Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » A hamasznak honnan van annyi...

A hamasznak honnan van annyi fegyvere?

Figyelt kérdés
Meg egy Izrael sem bír el vele úgy h mögötte áll az USA a vilaghatalom...

okt. 5. 14:06
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
38%
Ahonnan a kaproknak.
okt. 5. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
84%

1. Izrael bőven elbir a Hamasszal, emiatt nem kell aggódnod kérdező.

2. Ez a háború azért tart ilyen soká, mert Gáza eléggé sűrűn lakott terület, és az izraeliek meg probálnak minél kevésebb polgári áldozatot okozni. Mivel a Hamasz viszont pont a civileket használja védelmül, ezért az izraeli katonák nagyon gyakran nem lőnek, akkor sem, ha tudják, hogy hamasznyikok vannak a területen. Ilyenkor várnak, hogy talán majd jön alkalom, amikor nem kényszerülnek civilekben is kárt okozni, vagy legalábbis kevesebbe.

3. A Hamasz fegyverei tobb forrásból származnak

- Gáza milliárd dollárok sokaságát kapta a világ minden részéről, de ezt nem a lakosság életkörülményeinek javitására, hanem fegyvervásárlásra költötték,

- Irán rengeteg fegyverrel látta el a különböző gázai terrorszervezeteket - nem csak a Hamaszt,

- Irán meglehetősen fejlett fegyvergyártó sorokat is szállitott Gázába.

okt. 5. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
28%

"Izrael bőven elbir a Hamasszal"


Kamu habbal.

okt. 5. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
76%

Az Uniótól


[link]

okt. 5. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 Fsms ***** válasza:
91%
Irántól.
okt. 5. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Jeffrey Spender ***** válasza:
97%

Irán, Szíria, és Libanon.


És még olyan is volt, hogy EU-s támogatási alapból húzták fel a Hámászos alagútszakaszt :D

okt. 5. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim válasza:
71%

Leginkább azoktól az országoktól, akik nem tekintenek rá terrorista államként. Ezenfelül fekete piaci forrásokból és minimálisan zsákmányolásból.


S, hogy miért nem bír el vele Izrael?

Többek között azért, amiért a többi mai, hasonló szervezettel (Iszlám Állam, Tálibok) sem bírnak el még szupernagyhatalmak sem (USA).

Ez pedig az asszimetrikus hadviselés. Ennek hagyománya, története az ókorig vezethető vissza, de igazán Mao Ce-tung kezdte el a modern korban alkalmazni, amikor a kommunistákkal a hatalomátvételért küzdött Kínában. Erről több könyvet is írt. Nagyon nagyon leegyszerűsítve ennek lényege a kis csoportos, rajtaütéses támadások, ahol lehetőség van az "üss és fuss" technika alkalmazására. Általában e taktikát használó csoportok nem viselnek katonai egyenruhát, civilben támadnak, fegyverüket rejtve hordják. A támadás végrehajtása előtt így lehetőségük van a megfontolt célkiválasztásra, ahhoz való közelebb kerülésre, majd "az ütés" végrehajtása után, ha azt túlélték, a civil közegbe való beolvadásra, menekülésre. Ez mit eredményez? Nem elég, hogy a hadviselésben hatalmas előny és hatalmas erővel bír a "meglepetés ereje", az ellenfélnek (akik általában fejlett, nyugati országok egyenruhát és nyíltan fegyvert viselő hivatásos katonái) esélye sincs az ellentámadásra, hiszen a nemzetközi törvények előírják, hogy civilekre tilos fegyvert emelni, s csak akkor szabad viszonozni a tüzet, ha 1000%-ig meggyőzödtünk a célpont veszélyességéről (elkerülve modern világunk újabb diplomáciai botrányait, mely komoly nemzetközi kapcsolatokba kerülhet), annak fegyverét látjuk, azzal felénk céloz, s tüzel. Ha viszont az illető támadás után eldugja/eldobja a fegyverét és berohan a tömegbe, esély sincs a tiszta célpontazonosításra. Ez hatalmas többletstresszt tesz egy nyugati világból jövő emberre, katonára. Nem erre képezték ki + pszichológiai szempontból ez a "hagyd, hogy megüssenek, viseld el, ne tegyél semmit, maradj az ütés stresszében tehetetlenül" borzalmas poszttraumás stressz melegágya, hiszen biológiai szintű ellentmondást kell ott akkor a katonának aggyal elnyomni. Nem üthet vissza, de nem is menekülhet el. Ez az asszimetrikus hadviselés szellemi hadszíntere, ahol a fizikai támadás mellett tovább folytatódik a harc, akár egy életre szóló sebekkel.


A mi hadviselési hagyományaink szerint ez nem tisztességes, szabályos, "lovagias". Minden régiónak megvan a maga hadviselési kultúrája. Az európai többségében nagyon nem ilyen. Nálunk egyenruhás harcol az egyenruhás ellen, ahol mindkettő fél nyíltan viseli fegyverzetét. Maximum a lázadók, szeparatisták, partizánok művelik így a hadat, érthető okokból (II.vh lengyelek, 56-os magyar diákok). Egyik pillanatban lőnek rád, az életedre törnek, majd mire lereagálnád, már el is tűnnek.


Összegezve egyfelől tökéletesen érthető, miért viselnek a mai, leginkább terrorszervezetek úgy hadat, ahogy. Robbantásos merényletek, IED-k (Improvised Explosive Devices - pl.: CQB céljából belépsz egy házba, találsz egy pornóújságot, felnyitod és belerobban a képedbe a robbanóanyag), rajtaütések, civilben való támadások. Hagyományos módon esélyük sem lenne a legkisebb szervezett államokkal szemben sem. De így? Így viszont talpra kényszerítenek egy Szovjetuniót, egy USA-t. Mert a mai, modern, nyugati, civilizált törvényeinkkel egyszerűen nem tudjuk hogyan lereagálni. Maradnak a drónos célzott likvidálások, titkosszolgálati lehallgatások, felderítések, illetve a jó öreg házról-házra átkutatások illegális fegyver és lőszer gyanánt.


A világ legokosabb elméi egy ideje azon dolgoznak hogy hogyan lehet kifinomultan de mégis hatásosabban fellépni e hadviselési forma ellen. Erre volt példa a Moszad tipikus moszados-rocksztáros legutóbbi fellépése, mikor felrobbantották a Hezbollah kommunikációs eszközeit. Ez egy tipikus titkosszolgálati tevékenység mintapéldája, mire is lehet képes egy ilyen szervezet. És ez csak az, ami kiderült. A Moszadnak voltak sokkal "moszadosabb" akciói is, mikor vadászgépet vagy éppen volt náci felsővezetőt (Adolf Eichman) loptak el, esetleg vérfürdőt rendeztek Európában, mikor egyenként levadászták a 72-es Müncheni olimpián ámokfutást rendező arabok pénzelőit/vezetőit. Sok titkosszolgálat azért "becsüli/tiszteli" őket, mert teljesen más szabályok szerint mozognak, mint mondjuk egy CIA-s hírszerző tiszt, aki civilben ügyvéd. A legtöbb ország titkosszolgája egész karrierje alatt információt gyűjt, megfigyel, elemez, következtetéseket von le, erre itt vannak ezek a srácok akik repülőgépet lopnak? Embert csempésznek? Nyílt nappal Párizsban robbantással embert ölnek? Egy luxushotelben teniszezőknek álcázva magukat feltörik a célszemély szobáját, s méreginjekcióval álmában megölik azt?

Rocksztárok a többiek szemében.


Hasznos irodalom:

-Mao Ce-tung kifárasztó gerilla-hadviselésről szóló könyvei (leginkább angol nyelven érhetőek el, az Amazonon elég jó áron megvásárolhatóak)

-Resperger István: Aszimmetrikus hadviselés a modern korban


Tiszteletből megemlítendő, mint az alapok alapja:

-Szun Ce: A háború művészete



Remélem, hogy ha minimálisan is, de tudtam válaszolni kérdésedre.

Bővebb, pontosabb és részletesebb tájékoztatásért keresd fel YouTube-on Resperger István előadásait (illetve olvasd el könyveit), illetve Robert. C. Castel előadásait. A teljeskörű kép megszerzéséhez pedig Szun Ce, Machiavelli, Clausewitz, s a modern hadviselési irodalom remekeit ajánlom (pl.: Erich von Manstein 2. világháborús német tábornok írásai).

okt. 5. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Leginkább Irántól, de csurrant-cseppent neki fű alatt más állam is amelyik borsot akar törni Izrael orra alá. Nem csúcsmodern, méregdrága fegyverekre kell gondolni, leginkább kézifegyverek, robbanóanyagok, híradástechnikai eszközök és olcsó drónok, rakétácskák. Egy komolyabb repülőgép árából 5000 terroristát fel lehet fegyverezni. Egy Kasszám rakétácska ára pár ezer USD sincs.
okt. 5. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Csak azt nem értem H ezek a szegény szetbombazott országok honnan szednek fegyvert vagy pénzt fegyverrel? Irán se egy gazdag ország, van saját fegyvergyára is, ha gyártósort szállított oda?

Illetve hogy jutnak oda? Egyiptom keresztül?

okt. 5. 18:11
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
#9 Irán relatív szegény - Szaúd-Arábiához képest, de azért van ott is gáz- és kőolaj bevétel bőven. Irán GDP-je kb. az osztrák GDP 85%-a, szóval nem is kevés. Annyiból le lehet csípni eleget pár ezer, tízezer gerilla felfegyverzéséhez. Főleg, hogy utóbbiak nem kerülnek sokba, de mint írtam a sufnirakéták, barkácsdrónok sem. Lehet nem tud annyit mint a nyugati társaik, de nem is kell. Nem precíziós csapásmérésre alkalmazzák hanem egy több km kiterjedésű város eltalálására. Cserébe viszont tizedannyiba sem kerül mint egy elhárítórakéta amit a leszedésére indítanak.
okt. 5. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!