Milyen hatékonyságot mutattak a Skodák és a Turánok a harctereken? Pl a T-34/76-os korai változatokkal szemben.
"Ezt már kifejezetten Waltertől kérdezem:)"
Lol, pedig a II. világháború magyar harckocsitechnikája annyira nem is az én területem. Sajnos a Pz. 38(T) és a Turán rendesen hátrányba volt a T-34/76-tal szemben. A lövegük túl gyenge volt, csak nagyon közelről, és/vagy hátulról/oldalról volt vele lehetséges egy T-34 kilövése. Viszont a 76mm-es F-34 lövegnek ezek a harckocsik nagyobb távolságból sem voltak ellenfelek. De ugyanígy jártak a németek Pz. III. és Pz. IV.-ei.
Egyébként angol Wikipédián szerintem még a Turán is fenn van, ott általában táblázatban leírják a páncélvastagságot. A Turánnál asszem 40-50mm volt a max.
Annyit tennék még hozzá hogy a Turán I harckocsi 40mm-es lövege a vicc kategória a T-34el szemben, de nem is egy kategóriájú harckocsikról beszélünk.
A Turán II-es rövid csövű 75mm-es lövegének a hagyományos páncéltörő lövedékei, az alacsony kezdősebesség miatt, szintén esélytelenek voltak szemből kilőni egy T-34-est. Abban az esetben volt ez csak lehetséges, ha nem hagyományos pct. lőszert tüzelt hanem kezdősebességtől független pánélátütést produkáló 7,5cm 42M PR, kumulatív lövedéket lőtte.
Esetleg számadatokat kaphatnék?:)
Pl: a Skoda 300 méterről, míg a t-34 800 méterről volt képes kilőni a másikat, stb.:)
Az sok mindetől függ. Találati szög, a találat helye stb...
Itt ha letekered a lap aljára meg tudod nézni a T-34/76 ágyúja által használt páncéltörő lőszerek páncélátütését 500 illetve 1000 méteren. Az adatok alapján látni fogod hogy 1000 méteren a Pz. 38 (t)-t és a Turán I-s és II -s változatot is simán megsemmisítette.
Erre a kettőre vonatkozó adatokat nézd:
APHE - Armour Piercing High Explosive ( Ez a sima pct. lőszer, robbanóanyaggal )
APCR - Armour Piercing Composite Rigid ( Ezt magyarul keményfémmagvas pct. lövedéknek hívják )
A Pz. 38 (t) fő fegyverzetéről pedig itt találsz adatokat:
Ha nem értenél angolul, azért leírom a lényeget:
Az elsődleges lőszer a Pzgr. 39 APCBC volt, ami 41mm páncélt ütött át 100 méteren és 35mm-t 500 méteren. Az átütés 1000 méteren 29mm-t, 1500 méteren pedig 24mm-t. A lövedék 2000 méteren már hatástalan volt. A ritkáb magvas ( APCR ) Pzgr.40 lövedék 64mm páncélt volt képes átütni 100 méteren, de csak 34mm-t 500 méteren. Ez a fajta lövedék 1000 méter felett nem volt hatásos.
Ezekből láthatod hogy még 100 méteren sem tudta átütni a T-34/76 frontpáncélzatát a Pz. 38 (t).
A magyaroknak mégsem állt más rendelkezésre a T-34 ellen, csak ezek. A páncélosok kénytelenek voltak ezekkel a gépekkel harcba bocsátkozni.
Az az elenyésző számú szerencsés, akinek német Pz.IV jutott, pedig nem túlzottan befolyásolta a harcokat.
Sajnos úgy gondolom, hogy alkalmazás terén sem voltunk a csúcson:(
A tankjaink nem nehéz páncélosütközetekre voltak kitalálva, hanem revíziós hadműveletekre. Ezekre jók is voltak, a Kárpát-medence legerősebb katonai hatalma voltunk.
De a szovjet páncélosokkal szembeni nyílt ütközetre... Márpedig más lehetőség nem volt.
Tehát akkor a konklúzió egyértelmű: a magyar páncéloskatonák esély nélkül indultak csatába...
(Nekünk még légitámogatásunk se volt)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!