddig Milvard könyvéről hallottam, bár azt mondják, nagyon száraz. Mindenesetre kíváncsi leszek rá.
2012. dec. 3. 16:39
 19/20 anonim ***** válasza:

amikor a butaság a propagandák által félrevezetett,elferdített tényekkel társul akkor igen kaotikus írások születhetnek.

Nem akarok senkit megbántani, de NE mai szemmel nézzünk egy 1918-1919-re visszavezethető konfliktust.

főleg ne szellemiségben, hisz a nácizmus volt a döntő ok ami végül a német vereséget hozta a 2.világháborúba.

Ez társult egy olyan vezetővel aki az ideológiát mindenelé helyezte.


Vissza mehetünk a középkorba és megálapíthatjuk mai szemmel hogy mekkora idiótaság volt a boszorkány üldözés, de a kor szellemi,társadalmi és technológiai fejletségével nézve már korántsem volt akkora hülyeség.

Ha te a vizet nem ismered akkor a vízről nem fogod tudni megmondani, hogy víz.

2012. dec. 8. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

a probléma ott kezdődött, hogy Németország nagyon s9okáig rengeteg apró kis tartományból állt és emiatt gyenge volt. Amikorra erőssé vált, vagyis az egyesítés idejére a világ felosztása már gyakorlatilag befejeződött. Amikor pedig megpróbált ezen változtatni, akkor erőből akarta megoldani a problémát és nem ésszel. Vilmos császár azzal tette a legnagyobb rosszat országának, hogy menesztette Bismarckot, aki az egyik legtehetségesebb német politikus volt mind a mai napig.Ő képes lett volna rá, hogy kijátssza a nagyhatalmakat egymás ellen, hiszen pl. Nagy-Britannia és Franciaország is nagyon sokáig ősellenségek voltak, mégis szövetségesek lettek. Ugyanígy a krími háború óta is még csak 60 év telt el, ahol az angolok és az oroszok harcoltak egymás ellen.

ha a vaskancellár elveit követik, akkor Németország lehetett volna a nevető harmadik és nincs ez a tragikus katasztrófa. Különösen azért lehetett még fájó a németeknek, mert talán a legerősebb hatalomként léptek be a háborúba, mégis vesztettek. Ennek a legfőbb okaként azt látom, hogy bár a császár birodalma nagyon erős volt katonailag, de a szövetségesei már annál kevésbé. Sem mi, sem a bolgárok, sem a törökök nem rendelkeztünk olyan erővel, ami az antanthoz lett volna mérhető.

Ami pedig Hitlert illeti, szerintem őt pont az antanthatalmak teremtették az embertelen békefeltételeikkel. Ha nem ő, akkor lett volna más, de mindenképpen lett volna második világháború, ebben biztos vagyok.

2012. dec. 8. 23:24
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!