Mit tenne Magyarország ha belekeveredne egy háborúba a napjainkban?
Tehát jelenlegi helyzetben, mint egy NATO tag, mit tenne Magyarország, ha nagy szabású háború törne ki? Mondjuk holnap.
Mit tennénk, ha messze tőlünk, mondjuk Japán környékén, Dél-Amerikában, vagy Afrikában törne ki nagyobb háború, világháború, és mit tennénk, ha az ellenségünk itt lenne a szomszédban, akár Ukrajna, Oroszország?
Természetesen ezek csak felvetések!
Azért így írtam, mert így tudom a legjobban kifejteni a kérdést.
"Mit tenne Magyarország ha belekeveredne egy háborúba a napjainkban?"
Ez sok mindentől függ.
"Tehát jelenlegi helyzetben, mint egy NATO tag, mit tenne Magyarország, ha nagy szabású háború törne ki?"
Ha a NATO is háborúban áll, akkor, mint tag kutya kötelességünk pár ezer katonát hadba küldeni. Ellenkező esetben csak rajtunk áll, hogy hadat üzenünk-e vagy sem.
"Mit tennénk, ha messze tőlünk, mondjuk Japán környékén, Dél-Amerikában, vagy Afrikában törne ki nagyobb háború..."
Dél-Amerika: az USA befolyási övezete, ahhoz nekünk semmi közünk, de még a NATO-nak sem.
Japán: szinten USA befolyási övezet, tehát megint csak az Egyesült Államok ügye a dolgok mielőbbi rendezése.
Afrika: kit érdekel? Jobb esetben egy ENSZ-csapatot küldenek ki, de már sok helyütt kínai befolyás van, de valószínű, hogy ők is az említett szervezet keretei között keresnének megoldást.
"...világháború..."
A mai világban ez gyakorlatilag kizárt. De, ha mégis, akkor én megkockáztatom, hogy a magyarok, Magyarország beszállna az öldöklésbe valami Trianon-szöveggel.
"...és mit tennénk, ha az ellenségünk itt lenne a szomszédban, akár Ukrajna, Oroszország?"
NATO-tagállam vagyunk, a ruszkik nem olyan hülyék, hogy Magyarországért szembeszálljanak a túlerővel. Az ő befolyási övezetük Közép-Ázsia, Kaukázus, ott mennek ölre az USA-val.
Ha jól értem, akkor nagyszabású háborúról beszélünk, tehát nem helyi "partizánok" gerillaháborújáról, hanem klasszikus, reguláris hadseregek közti összeütközésről.
Ha holnap törne ki egy ilyen háború, akkor már legalább egy éve készülne rá a NATO, ha nem régebb óta.
A felderítés és a titkosszolgálatok működése világszerte állandóan jelen van, így nem lehet "egyszercsak" háború, mert annak jelei vannak (fegyverkezés, nagyobb szabású hadgyakorlatok, nem megszokott szállítások, szokatlan intenzitású felderítő tevékenység, a civil lakosság irányába történő kommunikáció megváltozása, a kormány diplomáciájának megváltozása, stb.), amik hónapokkal, akár évekkel is előre jelezhetik egy ilyen konfliktus kirobbanását. Ez fokozottan értendő olyan területekre, amelyek "szem előtt vannak" (pl. Európa keleti fele pont ilyen terület).
Mivel az ENSz már jó ideje tárgyal, és az nem vezetett eredményre, felkéri a NATO-t a beavatkozásra. A NATO persze már korábban megkezdte az információgyűjtést és a tervezést, most beindulnak a fogaskerekek.
A gyorsreagálású erők (Repülőgép-hordozó csoportok, tengerészgyalogság, légideszant csapatok), melyeket már jó előre riadóztattak és pár óra, nap, vagy hét alatt átdobhatók bárhova, megérkeznek a műveleti terület közelébe, biztosítanak, és megkezdik az előkészítést. A főerők és az anyagi-technikai utánpótlás 1-2 hónap alatt vízi/légiszállítással szintén befut. Mikor a megfelelőnek ítélt erő és eszköz mennyiség összpontosításra kerül, és a döntéshozók kiadják a parancsot, megkezdődnek a hadműveletek.
Ez kb. a rövid forgatókönyv (Irak I-II).
Magyarország ebben hol vesz részt?
Ahol a NATO mondja.
A magyar kormány a felkérésre felajánl a NATO részére egy adott erőt, és/vagy képességet, ezt jól megtárgyalják a diplomaták és a katonai szakértők, majd megegyeznek, hogy mit tud ajánlani Magyarország, és azt mire tudja használni a NATO.
A felkészülés időszakában a Magyar Honvédség kijelölt alakulatai elvégzik az előírt felkészüléseket, összekészletezik az anyagokat, megszervezik a szállításokat, stb., majd a kijelölt időben és helyre kiszállításra kerül az adott összetételű és képességű magyar kontingens, és megkezdi működését.
Kb. ennyi dióhéjban.
2.!
Akkor így fogalmazok:
Mit tennénk, ha Magyarországhoz közel vagy távol törne ki háború?
Lefagyna az összes internetes fogadóiroda szervere.
Egyébként nem az a kérdés hogy mit tenne, hanem az hogy mit tudna tenni? Semmi lényegeset ami a nemzetközi eseménykre befolyással bírhat. Még ha mi magunk is keverednénk egyik napról a másikra egy szomszéddal konfliktusba (ami nyílván nem reális), akkor is a NATO vs. másik állam háború lenne, nem pedig Mo. vs. másik állam. Amíg a NATO tud, véd minket, de ha ő nincs, akkor ide az vonul be aki csak akar. Lehet hogy nem túl bíztató az amit az első válaszoló írt, hogy 5 perc alatt elfoglalnák, de a realitás valami ilyesmi.
Négyes vagyok.
Előbb leírtam mi lenne, ha távol lenne háború.
Ha közel lenne háború, akkor a Honvédség és a Rendőrség határőrizeti erői a határ mentén kijelölt övezetben fokozott járőrözést vezetnének be és rejtett figyelőpontokat telepítenének, a szövetségi csapatok megfelelő egységeivel együtt.
Előkészítenék a harccselekmények által előreláthatólag érintett terület lakosságának kitelepítését, és a lakosságot felkészítenék a kitelepítésre a civil-katonai együttnűködés, a polgári védelem, a nemzetközi szervezetek és a katasztrófavédelem szerveivel együttműködve.
A szövetségi erők megkezdenék az erők és eszközök Magyarországra csoportosítását, a műveletek tervezését.
A Honvédség kijelölt alakulatai is felkészülnének a védelmi harc megvívására a szövetséges haderővel együttműködésben.
Megkezdődne a tartalékos állomány bevonultatása és felkészítése, főleg kommendáns feladatok ellátására.
A támadás várható időpontja előtt 2-4 héttel már készen állna minden (lakosság kitelepítése, körletek, állások előkészítése, felderítés bevezetése, összeköttetés és együttműködés megszervezése, tervek pontosítása, begyakorlások végrehajtása, stb. stb.) a támadás elhárítására.
Ez meg a másik dióhéj.
Köszönöm 73%-os!!
Írtam, hogy mint NATO tag vagyunk háborúban :DD
De komolyan nem hittem, hogy ennyi nehézség lesz ebben a kérdésben :D
De amúgy meg nem mindenki vonulgat csak be...
a szlovákokénál, a szlovénokénál, horvátokénál erősebb a honvédségünk, a szerbek, románok többen lehetnek, de mi fejlettebbek vagyunk még Talán az ukránoknál is, főleg, hogy a térség legjobb 14 vadászgépével rendelkezünk, meg a kiképzés sem rossz! Sőt maga a Honvédség sincs sz@r állapotban!
Jó, tegyük fel, hogy a környékünkön tör ki háború.
Amíg rajtunk múlik, nem avatkozunk be, még ha provokálnak is. Lásd: barcsi bombázás, délszláv háborúk.
Szlovákia, Szerbia nem támad meg, mert erősebbek vagyunk.
Szlovéniával, Ausztriával, Horvátország meg azért nem, mert még vitáink sincsenek.
Ha Ukrajna, Románia támadna meg, valószínű, szintén lennének előzmények, ahogy leírták fent szépen...
Gondolom, a NATO nem rohanna, h. segítsen, főleg egy Ukrajnával való konfliktus lenne necces, ha mondjuk onnan egy oroszbarát kormány támadna meg minket.
Az, h. 5 nap alatt lenyomnának minket, szintén kétséges, bár sokan szeretik ezt hangoztatni. A hadseregek mozgatásához idő kell, tehát ha abszolút kudarcot vallanánk, akkor is kb. egy hónap kellene a teljes ország megszállásához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!