Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A történelem során sok háborúb...

A történelem során sok háborúban - akár a mai napig - az ellenségtől beépült kémeket miért ítélik azonnali halálra?

Figyelt kérdés

Még a 21. században is voltak és talán vannak olyan háborúk, ahol ha a hadsereg soraiban ellenséges kémet azonosítanak, legtöbbször azonnali kivégzést hajtanak végre.

Ez miért lett szokás, miért előnyösebb mint például ugyanúgy hadifogságban tartani mint a többi elfogott ellenséges katonát? Vagy leginkább ez erkölcsi kérdés, a kémkedés annyira nem elfogadott hogy erkölcsileg ez a méltó büntetés, hogy meg kell halnia?

Ennek ellenére miért választja ezt valaki, hogy kémként beépül az ellenség sorai közé?



tegnap 21:25
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

"miért előnyösebb mint például ugyanúgy hadifogságban tartani"

Megszökhet, kiengedhetik, és ugyanúgy ki tudja szivárogtatni az információkat. Ha ő maga fogságban is marad, lehetnek kapcsolatai akik révén eljuttatja a megszerzett információt a társainak. Ma már egyébként kevésbé jellemző, hiszen a hadifoglyok körülményeit nemzetközi szerződések írják le. Régen meg másokat is kivégeztek, nem csak kémeket. Pl. dezertőröket is szokás volt kivégezni, hogy példát mutassanak vele.

"Ennek ellenére miért választja ezt valaki, hogy kémként beépül az ellenség sorai közé?"

Mert ez egy különleges, nehéz és komoly feladat, egyrészt megbecsülik őket a hazájukban, másrészt jól keresnek vele (kémek nem a sorkatonából lesznek), harmadrészt információkkal nagyon is hatékonyan lehet segíteni a hadsereget. Sokkal fontosabb egy-egy kulcsinformáció mint egy sorkatona jó teljesítménye.

tegnap 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy fent is írják - elrettentési célból. A köznyelvileg kémnek hívottakat, két csoportra bontanám:

a) informátor: saját állampolgár, akit pénzzel / zsarolással / ideológiai meggyőzéssel rávesznek, hogy elárulja az országát. A beszervező szemében nincs értéke csak addig amíg információforrásként szolgál. Nincs kire kicserélni, de elrettentési okból muszáj példát statuálni (nem éri meg az ellenséggel kokettálni).

b) ügynök: na ők már értékesebbek, jól képzett szakemberek. Nem feltétlenül végzik ki, először megfigyelik, esetleg rövid ideig dezinformáció terjesztésére használják, majd lekapcsolják, kiszedik belőle a hálózati információkat, jegelik hogy elavulttá váljanak az általa megszerzett információk, majd többnyire kicserélik egy saját, az ellenségnél lekapcsolt kémre. Hogy ők miért vállalják? Hazaszeretet (egy-egy eredményes játszma jelentős előnyhöz tudja juttatni az országát), megbecsülés, kalandvágy, jó fizetés - ki miért, de általában mindegyik tényező egyszerre van jelen.

tegnap 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Alex Fly ***** válasza:
58%
A lebukott ellenséges kémeket jellemzően nem ítélik azonnal halálra. Sokkal jellemzőbb az, hogy dezinformációkat juttatnak el rajta keresztül az ellenséghez... Ha kivégzik, azzal azonnal tudatják a megbízójával, hogy lebukott és az küld egy másikat, akit esetleg nehezebb elkapni; így pedig egyrészt pontosan tudják, ki az és mit csinál, másrészt pedig kontrollálhatják az általa továbbított információkat, ezzel manipulálva a megbízóját.
tegnap 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!