Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A németek nem jobban tették...

A németek nem jobban tették volna a II. VH alatt, ha a különböző megalomániás csodafegyverek fejlesztése helyett inkább a szerényebb, de hasznosabb dolgokra helyezik a hangsúlyt?

Figyelt kérdés

Ma néztem a History-n a Szovjet Vihar-t, egy az orosz tv számára készült filmet a Keleti Front eseményeiről. Mindig is érdekelt a téma és főleg az, hogyan fordult vereségbe a Világ akkori legjobb hadseregének a világ lélegzetét elállító támadása. Olvastam könyveket is a témában, az egyik a Hitler hadserege, ahol a Wehrmachtot elemzik nyugati hadtörténészek; a másik a végzetes döntések, amelyben egy amerikai katonai szakértő német tábornokokkal végzett közös elemző munkát a vereség okainak megállapítására.

a könyvekben elolvasható, hogy elsősorban a lehetetlen hitleri hadvezetés a ludas, amikor az aktuális ellenfél végleges legyőzése helyett csak egyre újabbakat szerzett: Nagy-Britannia, azután a Szovjetunió, még később az USA, ami együtt már sok volt.

Mindezek mellett azonban több súlyos hiányosságot is feltártak.


Központi irányítás hiánya. Gyakran nem volt szoros összhang a szárazföldi erők, a légierő és a haditengerészet közt.


Értelmetlen, csillagászati összegeket felemésztő fejlesztések, kiadások, pl. a Bismarck és a Tirpitz csatahajók vagy a Nehéz Gusztávhoz hasonló óriáságyúk.Az ezekhez felhasznált temérdek pénzt ehelyett fordíthatták volna a hadsereg fejlesztésére.

Például gépesítésre-azt olvastam, hogy a keleti hadjáratban volt olyan, hogy 320 km-re hagyták le a páncélosok a gyalogságot. Ha egyszerre tudtak volna mozogni, sokkal nagyobb a hatékonyságuk.


Egyes típusokhoz túlságosan ragaszkodtak, így pl. a Stuka vagy a ME-109-es. Holott már a brit légicsata intő jel lehetett volna, hogy folyamatos légifölényre van szükség az igazi sikerhez.


Hasonló dolgokra gondoltam. Látszólag apróságok, de úgy gondolom, annál nagyobb jelentőséggel bírnak.Más hogy gondolja?



2012. dec. 1. 20:18
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
A nácik legnagyobb ökörsége a militarizmusuk volt. Simán meg tudták volna hódítani Európát mindenféle gyilkolászás nélkül is, ahogy manapság a németek teszik, de nekik nagyon fontos volt, hogy katonailag kell területeket szerezni. Gondolom Hitler ült az Európa-térkép fölött és kb. arra recskázott, ahogy nőtt a németek által lerohant és meghódított terület, mert hát mégis milyen kurv@jól néz már az ki, ahogy láthatóan is nő a Nagynémet Birodalom egész Európában és nem csak azt tudja az ember, hogy szinte az összes európai ország gazdasága a mi kezünkben van és azt csinálunk velük, amit akarunk?
2012. dec. 1. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 A kérdező kommentje:

Tehát gazdasági hódításra gondolsz?

Jogos a felvetésed, régebben nekem is eszembe jutott már, hogy amennyiben a legendás német szakértelmet vetik be a hadsereg helyett, akkor nem így ért volna véget a sztori.

Ez elsősorban Hitler hibája, ha egy olyasmi ember vezeti az országot, mint Heydrich, vagyis egy gyakorlatias zseni, akkor valószínűleg tényleg ebbe az irányba mentek volna.

2012. dec. 1. 20:37
 3/20 A kérdező kommentje:
Érdekes egyébként, hogy nemcsak Németország, hanem Japán is sokkal sikeresebb lett gazdasági, mint katonai téren. A japán flotta sosem veszélyeztette az USA-t, az ipar, főleg az autógyártás viszont okozott már álmatlan éjszakát az amerikaiaknak. :)
2012. dec. 1. 20:39
 4/20 anonim ***** válasza:
73%

Pont erről van szó, kérdező. :)

Végre valaki képes felfogni ennek az egésznek a jelentőségét.

A gazdasági hódítással a németek tuti sikerre mentek volna és nem haragították volna magukra az egész világot az agressziójuk miatt.

A német szakértelem a szorgalommal és a remek szervezéssel párosulva hatalmas cégeket hoz létre, mint például az I.G. Farben és a Rheinmetall is volt, aztán hatalmas tőkét fektetnek a szomszédos államok gazdaságának kiütésére, mint ami történt Kelet-Európában is a rendszerváltás után. Lásd a magyarországi példát. Felvásárolták a cégeinket, majd szépen leépítették őket, aztán a saját cégeik átvették a vezető szerepet Magyarországon, így teljesen ki vagyunk szolgáltatva.


A gazdasági hatalom birtokbavételével párhuzamosan megtörténik a politikai hatalom megszerzése is, ami németbarát bábkormányok kialakulásához vezetett volna Csehszlovákiában (amennyiben nem rohanják le 1939 tavaszán), Magyarországon, Romániában, Jugoszláviában, Bulgáriában, Lengyelországban, a Benelux államokban és a Skandináv országokban is.

Amikor pedig megtörtént a bábkormányok felállítása és a szomszédos országok teljes mértékben ki vannak szolgáltatva a németeknek, akkor megkezdődik a kolonizáció a német határ mentén, ami szépen lassan Európa németesítéséhez vezetett volna mindenféle katonai lépés megtétele nélkül.

2012. dec. 1. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 A kérdező kommentje:
Érdekes egyébként ebbe belegondolni. Ez is egyfajta Európai Unió lett volna, csak teljesen más, mint amit ma ismerünk.
2012. dec. 1. 21:00
 6/20 anonim ***** válasza:
Érdekes felvetés hogy mi lett volna de szerencsére nem jött össze neki . Egyébként ha még sikerült volna is bekebelezni európát elöbb vagy utóbb elbukott volna . A történelem már sokszor igazolta hogy nagyobb területeket egyszerüen lehetetlen huzamosabb ideig megtartani és/mert az anyaország túl messze van , nincs elég katona és pénz hogy huzamosabb ideig fenntlehessen tartani ezt az állapotot ! Napoleon , Nagy Sándor , Caesar és persze Hitler már bebizonyították hogy ez lehetetlen az felsorolt dolgok miatt . Talán napjainkban már lehetséges volna de a háború akkor is technika ,távolságok , és persze pénz pénz pénz párharca .
2012. dec. 1. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

Szerintem is. A másik dolog pedig még az lehetett, hogy nem áltak át teljes hadigazdaságra csak 1944 -ben. Ha megnézed, abban az évben hozták létre a legnagyobb mennyiségű hadianyagot, pedig akkora már elég rendesen "kapták az áldást" az amerikai és britt légierők hadászati bombázócsapataitól és az üzemanyag is hiánycikk volt. Ha jól emlékszem 1941 -ben például a németek több acélt állítottak elő, mint a Szovjetúnió, de elég nagy része polgári felhasználásra került és így a szovjetekhez képest csak töredéknyi mennyiségű fegyvert állítottak elő.

Ha már 1941 -ben vagy 1942 átállítják az egész országot a haditermelésre, már az hatalmas jelentőségű lehetett volna.


A gazdasági hódítással kapcsolatban:

Van egy olyan probléma ezzel, hogy rengeteg ideig tart és a többi ország is együtt kell működjön benne. A magyar feldolgozóiparnak és mezőgazdaságnak például elég kellemetlen volt, hogy trianon után az elcsatolt részek, melyekről korábban elsősorban nyersanyagokat szállítottak a megmaradt területekre és gabonát valamint késztermékeket kaptak cserében, gyakorlatilag kiestek a kereskedelemből. Persze anyagilag így ők is rosszabbul jártak, de annyira tartottak a korábbi győztesektől, hogy a Csehszlovákai például inkább a franciáktól vásárolt gabonát, csakhogy ne keljen Magyarországgal kereskednie. Nem tudom, hogy a németeknél pontosan mi volt a helyzet, de szerintem ott is akadhattak ilyen problémák, akkoriban nem volt ilyen szabad a kereskedelem, mint manapság.

Továbbá, a gazdasági válságot legjobban németország sínylette meg, ezért elég nehéz lett volna akkor meggyőzni bárkit is arról, hogy a gazdasági hódítás egyáltalán lehetséges.

Emellett, bár most rossz döntésnek tűnik az, hogy katonailag próbálták a céljaikat elérni, de majdnem sikerült nekik. 1941 -ig senki sem bírta megállítani őket.

2012. dec. 1. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
53%

Az a baj hogy 21. századi szemmel nézzük a dolgot...


Akkoriban nem volt szokás gazdaságilag "meghódítani" a világot! Nem is értették volna miről beszélsz!


Akkoriban még a valódi hódítás volt a lényeg és a lelőhelyek megszerzése!


Egyébként ajánlom hogy olvasgass nagykövetek és más németek visszaemlékezéseit!

nagyon jól leírják hogy még szinte háború sem volt de már egyre szigorúbb jegyrendszert kellett bevezetni és meglepő módon a németek nagy része az orosz front megnyitása után egyáltalán nem hitt a győzelemben!!

Most úgy hisszük hogy akkor egy egységes német nép abszolút elhitte hogy majd nyernek, pedig ez nagyon nem volt így!

Sőt, a magyarok és a szlovákok nagy része is azt gondolta hogy a németek bármikor nekiindulhatnak és elfoglalhatják őket...


nekem mindig érdekes az ilyen visszaemlékezések mert általában kiderül hogy teljesen másképp volt minden mint ahogy manapság olvasgatjuk!

Azt már nem is említve hogy mennyi olajat és élelmiszert vittek el tőlünk a németek amit aztán soha nem fizettek ki!! Mi voltunk az éléskamrájuk! Na de olvasgass... :)

2012. dec. 1. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

21.44

1941-ben is győzhettek volna, akkor már csak egy hajszálnyira voltak tőle. Churchill 41 májusában már szabályosan rimánkodott Rooseveltnek több segítségért, akkor már nagyon közel volt a vég Nagy-Britanniának. Ezt nem szokták emlegetni, mert ártana az "angol-bulldog"-imázsnak, ahogyan ma őt emlegetik.

A Szovjetunióval kapcsolatban az a véleményem, hogy ha már elkerülhetetlen volt a konfliktus, akkor nem erőből, hanem ésszel kellett volna emgoldani. Egy példa jutott az eszembe:

régen a kőbányákban állítólag kétféle kőtörők dolgoztak.Az egyik típus ész nélkül ütötte a sziklákat, izzadt is rendesen, aztán nagy sokára széttörte, de addig volt izomláz rendesen. A másik típus meg megszemlélte és azután a megfelelő helyen csapott rá egy erőteljes, határozott ütéssel és a szikla széthasadt. Valami hasonlót kellett volna az oroszokkal is tenni. 41-re már úgy utálta mindenki a SZU-n belül a kommunista rendszert, mint a sz@rt.ha Hitler nem egy gyarmatosító, gyilkos háborút kezdett volna az orosz és többi egyszerű ember ellen, hanem a kommunista állam ellen, akkor valószínűleg gond nélkül sikerül neki. A sztálinista rendszer ezer sebből vérzett, az, hogy ezt nem akarták kihasználni és a lehetséges barátokból ellenségeket csináltak a hadtörténelem egyik legnagyobb baklövése.

2012. dec. 1. 22:02
 10/20 A kérdező kommentje:

68 %, én szeretek olvasni és beszélni is a témáról. Azért is írtam ide.

A gazdasággal kapcsolatban azt mondom, ha én lettem volna Hitler, már sokkal hamarabb kineveztem volna Speert a gazdaság fejévé. Ha belegondolok, hogy a hanyatlás alatt is csodát művelt, vajon mire lehetett volna képes, ha korábban kapja meg a kormányrudat.

2012. dec. 1. 22:12
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!