Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A magyar gyártmányú 29M...

A magyar gyártmányú 29M 80mm-es Bofors és 36M 40mm-es Bofors légvédelmi ágyúk is úgy tudtak harckocsik ellen harcolni mint a német 88 milliméteresek?

Figyelt kérdés
2010. nov. 28. 23:22
 1/6 Colonel ***** válasza:
88%

A 4cm 36M gépágyú nem közepes és nehéz harckocsikkal szemben szinte hatástalan volt. Ehhez az ágyúhoz rendszeresített 36M és 39M páncélgránátok páncélátütése nagyon gyenge. A háború végén gyártott, 43M magvas lövedékek sem hoztak komoly javulást ezen a téren.

A hagyományos lövedékek mellett, többek között ehhez az ágyúhoz is rendszeresítésre kerültek az un. űrméret feletti szárnyas lövedékek (4cm 42aM PR ). Ezek páncélátütése 180mm körül volt, ami jónak mondható. Viszont ezeknek bőven akadt hátránya is. Egyrészt a korlátozott lőtávolság, illetve a komplikált és relatíve lassabb töltés.


A 29M 8cm Bofors légvédelmi ágyúhoz használt 8cm 29/35M páncélgránát 100m-es távolságon 83mm páncélt, 500m-es távolságon 77mm páncélt és 1000m-es távolságon 70mm páncélt volt képes átütni. A lövedék kezdősebessége 750m/s volt. Ezeknek a tükrében láthatod hogy egy közepes hatékonyságú ágyúról van szó. Főleg ha azt nézzük hogy a német 8,8cm-es légvédelmi ágyú Pzgr. 39 páncélgránátja 100mm-es páncél átütésére volt képes 1000 méteres távolságon. Szerintem a 8cm 29M ágyú a nem rossz de van jobb is kategória volt.


Remélem kielégítő választ kaptál!

2010. nov. 29. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
52%
Kedves előző: nem vagy semmi:-)) Természetesen a szó legkiválóbb értelmében:-))
2010. dec. 1. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Colonel ***** válasza:
52%

Ez a téma érdekel:)


Még annyival kiegészíteném az első hsz-t hogy az első mondatban elírást vétettem, az a "nem" az nem kell oda.

És még egy két adat ha érdekel valakit:

A 4cm 42/aM PR lövedék kezdősebessége 110m/s volt, a korlátozott lőtávolság alatt pedig olyan 150-200m-t értettem.

A 4cm 36M pct. gránát kezdősebessége 850m/s volt, páncélátütése pedig 100 méteren 50mm, 500 méteren 40mm, 1000 méteren pedig 32mm volt. A lövedék tömege pedig 0,97kg volt.

2010. dec. 1. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Kösz az információkat, többet mondtál mint amire tíz másik embertől számítottam.


A Honvédségnek nem volt más egyéb légvédelmi ágyúja, igaz?

2010. dec. 1. 23:02
 5/6 Colonel ***** válasza:
52%

Jóval több volt használatban.

A következő lista angolul van, de azért szerintem érhető.

[link]

2010. dec. 2. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Sikoltó ***** válasza:

A témához még annyit tennék hozzá hogy a 29M esetében nem az ágyú volt az oka az alacsony teljesítménynek hanem az elavult lőszerek, a páncéltörő lövedéke pedig még elavultabb volt.

Ennek ellenére jól képzett, az ágyú hátrányait ismerő, gyakorlott személyzettel sikeresen lehetett alkalmazni, lásd a GYŐR örnaszád légvédelmi eredményeit.

2011. okt. 31. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!