Ha az Oroszországi Föderáció meggyengül, destabilizálódik, szétesik és Kalinyingrád, Tengermelléki terület, Jamali Nyenyecföld, Krími Köztársaság, Tatárföld, Baskíria, Csecsenföld, Dagesztán, Jakutföld kikiáltja a függetlenséget, a Nyugat elismerné?
Vagy ragaszkodnának az ország területi integritásához, újraegyesítéséhez, mint képviselik Ciprus, Grúzia/Georgia, Moldova, Ukrajna esetében is és elutasítanák a szakadár államokkal az együttműködést.
Esetleg gyakorlatilag együttműködnének velük, de nem ismernék el őket független államnak, mint teszik például a nyugati nagyhatalmak Tajvannal vagy mint például Oroszország a Dnyeszter Menti Köztársasággal.
" Te csak az amerikai narratívát látod."
Én a valóságot látom.
"És te is összemosod Boszniát és Koszovót, pedig teljesen más a kettő. Boszniában a szerbek indítottak háborút, hoztak létre egy szakadár államot, Szerbiában pedig az albánok indítottak háborút az elszakadás érdekében."
Na ez így szintén nem igaz. Jugoszlávia ugyanolyan tákolmány volt, mint a Szovjetunió csak amíg a Szovjetunió széthullása viszonylag békésen lezajlott, addig Jugoszláviáé nem. Jugoszlávia 1963-tól Jugoszláv Szocialista Szövetségi köztársaság névet futott és államszövetség volt, tagköztársaságokkal és Szerbián belül két autonóm területtel.
Először a szlovének jelentették be a kiválást amire megindult a jugoszláv hadsereg, ez lett a 10 napos háború.
Ezután a horvátok a helyi választás után szintén bejelentették a kiválást, amiben már etnikai konfliktusok is voltak a kirobbanáskor és 4 évig tartott.
Harmadiknak Bosznia-Heregovina jelentette be a kivállást, ami háborúba torkollt, rengeteg etnikai balhéval mindkét oldalon amit súlyosbított hogy Bosznia bornyák és szerb államra hullott volna ( ez a balhé ma is tart, Orbán nagy haverja Dodik fűti épp). A negyedik lett Koszovó ami nem tagköztársaság volt 1990 előtt, hanem automnóm tartomány ( hasonlóan mint a Vajdaság is).
Két tagköztársaság kiválására a Jugoszláv Néphadsereg válaszolt, a harmadik az már már polgárháborúnak nevezhető a negyedik még ennél is bonyolultabb. A nemzetiségi komfliktusok és lázongások már a '60-as években is előfordultak és Tito halála után a tagköztársaságok függetlenségi elképzelései megerősödtek, mindenki nagyobb autonómiát akart míg Belgrád szorosabban fogott volna mindenkit. Ezen felül mint minden ilyen karhatalmi rendszerben az elégedetlenkedés a vezető népnél is megvolt, ezt nagyon jól tökrözik az 1991-es Milosevic elleni zavargások. Hát a szerbeknek is tele volt a zsákja a szerbekkel, nem hogy a többi "elnyomott népnek".
Mivel minden tagköztársaságnak saját kormánya, rendőrsége és területvédelmi erői voltak így valódi háború alakulhatott ki az ex-jugoszláv tagköztársaságok között. Ezzel szemben Dél-Oszétiának semmije nem volt, őket a szovjet majd orosz csapatok segítették '91-ben, ahogy később is.
"Az igaz, hogy a szerbek brutális megtorlásokat csináltak, nem finomkodtak egyáltalán, de nem volt népirtás. "
Nem, persze...
" A háborúnak a NATO beavatkozás előtt 2000 halálos áldozata volt, de annak egy nagy része szerb volt, mivel az albánok rendszeres terrortámadásokat hajottak végre szerb rendőrök, katonák, hivatalnokok, civilek ellen."
Szegény szerbeket bántották? Azzal a közel 230 000 kitelepített koszovóival mizu, akiket még a NATO beavatkozás előtt üldöztek el? Ők nem áldozatok?
"Az is csak a nyugati háborús propaganda visszhangozása, hogy meg kellett akadályozni, hogy a szerbek újabb Szrebrenicát csináljanak, ezért kellett háborút indítani."
Valószínűleg koszovói albánként ezt nem így látnád.
"Ezért ellentmondásos, hogy a háborúban még manapság is uralkodó nézet, hogy nem a NATO hanem Szerbia volt az agresszor"
Szerintem ez szalmabáb. Szerbia a saját autonóm területén élő népet kezdte el írtani és elüldözni, ezért kívülről odabsztak. Persze, ilyen tekintetben nevezhető a NATO agresszornak, hisz egy ország belügyeibe szólt bele és teljesen jogosan fogadhatod el ezt a nézetet legitimnek, ha téged nem zavar az a több százezer erőszakkal embert kitelepítettek...
"Szerbia a háború utáni tárgyalások során nagyon széleskörű autonómiát ajánlott fel az újraegyesítés érdekében"
Milyen kedvesek. A háború alatt száezrek menekültek el és ezután felajánlanak nagyobb autonómiát. Hát nem cukik egyem a kis szívüket. :D
"Abházia, Dél-Oszétia el van zárva a világtól, lényegében csak Oroszország ismeri el őket és ő a gazdasági partner."
Nincsenek elzárva a világtól, mert mindkettő határos az őket elismerő Oroszországgal. Ha már KGB és a hadsereg segítségével elérték az elszakadást igazán tehettek volna valamit értük, nem? Persze tekinthetünk ezekre a szakadár területekre, mint önálló országokra csak ez is nyilvánvaló hazugság lenne.
"Aztán a krími orosz intervenció, elszakítás megint csak aláásta a nemzetközi rendet. A minszki megállapodás is hiába irányozta elő a békés rendezést, speciális státuszt, autonómiát Donyecknek és Luhanszknak, az már Ukrajna számára elfogadhatatlan volt, inkább katonai úton szerették volna megoldani a helyzetet (követve Horvátország vagy Azerbajdzsán példáját, sikereit a kisebbségekkel szemben). "
Itt megint egy hatalmas csúsztatás bújt el. Nagyvonalúan átsiklottál azon, hogy Donyeck és Luhanszk föggetlenségét a FSZB és az orosz hadsereg intézte, nem a helyi lakosság. 2014-ben Oroszország gyakorlatilag megtámadta Ukrajnát, hogy fogadták volna el azt a rendezést ami az oroszoknak kedvezett volna? Ki csinálna ilyen hülyeséget? A két kelet-ukrán szakadár megyét mint kisebbségi függetlenedési mozgalmat beállítani az nettó hazugság.
"Csak azt próbáltam bemutatni, hogy ha kilépünk a szűk látókörből nagyobb persektívába, akkor az látható, hogy a szeparatizmus kezelése bonyolult"
Ezért összemostad az oroszok hibrid hadviselése által kirobbantott konfliktusokat egy szövetségi állam szétesésével, mert így egy hamis mázat lehet húzni mindre ami eltakarja a különbségeket.
"mert ezek miatt még inkább lehetetlenné vált elérni, hogy Szlovákia, Románia, Ukrajna autonómiát adjon a magyaroknak."
Mi szükség lenne erre? Szlovákiában nincs egységes, összefüggő nagy arányban magyar lakta terület, Ukrajnában szintén nincs, Romániában meg arra is képtelenek az ősmagyarok hogy egy magyar pártot bejuttassanak a parlamentbe, holott erre minden lehetőségük adott lenne.
A menekülthullám, kitelepítés, elüldözés, népirtás nem ugyanaz, de nézőpont alapján változhat a narratíva. Természetes, hogy ahol háború, brutalitás, megtorlás van, bombázások, harcok folynak, onnan elmennek az emberek.
Ezért persze akár rá lehet mondani, hogy például a háborúk idején Izraelből elmenekült 700 ezer palesztin, az Észak-Ciprusról elmenekült 200 ezer görög, a Dél-Ciprusról elmenekült 50 ezer török, a Horvátországból elmenekült 200 ezer szerb, a Koszovóból elmenekült 0,2-0,8 millió albán, majd az onnan elmenekülő 0,2 millió szerb, a Dél-Oszétiából elmenekülő 40 ezer oszét, a Csecsenföldről a szomszédos köztársaságokba elmenekülő 100 ezer csecsen, a Donbaszból 2014-ben Oroszországba menekülő 500 ezer orosz, a Hegyi-Karabahból tavaly elmenekülő 120 ezer örmény egy etnikai tisztogatás, kezdődő népirtás áldozatai, de más szempontok alapján meg akár azt is mondhatja Izrael, Törökország, Ciprus, Horvátország, Szerbia, Koszovó, Grúzia, Oroszország, Ukrajna, Azerbajdzsán, hogy ők nem követtek el népirtást, etnikai tisztogatást, azok az emberek maguktól távoztak. Ezért árnyaltabb a kép, mint ahogy te elképzeled.
Nyilván ezeken sokat lehet vitatkozni, soha nem lesz egyetértés.
De például vitán felül Koszovó kapcsán az ENSZ irányította koszovói legfelsőbb bíróság azt mondta ki, hogy nem történt népirtás. "Nem volt népirtás Koszovóban, véli a tartomány legfelsőbb bírósága. A testület megállapítása szerint a szerbiai rezsim túlkapásai emberiség ellen elkövetett bűnök, vagy háborús bűncselekmények." De persze egy bírósági ítélet is vitatható, a jog is elég szubjektív, a politika is befolyásolhatja, figyelmen kívül hagyhatja. Ezért lehet, hogy nyugati, albán politikusok, újságírók, emberek még manapság is népirtásról beszélnek.
Látható a politikában, hogy Izrael-Palesztina, Szerbia-Koszovó, Oroszoszország-Ukrajna, Azerbajdzsán-Örményország... is népirtással vádolja a másikat, de azt nem ismeri el, hogy ő maga népirtást követett el. Úgy tudom eddig még csak Németország ismerte el a történelemben, hogy népirtást hajtott végre (a második világháború mellett már elismerten a XX. század elején is Namíbiában).
# 11-es
" Én a valóságot látom. "
Te vagy a Nagy Igazság egyedüli tudója és egyedüli kinyilvánítója, és mindenki más meg hülye ? :)
" Jugoszlávia ugyanolyan tákolmány volt, mint a Szovjetunió "
A Szovjetunió az a Cári Oroszország átcímkézése volt.
Akkor a Cári Oroszország is tákolmány volt ?
"kikiáltja a függetlenséget, a Nyugat elismerné?"
persze, miután a nyugati cégek bevonulnának és piócaként kiszipolyozná amit csak lehet, akkor a világ legdemokratikusabb helyei lennének ezek.
Nem vagyok orosz-párti, semmiképp sem, de ebből semmi haszna nem lenne a világnak, sőt világvége lenne. Hová kerülnének az orosz atomfegyverek? Már a SZU szétesésekor is rettegtek amiatt, hogy vkik olyanok kaparintják meg azokat, akiknek nem kellene. Továbbá az a kimeríthetetlen nyersanyag készlet, arra szüksége van rengeteg országnak.
Továbbá, ha kiválnának a különböző területek népei, ott borzalmas események történnének. Itt vannak például az oszétok, valamint a csecsenek és ingusok. Utóbbiak még az oroszoknál jobban gyűlölik az oszétokat. A beszláni túszdráma során is oszétokat ejtettek elsősorban foglyul és ez mégjobban elmélyítette e népek közötti gyűlöletet. Ha itt kiválás lesz, szerintem kétség se fér hozzá, hogy háború és kölcsönös népirtás indul.
Kérdező, mit értesz Kis-Oroszország alatt ?
A Tengermelléki Területen is oroszok élnek, mi okuk lenne kiszakadni ?
# 19-es
2001. szeptember 11. nyomán sok önkéntes jelentkezett az Amerikai Hadseregbe, nem ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!