Magyarországnak lesznek tankjai?
Kezdésként kicsit kötekednék (nem bántás, csak pontosítás): egyrészt a tank az az üzemanyagtartály, nekünk harckocsijaink vannak. Másrészt hazánkban most is vannak harckocsik - a 15 db aktív (értsd többé-kevésbé hadra fogható) T-72-es mellett van még további több mint 100.
Még egy dolog: Mi az, hogy lejárt az üzemidejük? Ez nem krumpli, nem romlik meg. Amíg van megfelelő pótalkaltrész, addíg üzemben lehet tartani.
Zárásképpen a jövőről (ez szubjektív, vagyis ezt csak én gondolom így): a modern háborúk azt mutatják, hogy a kisebb országoknak inkább a könnyebben páncélozott, úszó csapatszállítókra és egyéb multifunkciós harcjárművekre van igényük. Mivel Magyarország egyre kevesebb pénzt áldoz hadseregére, háborúkban nem vesz részt, viszont másra használná (pl.: árvizeknél), ezért nem hinném, hogy a több válaszoló által említett ukrán vagy orosz (T-84 vagy T-90) típusokból vásárolnánk. Ha veszünk Leopard 2-eseket, az is inkább csak dísznek lesz.
Az én véleményem az, hogy nem veszünk mi semmilyen harckocsit. Nem véletlen szüntették meg önálló fegyvernemként a harckocsizókat (és a tüzérséget is).
A másik. Harckocsit venni nem olyan mint egy személyautó. Otthon kiállsz az öreg ladával a garázsból és helyére beállsz a bmwvel. Egy harckocsihoz van csomó járulékos felszerelés. Kell fegyverzet, szállítóeszköz, pótalkatrész, kiképzett karbantartók, stb. Ezért aztán nem hiszem hogy valaha is lesz itt leopárd.
Igazából...így magyarországra szűkítve tényleg kb felesleges is lenne magában "csak harckocsi", vagy nevezzük most tanknak.
A tankok olyanok kb, mint egy csatahajó...egymagában nincs értelme bevetni, városi harcban inkább gyalogsági támogatásra/támogatással harképesek, de bevetetőségükhöz is jó ha megvan a légtér teljes uralma, ugyanis a légierő ellen gyakolatilag védtelenek, lásd anno iraki háború, a nagy tankcsaták elmaradtak, mert a légierővel szétbombázták a T72-eseket még idő előtt...ráadásul már városi harcban is elég sebezhetőek (RPG gránát, út menti bombák, illetve itt is a légierő a nyerő)
Magyarország maximum egy helyi konfliktusban tudná "kihasználni" a tankjait...de ahhoz meg egy izrael szintű modern hadsereggel kellene rendelkeznünk hogy bármit el is tudjunk érni vele...összességében eddig sem voltak különösebben kihasználva, ha lesznek ezután, akkor azok sem lesznek valószínűleg soha (talán jobb is így).
Szerintem Magyarországnak azért lenne szüksége erős hadseregre, mert eléggé feszült környezetben van és bár a Kelet-Európai országokat előbb a szovjetek majd most az EU amennyire lehet összetartja (legalábbis eléri, hogy ne ugorjanak egymás torkának), előbb-utóbb az EU is felbomlik (é inkább előbb mint utóbb) és akkor ha még az ilyen Jobbik meg Nagy-Románia Párt meg Szlovák Nemzeti Párt is hatalomra kerül akkor itt elszabadul a pokol és Magyarország lehet a gócpont.
Magyarországnak nem Oroszországgal vagy Nyugat-Európával vagy az USA-val szemben kell megvédenie magát hanem a térségben szemben kell, hogy meg tudja magát védeni.
Az ilyen helyi háborúkban pedig a páncélosok (és persze megfelelő támogatottságuk) nagyon jól jöhetnek.
Reagálás a kommentre - hihi. ("kicsit" bővebben):
"...Magyarországnak azért lenne szüksége erős hadseregre, mert eléggé feszült környezetben van..."
A radikálisok olyanok, mint a futballhuligánok. Bár ők pusztítanak, de a teljes focirajongóknak csak elenyésző töredékét adják.
Csak egyetlen idézet:
"Akik itt, szöges bakancsban, kopaszon, ólmosbottal a kezükben a pillanatnyi számbeli fölényben támadnak bárkire, elfelejtik, hogy kisebbségben vannak. Igen, mi, magyarok mind, mind: kisebbségben vagyunk a Kárpát-medencében, kisebbségben vagyunk Európában..."
[Bodor Pál: A lelkiismeret létminimuma, szónoklat, 1993]
Emellett a Kelet-Európai országokat az Eu nem tartja össze. A legszegényebb, legproblémásabb európai országok még kívül vannak (pl.: Ukrajna, Dél-Európai államok).
Más - a térséggel szemben akarnánk megvédeni magunkat? Amikor ezt először eljátszottuk, utána megszabadultunk az ország területének jó nagy részétől. És amikor ezt legutóbb eljátszottuk, akkor is mi szívtuk meg. Bár még nem fogyott el az egész ország, most már ezt a fűrészeléssel járó folyamatot lassan be kéne rekeszteni.
A 21. századi Európában a gazdaság és a diplomácia legyen az úr, ne az utáljuk a szomszédokat. (ne akarjunk Izrael lenni, akit minden szomszédja meg akar semmisíteni).
"Helyi háborúk"...szerencsére olyan háború, ahol két Nyugat- vagy Közép-Európai ország ölte egymást, az utóbbi időben nem volt sok.
Megint más - a 2008-as grúz-orosz háború azt mutatta, hogy az európai háborúnak is jobbára csak vesztesei voltak (ez főként persze Grúziára igaz).
Érdekes módon az Észak-Európai országokban senki nem gondolkozik így...na persze ők sokkal előrébb is tartanak.
Emellett én nem tartom valószínűnek, hogy a honvédség erre túl sokat költene. A modern harckocsik hatalmas átfegyverzési és fenntartási költséggel járnának és "talán" egyszer használnánk őket.
Ja és még egy utolsó megjegyzés: amerikai M1-es Abrams harckocsit egy iraki T-72-es sem lőtt ki. De a háború után egy sima RPG-7-essel is lyukasztottak ki M1-est.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!