Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Valamikor volt még Magyar...

Valamikor volt még Magyar Légierő. Vajon mit ér ez a 14 darab "kölcsönkapott" repülő?

Figyelt kérdés

Magyar Légierő egykor:

http://www.youtube.com/watch?v=vLZ0we1BUug


2011. márc. 7. 20:17
 1/7 anonim válasza:
55%
szerintem az eu meg a nato miatt kötelező tartani valami repcsit. De hogy egy éles helyzetben mit produkálna...? Talán mozgó célpontnak jó lenne.
2011. márc. 7. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
55%
Repülőnapra el kell jönni augusztusban. Szerintem abból a pénzből, amiből pl. az a pár ezer milliárdos államadósság keletkezett lehetett volna fejleszteni ezt is.
2011. márc. 8. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Pro Patria ***** válasza:
82%

Nem értem, mit panaszkodik a sok túrbómagyar...

1) A Gripen jelenleg a térség LEGJOBB vadásza, ez a tucat elintéz önmagában ötször, tízszer ennyi román mig-21eset.


2) Most készülnek venni még egy századot ezekből.


3) Minek akartok légiflottát? Háborúra vágytok? Nem? Akkor meg minek? Kórházi ágyakat adnak el, iskolákban kapcsolják ki a fűtést, és ti katonásdit akartok játszani?...

2011. márc. 9. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
az lehet hogy a térség legjobb vadásza de nem vettük meg a szükséges felszerelést szóval nem sokra mennénk velük
2012. aug. 23. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 soldierdan ***** válasza:
75%

Pro Patria


A románok most vásároltak meg 30 db F-16-ost melyet jövöre kapnak meg

2012. okt. 7. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Pok800 ***** válasza:
Mindeközben a megmaradt 25db Mig-29-es rozsdásodik,mert nekünk semmit nem érö svéd madarak kellenek.
2018. jún. 20. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Pro Patria ***** válasza:

A Mig-29-eseket _eleve_ használtan kaptuk, és ezt követően még 17 évig(!) üzemeltettük. Amit ki lehetett belőlük hozni, azt kihoztuk. Nem tudom, mi többet vár el bárki.

Az, hogy 13 év után, 2006-tól párhuzamosan üzemeltettük a két típust, természetes, és ésszerű. A leghelyesebb eljárás ez így. A típuscserének mindig fednie kell egymást néhány évig, hogy ne álljon fel olyan helyzet, amiben a régieket már nem, míg az újakat még nem használjuk. Legyen egy egybesimult átállási időszak.

A gépeket nem elég megvenni. Rutint is kell rájuk szerezni a pilótáknak, repült órákat, míg teljesen bevethetőkké nem válnak - ugyanakkor a légtérvédelmet addig is el kell látni. Nálunk pontosan ez történt.


Nem értitek meg azt sem, hogy ez a mostani 14 db Gripen milyen hadászati értéket képvisel a levegőben. Ezek már nagyon fejlett, nagyon modern fegyverrendszerek. Nem lehet a második világháborús gépekhez hasonlítani. Egy Jas-39-es Gripen képes 120 km-ről látni a célpontot, vagyis néhány ilyen Magyarország egész(!) légterét befogja, a radarja mind légi, mind földi célokat követhet, és egyazon időben egyetlen gép képes 10-14(!) célpontot lockolni, valamint egyszerre négy(!) célt is támadni közülük. Értitek ezeket az adatokat? Érzitek ezeknek a számoknak a súlyát?


ÍGY(!), ezek ismeretében értsétek meg, hogy mit jelent ennek a potenciálnak a megtizennégyszerezése a levegőben! Nem véletlen, hogy olyan eszméletlenül drágák a mai, negyedik generációs többcélú vadászbombázók. Ma újabb 12 db Gripen megvásárlása százmilliárdos nagyságrendű tétel lenne. Nyilván a hatalmas áruk tükrözi a megjelenő értéküket is.


Ma már nem küldenek többszázas gépkötelékeket sehol a levegőbe. Soha. Ezek már hihetetlenül fejlett technikák. Csak hogy megértessem:

Csehország - 14 db. Jas 39-es Gripen

Ausztria - 15 db. Eurofigher Typhoon

Szlovákia - 12 db F-16

Horvátország - 12 db F-16

Románia - 12 db F-16


Sehol nem jellemző hasonló méretű és helyzetű országoknál többszázas géppark. Dániának 33 db F-16-osa van, Hollandiának 52 db F-16-osa, Portugáliának 24 db F-16-osa, Belgiumnak 45 db F-16-osa. Svájcnak 25 db F/A-18-asa.

Ez a jellemző. Ezek már olyan eszközök, amikből a megszokottakhoz képest jóval kevesebb is hatalmas képességet ad. Még az olyan katonai nagyhatalmaknak is, mint Oroszország (188 db), Nagy-Britannia (125 db), Franciaország (108 db) sem rendelkezik ezres, de még többszázas gépparkkal sem.

Mert ezek a gépek méregdrágák, és nagyon fejlett eszközök. Kevéssel is óriási cselekvőképességet adnak.


Nem az Egyesült Államokhoz kell mérni, az teljesen egyedi és speciális helyzetű, csak azért éri el az ezret a támadó gépeik száma, mert egyfelől akkora költségvetésből gazdálkodnak, mint a lista szerint legtöbbet költő tíz ország együttvéve, másfelől mert be akarja biztosítani az első helyét akár mindenkivel szemben egyszerre is.


A _legjobb_, ami a Magyar Honvédséggel az ország jelenkori történelmében lezajlott, az a Gripenek beszerzése volt. A Jas-39-es Gripen a jelen típusok csúcskategóriája közé sorolt, a legmodernebbek között számontartott vadászbombázó. A Gripen 1996-ban állt szolgálata, mikor mi a szerződést 2001-ben megkötöttük, ezek vadonatúj géptípust jelentettek. Mindenből a kor legmagasabb színvonalát adták. Nem volt ezzel összehasonlítható egy használt F-16-os. A Honvédség számára különösen ideális vadászbombázó, mert megadja mindazokat a képességeket, mint más nyugati típusok, viszont sokkal olcsóbb, és kevesebb földi kiszolgálást igénylő üzemeltetés mellett. Nekünk pont ez, és pont így kell.

Tudni kell, hogy Szlovákia is azért nem a Gripeneket választotta, mert túl drágák voltak, nem azért, mert jobbat talált. A térségben majdnem mindenhol használt F-16-osok vannak. Nálunk nem lett ilyen kompromisszum.

Ráadásul - és ebben hangsúlyos, hogy mind a jobb, mind a baloldali kormány érdemeket gyűjtött - végül a Gripeneket az eredeti szerződésben szereplő A/B változatnál fejlettebb, C/D változatra módosítva szerezték be.


Nagyon helyesen lépték meg a fejlesztést, a módja, hogy nem hirtelen váltásban, hanem egymásba simítva helyezték üzembe a kurrens gépparkkal, a kiválasztott típus, a megvásárolt darabszám (mint látható a térségben jellemzőket áttekintve), mind jól történt. És az is, hogy a légi képességeket érte ez a fejlesztés akkor. A jelenben ez dönt. Egyszerre ad légtérellenőrzést, tüzérséget, csapásmérő erőt. Mobilis, és hatékony. Ha semmi másunk nem volna, egy darab MBT-nk sem, csak 50-90 darab Gripen, az önmagában olyan tényezőt jelentene, hogy teljesen bebiztosítaná az országot, és elsődleges szereplővé emelné a térségben.

Én nem voltam ennyire a légi képességek felé hajló. De miután láttam, hogyan lövik ki filléres eszközökből mezítlábasok a legmodernebbeknek tartott harckocsikat is - hogy _nincs_ olyan védettség, ami életben tartja a benne ülő embereket, átértékelődött bennem sokmindent.

100 Leopard 2A6-os nincs abban a stratégiai értékben, mint 20 Gripen. Igaz, az áruk is ezt tükrözi. Bármikor inkább az utóbbit bővítsék.

2018. júl. 13. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!