Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Ezt mindig is bizarrnak...

Ezt mindig is bizarrnak tartottam a 48as szabadságharc kapcsán, hogy van ez?

Figyelt kérdés
Ugyebár úgy emlékezünk meg, ünnepeljük ezt az egészet, beszélünk elégedetlen nemzetről, forradalmárokról... hogy pl, amikor a nemzetiségek Jelasičék támadását visszavertük, akkor többek közt azért nem indultunk neki ausztriának a határon, mert a tisztek legnagyobb része császárhű volt, és mondta,hogy nem fog a császár ellen harcolni. Batthány is más dolog,hogy őt is kivégezték, de ő maga jelentkezett a császárnál, hogy ő ezért nem felelős és nem akarja. Széchenyi meg,hát 1 közismert Labanc volt. 1 szóval az egész 1 hazugság és ez senkinek nem tűnik föl.

szept. 9. 23:35
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
82%
Akkor kanyarodjunk vissza a sukorói haditanácshoz, mert valójában ott dől el a forradalom sorsa. Móga altábornagyot a Perczel fivérek győzködik a pákozdi csata előtti napon, hogy a reguláris császári csapatokkal lépjen fel a forradalmi erők oldalán, hiszen ez egy honvédő háború. Kezdetben Móga elutasította a felkérést, mivel ő nemcsak a felelős magyar kormányra, hanem a császárra is felesküdött, ezért a császár parancsára az országba betörő Jellasics császári serege ellen nem támadhat. A haditanácsban a vita -sok fordulat után- arra jutott, hogy Móga követet küldött Jellasicshoz, hogy mutassa be a császár megbízólevelét. Ámde Jellasics ilyennel nem rendelkezett, hiszen csak szóbeli parancsot kapott (amit a császár jó szokásához híven bármikor letagadhatott, ha Jellasics túl nagy sikerek után túl sokat követelne), ami végzetes hibának bizonyult a császár akarata szempontjából. Ugyanis a magyar kormány viszont írásos parancsot adott át Mógának a haza megvédéséről (nyilván arról nem adhattak parancsot, hogy a császári csapatokat a határon túl is üldözze, csupán a honvédelemről, hiszen csak arra volt felhatalmazása a felelős magyar kormánynak). Ezért döntött úgy Móga, hogy a reguláris császári csapatokkal (közte az itt állomásozó cseh muskétásokkal, lengyel tűzérekkel, stb.) a forradalmi csapatok oldalán Jellasics ellen fordul, de ezért nem léphették át az osztrák határt. Végül Pákozdnál "fényes" győzelmet arattak (valójában kiegyeztek egy döntetlenben) a császári csapatok a császári csapatok ellen, amihez a forradalmi erők is asszisztáltak. No innen kezdődik a szabadságharc története, és ezért voltak végig nehéz helyzetben a császárra is felesküdött szabadságharcosok.
szept. 10. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
0%
Akkor kellett volna nekimenni a császárnak és Ausztria ma magyar uralom alatt állna.
szept. 10. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 kürasszír ***** válasza:
100%

# 2


A Habsburg haderő, a Császári-Királyi Hadsereg 1848-ban tartalékokkal együtt 390 000 katonàból állt, a magyar haderő 40 000 katonából.


A Schwechatnàl később támadó 30 000 magyar ellen 80 000 osztrák katonát tudták kiállítani.

szept. 10. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:

Szerintem is furcsa ez a nagy Habsburg-imádat meg jogászkodás. Hiszen a Habsburgok eleve törvénytelenül, diktatórikusan uralkodtak. Ha szabad választás lett volna, nem ők lettek volna. Csak megzsarolták a magyarokat, hogy örökké ők adják a királyt.

A Ferenc József-imádatot sem értem, ő tette tönkre az országot. Horthy meg imádta.


Az is érdekes, hogy sokak szerint káros volt a forradalom, és pl. Széchenyi is egy lassú változást, fejlődést akart, nem gyors forradalmat.

szept. 10. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 kürasszír ***** válasza:

# 4


Nem számolsz a realitásokkal:


1.) Szabad királyválasztás? Meg kéne nézni, mi történt a szabad királyválasztó Lengyelországban. A szabad királyválasztás politikai anarchiához vezetett, az államhatalom teljes felbomlásához, végül Lengyelország hatékony abszolút monarchiaként funkcionáló szomszédai, Ausztria, Poroszország és Oroszország általi felosztásához vezetett.


2.) A sikeres állammodell akkor Közép- és Kelet-Európában az abszolút monarchia volt, amely mind Ausztriát, mind Poroszországot, mind Oroszországot vezető európai nagyhatalommá emelte.


3.) Nem igaz, hogy a Habsburgok nem tartották be Magyarország törvényeit, mert alapvetően a magyar törvényeknek és szokásoknak megfelelően uralkodtak. Nem szabad megfeledkezni róla, hogy a magyar királyi hatalom a történeti magyar alkotmány alapján rendkívül erős volt, tehát a Habsburgok nem "diktatórikusan" uralkodtak, hanem pontosan úgy, mint a korábbi magyar királyok. Mátyás király például lazán elevenen megnyúzatta, élve elégettette az ellene lázadó magyarokat, ilyen szadista brutalitást a Habsburgok sohasem alkalmaztak.


4.) Magyarország nem volt elég erős 1526 után, hogy önálló állam lehessen. Három alternatíva volt hosszabb távon: oszmán, osztrák, vagy orosz uralom. Az oroszok és az oszmánok semmiféle autonómiát, semmiféle politikai önállóságot, hatalommegosztást nem tűrtek el. Ellenben a Habsburgok és a magyar nemesség között széleskörű hatalommegosztás létezett, a had- és külügyek az urallkodó felségjogai voltak, a belügyekben ellenben rendkívül széles magyar autonómia érvényesült, magyar országgyűléssel, magyar közigazgatással, magyar törvényekkel.

szept. 10. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 kürasszír ***** válasza:

# 4


A lehetséges alternatívák közül a Habsburgok voltak messze a legjobbak.

szept. 10. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
5, lehetett volna magyar is az abszolút monarchia élén... A Habsburgokat mindig is utáltuk. Sokszor lázadtunk ellenük, sokat ártottak az országnak. Szegénységben tartották az országot, mezőgazdaqsági országnak, el akarták németesíteni az országot, gyilkoltak, kisebbségeket telepítettek be szándékosan, kisebbségekkel gyilkoltatták a magyarokat, stb.
szept. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 kürasszír ***** válasza:

# 7


Tényszerűen nem igaz, hogy a Habsburgok szegénységben tartották volna az országot. ez nekik sem lett volna érdekük, mert egy gazdag ország több adót fizet a birodalmi kincstárba, mint egy szegény. Magyarország éppen a magyar nemesség reformellenes beállítódottsága miatt volt elmaradott. Még a birodalom nyugati tartományaiban beindult a tőkés és ipari fejlődés, Magyarországon a magyar nemesség ragaszkodott az adómentességéhez (ezt a többi osztrák tartományban már régen eltörölték, ott a nemesek is adóztak), a nemesség ragaszkodott a feudális kötöttségekhez (ősiség, hitbizományok), amelyek a szabad földforgalmat és a modern gazdasági kialakulását ellehetetlenítették. Továbbá Magyarországon nem volt sem tőke (a nemesség elavult gazdasági elképzelései miatt), sem polgárság, sem az ipari forradalom első szakaszához szükséges kellő nyersanyag (feketekőszén, vasérc) azaz a kapitalizmus kifejlődésének alapfeltételei hiányoztak, ezeket majd csak az 1848. áprilisi törvények teremtették meg.

Ami modernizáció Magyarországon vége ment a 18. században, azt mind a Habsburgok vitték végbe felvilágosult reformjaik keretében.


Plusz éppen a Habsburgok tartották fenn a magyar uralmat a magyar nemesség privilegizálásával Magyarországon, hiszen a magyarság 1918-ban is kisebbségben volt a Magyar Királyságban.

szept. 10. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 kürasszír ***** válasza:
100%

# 7


Magyar nemzeti dinasztia nem lehetett volna, mert azt elsöpri a török.


Nagyhatalmi státuszú uralkodóház kellett a török ellen, ez pedig csak a Habsburg ház lehetett.


Érdemes összehasonlítani a Habsburg uralmat Magyarországon és az orosz uralmat Lengyelországban.


Ahhoz az elnyomó szadista orosz despotizmushoz képest a magyarországi Habsburg uralom vasárnapi teadélután volt.

szept. 10. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%

Egy fiataltól tök természetes a túlzottan leegyszerűsítő gondolkodás.


1848-49 történései nagyon összetettek voltak, talán Deák István: Kossuth Lajos és a magyarok 1848-49-ben című műve világít rá leginkább arra, hogy mekkora volt a kavarodás.

szept. 10. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!