Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Hogy lehetett az, hogy Buda...

Pro Patria kérdése:

Hogy lehetett az, hogy Buda vára, ami az ország fővára volt, nem a legerősebb erődítmény volt, sőt, inkább kifejezetten gyenge?

Figyelt kérdés
2011. máj. 27. 23:14
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Buda szerepe akkor, mikor a váraknak nagy fontosságuk volt, messze nem akkora jelentőséggel bírt, mint ma a főváros.

A királyok sok helyen tartózkodtak, mindnek volt kedvenc helye is, ahol az átlagnál hosszabb ideig volt. Nem egy vár, hanem az irányítás lehetősége és a jelképek voltak lényegesek. Egy időben, amikor a török feláramlásától kellett tartani, Szigetvár és a déli várak bírtak óriási jelentőséggel, a területvédés miatt. Később a végvárak szerepe értékelődött fel. Az 1600-as évektől 1848-ig Pozsony és Bécs szerepe lényegesen nagyobb volt Budáénál.


Tehát Buda szerepe a történelemben egyáltalán nem olyan állandó, ahogy a kérdésből kitetszik. Várépítésnek pedig az 1300-as 1500-as évekig volt különös jelentősége, a tchnika fejlődésével csökkent.

2011. okt. 11. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

A mostani vár már nem igazán szolgált erődítményként, helyette a citadella látta el ezt a feladatot.


A mostani Budavári Palota a 18. században, illetve a 19. század végén épült több lépcsőben, ekkor már a Habsburgok fennhatósága alatt állt az ország.

2011. okt. 11. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:

De például Hunyadi Mátyás sem építette nagy és erős várrá, pedig neki meg lett volna a hatalma és pénze is hozzá, ráadásul egyik szomszédjával sem volt békességben.

És ő például sokat volt Budán.

2011. okt. 11. 17:21
 14/15 anonim ***** válasza:
Hunyadi Mátyás korában aztán tényleg nem fenyegetett az a veszély, hogy egy szép napon majd ott terem egy ellenséges sereg a budai vár tovében :) Hogy mindenkivel ellenségeskedett, hát az igaz, viszont ezek kozul csak egy volt eros, mégpedig a torok, de azoknak elotte el kellett volna foglalniuk a déli dupla végvárrendszert, amelyek viszont akkoriban jobban voltak védve, mint néhány évtized múlva II. Lajos korában. És miután ezt megtették, még le kellett volna gyozniuk a magyar sereget is, amely megintcsak sokkal erosebb, népesebb, képzettebb volt (a vezéreket is beleértve) mint mohácskor. Erre pedig nem érezték magukat elég erosnek :) Az akkori osztrák haderore meg kár szót pocsékolni, hisz mint tudjuk, egy szép napon Mátyás jelent meg Bécs alatt, és nem fordítva :)
2011. okt. 11. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Szerintem Mátyás sem gondolta, hogy bármilyen hadsereg eljut odáig.

Plusz, ő inkább azzal foglalatoskodott, hogy a palota külsőre is reneszánsz jelleget kapjon, kulturális központ legyen valamennyire. De volt még jópár palota, amit így "felújított".


Én azon szoktam gondolkodni, az 1700as években milyen volt a társasági élet Budán vagy Pozsonyban.

2011. okt. 11. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!