Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Akik most 40 körüli férfiak...

Akik most 40 körüli férfiak és katonák voltak nagyjából 20 évvel ezelőtt, hol szolgáltak és mit, , csináltak" igazából?

Figyelt kérdés

Csak mert én nem tudok róla hogy 20-30 évvel ezelőtt itt nagy harcok lettek volna vagy hasonlók, mégis sok olyan 40 körüli férfi ismerőstől hallottam hogy katona volt, és 5-6 évig szolgált.

De hol, meg mit csinált? Vagy 20-30 évvel ezelőtt még volt sorkatonaság vagy mi a fene?

Aki ebben jártas írja le kérem, mert érdekel a téma!


Köszi előre! 13/F.


2011. febr. 19. 12:06
 1/9 A kérdező kommentje:
Apropó: akikről ezt mondták nem ismertem egyiket sem személyesen, csak közvetett úton rokonoktól, de ők meg csak ennyit mondtak és nem részletezték hol meg ki ellen és mikor harcoltak. Szóval remélem itt valaki ezeket meg tudja osztani velem!
2011. febr. 19. 12:08
 2/9 anonim ***** válasza:
69%
Milyen harcokról beszélsz? Látszik hogy azt se tudod mi a katonai szakkiképzés! Egy harckocsizó, rakétás kiképzése ugyanolyan mint mikor valaki egy szakmát tanul, az nem hetekig tart hanem egy évig is vagy még tovább.Mikor Szerbia megtámadta horvátországot azok estek el legelőször a harcokban akik nem kaptak katonai kiképzést.
2011. febr. 19. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
A sorkatonai szolgálat meg kétévig tartott általában, 5 évig csak hivatásos szerződéses katona volt.
2011. febr. 19. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
77%

Nos igazából akikről hallottál tuti nem harcoltak sehol. Régen sorkatonaság volt, ami kezdetben tovább tartott, aztán lerövidíttették és kb 10 évvel ezelőtt törölték el, pontosan nem tudom mikor.

Igazából annyiból állt, hogy kaptak egy alapkiképzést és ennyi.

Az én apukám tizedes volt és valami radar állomásnál szolgált.

2011. febr. 19. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
64%

A sorkatonaság minden férfi számára kötelező volt. Először valami 5 év volt, de az tényleg régen, idővel ez folyamatosan rövidült, a végén már csak 3 hónap volt ha jól tudom.

Az volt a dolog lényege, hogy minden férfi értett egy kicsit a katonáskodáshoz. Ma is úgy van, hogy háború esetén minden állampolgárt be lehet hívni, hogy védje a hazáját. De ilyenkor ugye nincs idő kiképezni őket.

Akik átestek a sorkatonaságon, megtanulták az alapvető dolgokat, tehát egy esetleges behívás esetén nem néznének hülyén mondjuk egy gázálarcra vagy kanálgépre, hogy "ez meg mi?".

Ezen kívül látták, milyen a katonaság, tehát akinek megtetszett, az bátran jelentkezett szerződéses katonának, tudta mire számíthat.

Na meg sokat számít az ember jellemében is egy ilyen akció. Valamiért akkortájt nem voltak emók és rokonaik :D

Apám azt mondta, akkor tanulta meg, hogy mindig és mindenhol el tud aludni :)

2011. febr. 19. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A férjem 48 éves. Neki már "csak" másfél év volt a kötelező sorkatonai szolgálat.

Először pár hónap alapkiképzés volt, akkor kilépőt sem kaptak (nem jöhettek ki a laktanyából)

Amikor ez véget ért, akkor letették az esküt, utánna már (ritkán) hazautazhattak, vagy kimehettek a városba. (eltávra mehettek, vagy kilépőt kaptak)

Az alapkiképzés után még volt kiképzés. Ez után sokukat más szolgálati helyre helyezték. A férjem pl. határőrséghez került. Nekik fegyverrel, éles lőszerrel kellett határszolgálatot teljesíteni. Szerencsére amikor ő volt szolgálatban, nem volt olyan határsértő akivel szemben fegyvert kellett volna használnia.

Azt nem tudom, hogy a honvédségnél mit csináltak a sorkatonák.

Az viszont biztos, hogy a mai 40-eseknek nem volt 4-5 év kötelező sorkatonai szolgálat. Akik addig voltak, azok továbbszolgálók voltak, fizetéssel, és más beosztással, mint a kötelező sorkatonai szolgálatot teljesítők.

2011. febr. 19. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
A fiam 20 évvel sorkatonai szolgálatot töltött 16 hónapot.Leszerelés után tovább folytatta a szakmáját a civil életbe. Harcoló magyar katonai alakulatra a NATÓ kötelékében sem volt szükség. Szanitéc, objektum őrzés, hadtáp katonai szállitás biztosítás, békefenntartás a mai napig is.Igaz, hogy ezek -harci feladatok a mindennapi életben, de nem az amire gondolnak.
2011. febr. 19. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Az időtartamban nem voltam biztos, hogy az említett 40-50es ismerősök hány évet szolgáltak, de nekem valahogy a 4-5 év rémlett. Ezek szerint akkor kicsit eltúloztam, de mostmár legalább tudom. :D

Köszi szépen!

2011. febr. 19. 19:24
 9/9 anonim ***** válasza:
Annyi információt minden képen el kell mondanom, mivel 62 elmultam én 2 évet szolgáltam ténylegesként, aki határőr volt, az akkor még 3 évet szolgált, a tőlem idősebbek általában 3 évet, de egy-két fegyvernemben ettől csak többet.
2011. febr. 20. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!