Ha az USA, NATO barátibb, együttműködőbb vagy ellenségesebb, agresszívabb Oroszországgal, akkor sikerülhetett volna megakadályozni az ukrajnai háborút? Vagy mindegy, jól csinálták? Mi lett volna a megfelelő politika?
# 11
Se az USA, se Oroszország ne kóstolgassa egymás érdekszféráját / közelkülföldjét.
# 13
Oroszország 1991-ben kivonult Kubából. És azután le sem kakilták őket.
Ellenben az Ukrajnában, Grúziában, és Fehéroroszországban való akciózás az meredek.
# 15
James K. Polk elnök, és egy - két utódja Kubát, és Mexikóból további részeket próbálták megszerezni, azon túl véget is ért volna az USA.
Az, hogy 1961-ben a Disznó-öböl kudarcba fulladt, a CIA-nak volt köszönhető, hogy bemesélték, hogy egypár analfabéta kubai farmer és szegénylegény II. vh-s tolózáras puskákkal majd mindent megold.
Alapvetően a nyugat puhasága volt a fő ok: Putyin elhitte, hogy ha XXI. századi Nagy Péterként akar bevonulni a történelembe (márpedig ez az álma), akkor 2022 a tökéletes pillanat. Putyin maga is elhitte, amit Dugin és a többi ideológusa hirdetett a nyugatról és arról, hogy Oroszország küldetése az eurázsiai térség minél nagyobb fokú egyesítése orosz vezetéssel.
Egy dologgal lehetett volna és lehet Oroszország kedvét elvenni az orosz expanziótól: Európa felfegyverkezésével és az Orbánhoz hasonló ügynökök és hasznos idióták vétójogának megszüntetésével.
17: csak éppen az a nagy különbség, hogy Nagy Péter nyugatos uralkodóként az akkori Európához akarta felzárkóztatni Oroszországot.
Hogy Putyin mit művel, azt látjuk. Iránhoz és Észak-Koreához már sikerült felzárkóznia.
A geopolitikával foglalkozó elemzők már 1996-ban megírták, hogy Ukrajna hovatartozási kérdése az háborúhoz fog vezetni.
Lehetne Putyin helyett akárki, de Ukrajna az érzékeny dolog az oroszok számára, és mások is megcsinálták volna ezt a háborút.
19:
Igen, volt idő, amikor az oroszok hittek abban, hogy Oroszország-anyácska vonzereje lesz olyan erős Ukrajna irányában is, hogy bűvkörben (befolyási övezetben) tartsa őket. Amikor rádöbbentek, hogy a Putyini modell mégsem vonzó az ukrán nép többsége számára, akkor dühreakcióként a fegyverekhez nyúltak, amelyet erősített a várakozás, hogy a nyugatnak nem fog annyit érni Ukrajna, hogy konfliktusba bonyolódjon Oroszországgal. Ez a számitasuk 2014-ben még be is jött, de 2022-ben már nem teljesen. Ez a téves várakozás volt az egyik fő oka, hogy Putyin meg merte lépni a nyílt színi háborút 2022-ben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!