Milyen nagy lett volna?
Kedves kérdező!
Az 1941 előtti szovjet flotta fejlesztése reálisan egy 3-4 db új csatahajóval, 2-3 db új csatacirkálóval, 21 db új építésű cirkálóval és vagy 100 db új rombolóval rendelkező szovjet felszíni flottát eredményezett volna 1950-re.
Lényeges, hogy már 1940-től radikálisan visszavágták a szovjet haditengerészeti fejlesztési elképzeléseket (15 db csatahajó helyett mindössze 3-4 darabot terveztek). Rájöttek, hogy nincs ákipari és pénzügyi kapacitás egy ekkora flottára, mellesleg elvonté az erőforrásokat a szovjet szárazföldi hadsereg és légierő igényei.
Közepes egységekből, azaz cirkálókból a Kirov osztály 6 db egysége a valóságban is megépült, valószínúleg, ha nincs a II. világháború, akkor a következő, Cspajev osztályú nagy könnyűcirkálókból sem csak 6 db, hanem az eredetileg tervezett 15 db épül meg 1950-re.
Rommbolókból reálisan 100 db megépítése reálisnak tűnik 1950-re.
Érdekes, de a tervezett új szovjet csatahajók, cirkálók terveit olasz cégektől (Gio. Ansaldo & C.) vásárolták, majd szovjet mérnökök átdolgozták ezeket. Így ezek a szovjet hadihajók az olasz hadihajók típushibáival rendelkeztek, mint gyenge páncélzat, gyenge torpedóvédelem és a tűzvezetés alacsony színvonala.
Az új szovjet csatahajók, a Szovjetszkij Szojuz osztály egységei nehéz páncéllmezeit a szovjet gyárak nem tudták homogén formában legyártani, így ezeket két db lemez összeszegecselésével alakították ki, ami azt jelentette, hogy a 460 mm vastag legvastagabb páncéllemez két 230 mm-es, eleve gyengébb minőségű lemezből lett összebarkácsolva. Így az új csatahajók páncélzata igen rossz minőségű és rossz felépítésű, szerkezetű lett volna.
A Kronstadt osztály csatacirkálóinak fő fegyverzetét (6 x 380 mm ágyú) Németországtól vásárolták volna.
Összességében az új szovjet csatahajók, csatacirkálók és cirkálók minősége, harcértéke nem érte volna el a korabeli világszínvonalat, egyértelműen nem tartoztak volna az élvonalba.
Ahogy fent is írták, nagyobb lett volna, de minőségileg rosszabb mint a német, angol és különösen amerikai azonos nagyságú, kategóriájú hajók. Az USS Iowahoz képest a Kronstadt osztály is inkább csak egy csatacirkálónak tűnt volna mind fegyverzetben mind páncélvédettségben.
A japán haditengerészettől is durván elmaradtak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!