Régi térképeken mi célja volt a katonai objektumok kitakarásának?
Nem mindenhol volt kitakarás, sőt a legtöbb helyen nem volt. Egyszerűen csak nem tüntették fel a térképeken, mi van ott pl a laktanyák körüli utcák ott voltak csak a köztes területre nem írták rá, hogy laktanya.
A fentrol.hu nem térkép, az azon szereplő légifotók sem voltak korábban nyilvánosak. A légifotózásnak volt katonai és polgári célja is, az utóbbira készült vagy átadott fotókon kitakarták a katonai objektumokat az átadás előtt.
A hiba ami miatt nem érted az a te fejedben van, elfelejted hogy ezek az anyagok 1990 előttiek. Akkoriban nem volt információ szabadság,internet meg hasonlók és az esetleges szomszédok cagy szembenálló felek fizikai kémkedésre szorultak. Nem volt olyan, hogy megnézték a térképen a kitakart részt, el vagy tévedve úgy 40 évvel... :)
Nem, én azért nem értem, mert eddig több állítás hangzott különféle dolgokat magyarázva. Ez már a sokadik verzió a szádból, hogy miért voltak kitakarva, de egyikkel sem áll össze a kép.
Ha nem voltak nyilvánosak és belsős használatra szánták ezeket a térképeket, akkor ugyan magyarázd már meg azt is, hogy saját maguk elől miért takarták ki a saját bázisaikat??? Ennek semmi értelme nincsen.
"Az állampolgár kinéz az ablakán és látja magával szemben a kitakart területet."
Rengeteg képet georeferáltam a fentrol.hu-n. A legtöbbet természetesen olyan helyeken amiket ismerek. Hidd el hogy a közelemben lévő volt orosz bázisból a betonkerítésen és a gépfegyveres őrökön kivül akkoriben nem látszott semmi sem. Kivéve amikor indult a lőtérre a menetoszlop.
Sőt sokkal nagyobb terület van kitakarva mint amekkora valójában a bázis/laktanya volt. Akkoriban megállni sem lehetett a környéken kocsival. Ha mégis akkor fél percen belül megjelentek hogy szépen finoman (ordítva) megkérdezzék mit csinálsz ott. 40-es tábla volt a közúton és be is tartatták. Ha valami nagyfejes érkezett vagy indult, akkor kiálltak az útra fegyverrel és megállították a forgalmat hogy őméltósága zavartalanul tudjon autózni. "Kicsit" más világ volt az annó.
"saját maguk elől miért takarták ki a saját bázisaikat???"
Pofikám... ezek ruszki bázisok. Magyar ember oda be nem tehette a lábát.
" Ez már a sokadik verzió a szádból, hogy miért voltak kitakarva, de egyikkel sem áll össze a kép."
Az enyémből biztosan nem, én egyedül a #11-et írtam.
"Ha nem voltak nyilvánosak és belsős használatra szánták ezeket a térképeket, akkor ugyan magyarázd már meg azt is, hogy saját maguk elől miért takarták ki a saját bázisaikat??? Ennek semmi értelme nincsen."
Van, de megint máshol kezdeném: honnan tudod melyik verziót kapta meg a fentrpl.hu? Az eredetit vagy a cenzúrázottat?
Az egésznek az értelme: a honvédség és a titkosszolgálatok általában nem teljesen transzparens szervezetek, a rendszerváltás előtt pedig egyáltalán nem voltak azok, viszont még a viszonylag transzparens korszakban is sokféle minősítése van egy-egy adott adatnak.
Megcsinálták a légifényképezést ez volt a nyers adat, majd az adat az előírásoknak megfelelően minősítésre került és mindenkinek a saját minősítésének megfelelő változathoz férhetett csak hozzá, ha szüksége volt ezen információkhoz. Amúgy ez minden más információval is így van a fegyveres testületeknél és a titkosszolgálatoknál. Van többféle minősítési szint, mindenki csak annyi információhoz jut ami a saját besorolása lehetővé tesz számára.
Ennek védelmi szempontból nagyon is fontos okai vannak: nem tud mindenki mindent így védettebb a rendszer. A szocializmusban 150-180 000 sorkatona szolgált a hivatásos állomány mellett, minden alakulatnál. Olyanoknál amik hivatalosan nem is léteztek. Nem volt megengedhető, hogy a rotációban lévő 180 000 ember ( 10 év alatt az több, mint 2 millió fő! ) mindent tudjon, mert így a rendszer sebezhetővé vált volna. Könnyebb dolguk lenne a kémeknek, az ellenségnek és minden ami titok az többé nem titok.
A honvédségi állomány nagyon nagy részének fogalma sem volt arról, hol vannak a parancsnoki bunkerek, vezetési pontok, atomfegyverek vagy egyáltalán vannak-e nálunk atomfegyverek és azok indításához szükséges eszközök és ez így volt rendjén. A Kalocsán szolgáló kiskatonának fogalma sem volt arról, hogy Tapolcán szolgáló társai atomfegyver bevetésére is alkalmas Scud rakétákkal gyakorlatoznak. Az a legjobb információvédelem, ha a védendő információ nem kerül ki vagy nem létezik.
Az elkészült nyers információt a megfelelő minősítéssel rendelkezők szabadon használhatták a munkájukhoz pl a vezérkarban dolgozók, minisztériumi dolgozók stb, de a többieknek erre az információra nem volt szüksége. Amit másnak kiadtak - és ez sem volt ám mindennapos - az cenzúrázott anyag volt. A fentről anyagai között szerintem sok van amit a szovjetek készítettek vagy szovjet megrendelésre készült, mert a szovjet objektumok sok esetben ki vannak takarva, míg találsz olyan képeket ahol a tapolcai SCUD indítójárművek tisztán látszanak :D
Ahogy a #13 írta, a korabeli objektumokba - a maiakba sem - láttál be, az embereknek sok esetben fogalmuk sem volt mi van a honvédségi területen. Nálunk borsodban ott volt egy légvédelmi ezred, annak volt a vezetési bunkere a Szikla, a műszaki bázisa pedig Pingyomtető de még a rendszerváltás után 10 évvel is olyan legendák forogtak a környéken, hogy ott rakétasilók voltak...
Ezeknek az információvédelmi dolgoknak a formális része a mai napig megvan, még katonaként sem rohangálhatsz be csak úgy random laktanyákba. nemhogy kintről megmond mi van bent.
Ezekben a dolgokban a baromi nagy változást a 2000-res évek beköszönte hozta amikor az internet teljesen általánossá vált és az egyik szolgáltató ingyenesen, kitakarás nélkül b@szta fel a képet az egész világról és az összes katonai objektumról. A másik dolog a digitalizáció és a "demokratikus berendezkedés" miatti információszabadság ami nagyban segítette az átláthatóságot, a sok nyilvános digitális anyag, jelentés stb a google maps-szelé együtt teljesen átláthatóvá tette a hadsereget.
Az már cska hab a tortán, hogy mára több olyan szolgáltató is megjelent aki naprakész műholdképeket ad el bárkinek, civileknek is és így nem naprakész haditechnikai információkhoz juthat bárki - többek közt ezért szopnak az oroszok az elmúlt két évben.
Na ezek a dolgok teljesen máshogy működtek az analóg világban. Az pedig teljesen normális, hogy titkolnak még saját maguktól is információt: mint írtam a fegyveres testületeknél nincs teljes belső átláthatóság ( amúgy a privát szférában sincs, melósként ott sem férsz hozzá szenzitív cégadatokhoz.. ), az információ minősített és ahhoz csak a megfelelő minősítéssel rendelkezők férnek hozzá. Ez teljesen normális működés a világon mindenhol.
Voltak olyan szovjet bázisok amiken belül sem tudott mindenki mindent.
A bázison belül volt még 2 lépcső (kerítés) amiken keresztül csak ellenőrzőpontokon lehetett átjutni. Akik a legbelső részlegen - ahol az igenkomoly csapásmérő eszközöket, fegyvereket tárolták, kezelték - nem beszélhettek a bázis többi katonájával arról hogy mit is csinálnak. Ők voltak a némák.
Egy hozzáértő egy felvételen látható néhány elmosódott foltbol is tud következtetni hogy a terüet vagy az objektumok mi cél szolgálhat.
Olvass ezeknek utána és meg fogod érteni szép lassan hogy az ortofotókon miért vannak kitakarva ezek a bázisok. Kis-Moszkva, Csákberény, Zsámbék, Kunmadaras, BARS 504.
Az ellenség (azok a gonosz imperialisták) nem térképeket nézegetve tájékozódtak, hanem minden adatforrást IS felhasználtak amihez hozzáfértek. Helyszíni adatgyűjtést is folytattak, pontosan tudták hol vannak a laktanyák, katonai objektumok feketítés nélkül is.
A térképeket, légi felvételeket azért feketítették ki, hogy részletek (pl. objektum mérete, épületek száma, elhelyezkedése stb.) ne derüljön ki mivel abból következtetéseket lehet levonni a valóban ott tárolt / tárolható eszközökről, képességekről, funkciókról.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!