Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Az USA és Oroszország miért...

Az USA és Oroszország miért ragaszkodott a (belső) határok sérthetetlenségéhez, amikor elvették Koszovót Szerbiától, illetve Donyecket, Luhanszkot, Zaporizzsját, Herszont Ukrajnától?

Figyelt kérdés

Az 1999-es háborúban is az USA azt mondta, hogy addig bombázza Szerbiát, amíg az ki nem vonul teljes Koszovóból és az egész terület a NATO megszállása alá nem kerül. Pedig voltak területek, főként Észak-Koszovóban, ahol 80%-ban szerbek laktak, ahol egyáltalán nem örültek a szerb rendőrség, hadsereg kiszorításának, a NATO bevonulásnak, elcsatolásnak Szerbiától és még a háború után 25 évvel is azért küzdenek, hogy visszatérhessenek Belgrád fennhatósága alá és megőrizhessék a kapcsolatokat Szerbiával. Másrészt a Koszovóval szomszédos albán többségű területeken, a Presevo völgyben is aktívan harcolt az albán szeparatista szervezet, az UCK, de azt nem vonta fennhatósága alá az USA, meghagyták Belgrád fennhatósága alatt, annak ellenére, hogy 80%-ban albánok lakják a régiót és ők is szerettek volna elszakadni. Miért nem engedték Koszovóban, hogy függetlenségi népszavazás legyen és amely területek nem támogatják az elszakadást Szerbiától, azok nála maradhatnak?


Oroszország is most azt követeli Ukrajnától, hogy vonuljon ki teljesen Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja, Herszon megyékből, vonja ki csapatait és csak utána lehet tűzszünet. De ott is lehet, hogy a szakadár megyékben, a Donyecki Népköztársaságban és a Luhanszki Népköztársaságban is voltak olyan területek, melyek nem is akartak elszakadni Ukrajnától. Ráadásul Zaporisszja és Herszon megyék többségében is inkább ukrán identitásúak, valószínűleg szeretnének visszatérni Kijev fennhatósága alá. Itt ugyan tartottak népszavazást, de az manipulált volt, nem megbízható.


Logikus lenne szerintem, hogy ha már hozzányúlnak az országhatárokhoz a nagyhatalmak, akkor vegyék figyelembe a helyeik akaratát és a belső határokat is rugalmasan kezeljék, lehessen rajta változtatni. Nem hiszem, hogy veszélyt jelentene, ha Koszovóban Észak-Mitrovica, Leposavić, Zvečan és Zubin Potok Szerbiánál maradna, visszatérne, esetleg Presevo Koszovóhoz kerülne vagy éppen Herszonban, Zaporizzsjában a központ Ukrajnánál marad, esetleg az egész megye visszatér Ukrajnához, végső esetben akár a donyecki Szlovjanszk, Kramatorszk is Ukrajnánál maradna, ha meg tudják védeni az ukrán erők. Ez inkább segíthetné is a stabilizációt.


Szerintem felesleges ragaszkodni a 60-80 évvel ezelőtt megrajzolt szerbiai, ukrajnai adminsztratív határokhoz, amikor leválasztják a szakadár régiókat.



tegnap 12:27
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

"akkor vegyék figyelembe a helyeik akaratát"

Ez így is lenne rendjén, csak ugye háborús helyzetben finoman szólva is kételkedni lehet egy-egy népszavazás tisztaságában. Például mikor ruszki kiskatonák házhoz viszik az urnát és hasonlók.

tegnap 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
22%

A két eset más. Azok ősi orosz földek, egy ukrán főtitkár hülyesége és mások, pl. atommal fenyegetés miatt került Ukrajnához, és még sokkal több, semmi kár nem éri Ukrajnát. Kezet csókolhatnának az oroszoknak. 4szer akkora területet loptak 30 éve.

Koszovo szerb föld, mindig az volt. Kérdés, kinek van igaza ott.

De ha a lakosságot néznénk, akkor simán elfoglalhatna egy ország egy másikat, kiirthatná a lakosságot és betelepíthetné, és máris az övé lenne. Ezt faluról falura is megtehetné.

tegnap 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Kerdező, nem a származás csak, ami számít. Rengeteg más dolog is van. Pl. az is előfordul hogy egy piréz nem Piréziában élne. Az etnikai elméleteitek alapján folyton népszavaztatni kéne mindenhol, istabil államok alakulnának ki, fasiszta államok lennének, népirtások stb. Az erősebb nýerne. Pl. ha egyszer egy magyar megyét meggyőznenek, hogy 51% Szlovákiahoz akarjon csatlakozni, a szlovákok ott elnyomnák a magyarokat és terjeszkedñének tovabb. Ahogy látjuk ma is, kezdenek betelepülni ide is, miután felélték a felvidéki magyarságot.
tegnap 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Koszovó esetében formálisan hagyták meg a határokat. Az ok, egy kis kompromisszum, mert a szerbek csak így írták alá a megállapodást. Tudták, hogy elbukták de facto Koszovót, de a belföld (a nacionalisták) felé, csak így tudták eladni a dolgot. A másik, hogy nem akarták nagyon kinyitni a határok tologatásának kérdését Európában, mert egy csomó szomszéd állam közötti vitát tudna generálni, ha egyesek elkezdenék túlgondolni a dolgot (ld. Elszász-Lotaringia).
tegnap 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!