Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ha Albánia 1968-ban ki mert...

Ha Albánia 1968-ban ki mert lépni a Varsói Szerződésből, akkor mi miért nem tettük meg ugyanezt? Nem torolták volna meg nálunk se az oroszok.

Figyelt kérdés
És még háborúra sem kellett komolyan készülni abban az időben, nem volt ilyen fenyegetettség.
dec. 26. 12:18
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
98%
Albánia különleges helyzetben volt a Varsói Szerződésből való kilépéskor. Enver Hoxha rezsimje már évek óta távolodott a Szovjetuniótól, és Kína támogatását élvezte, ami jelentős védőhálót biztosított számukra. Magyarország esetében azonban egészen más volt a helyzet!
dec. 26. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
5%
Ha kiléptünk volna azonnal leigáztak volna a kapitalisták.
dec. 26. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
1968-ban éppen internacionalista kötelességét teljesítette az akkori Magyar Néphadsereg - Csehszlovákiában. Az ezt végrehajtó közeg parancsnoksága vélhetően számolt a hasonló kimenetelű következményekkel.
dec. 26. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
45%

#2

Miért igáztak volna le minket?

dec. 26. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 progizo ***** válasza:
79%

Nem tudom, hogy ha 1968-ban egyszerre kezd el lázadozni Csehszlovákia és Magyarország, akkor abba a szovjetek bicskája beletört volna-e?

Plusz még ugyebár az itt említett albán kilépés a VSZ-ből és Románia különutassága, amely bírálta is a szovjet beavatkozást északi szomszédunknál.

Dehát Kádárt éppen Moszkva tette meg 1956-ban Magyarország vezetőjének és tudjuk, hogy ő nem is nagyon mert lázadni ellenük.

dec. 26. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
100%
Albánia nem volt a Szovjetunió szomszédja :)
dec. 26. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

#5 Katonailag biztos, hogy nem.

Mindkét országban erősek voltak a reformellenes csoportok, akikre lehetett támaszkodni

#6 Továbbá, miután már lazított a szovjet kapcsolaton, nem volt stratégiai jelentősége. Nem volt sem tengeri, sem légi bázisa ott a SZU-nak.

dec. 27. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
Ahogy fent is írják Albánia speciális helyzetben volt. Hodzsa ügyesen manőverezte be magát Kína és a SZU közé. A ruszkik szándékosan hagyták meg egyfajta "közvetítő kapunak" - politikai okból. Ahogy bizonyos fokig hagyták a "különutaskodást" a jugoszlávoknak és a románoknak is. A nyugat és a SZU közötti konfrontációs zónában, határterületeken viszont semmi ilyesmit nem tűrtek.
dec. 27. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

#5 ha a csehekkel együtt lázadunk, sőt még a lengyelek és NDK is csatlakozik akkor SEM lett volna esélyünk. A hangzatos diplomáciai szólamokon túl effektív, katonai segítséget ugyanúgy nem kaptunk volna nyugatról mert azzal a világháborút kockáztatják (nyílt összeütközés a SZU csapataival). Az összevont Kelet-Európai haderő is eltörpült volna a SZU túlerejével szemben. Ha egyszerre lázad mindenki akkor a ruszkik még több erőt dobnak át és még véresebb lett volna a lefolyás. A II. Vh-ban is győztek a ruszkik pedig akkor még a német segítség is itt volt.

A mi sorsunk eldőlt Teheránban, majd Potsdamban ráütötték a bélyegzőt a megállapodásra. A ruszkik is betartották a megállapodást - hiába volt kommunista puccs Görögországban mivel nyugati érdekszférának ítélték oda így Sztálin nem küldött effektív segítséget hagyta hogy leverjék a görög kommunistákat.

dec. 27. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

#9

Csak nekünk mégis csípi a szemünket, amiért a megállapodás értelmében egyik hódítót/megszállót váltotta a másik, ugyanolyan trágya rendszerrel/ideológiával és még jó pofát is kellett hozzá vágni.

dec. 27. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!