Zelenszkij vagy Putyin béketerve lesz elfogadva? Melyik béketervvel ér véget a háború?
Zelenszkij béketerv lényege:
- Oroszország visszavonja a hadseregét és visszaállítják Ukrajna 2014 előtti határait. Ezen kívül Oroszországnak a korábban Ukrajnától bérelt szevasztopoli és krími bázisokat is el kell hagyni és deportálni kell a félszigetre betelepült oroszokat, leszármazottaikat.
- Aknamentesítés és a Fekete-tengeri szabad hajózás helyreállítása
- Hadifoglyok cseréje, menekültek hazatérhetnek
- Az orosz háborús bűnösöket nemzetközi bíróságon elszámoltatják, az ukrán háborús bűnösök védelmet kapnak.
- Oroszország háborús jóvátételt fizet Ukrajnának.
- Ukrajna biztonsági garanciákat kap a nagyhatalmaktól a védelemre, majd hosszabb távon a NATO tagság is cél.
Ezt támogatja az USA, EU, NATO is.
Putyin béketervének lényege:
- Ukrajna visszavonja a csapatait, a Krími Köztársaság, Szevasztopol, Donyeck, Luhanszk, Zaporezzsja, Herszon egésze Oroszországhoz kerül és Ukrajna, a nemzetközösség elismeri ezt ligitimnek nemzetközi szerződésekben.
- Ukrajna véget vet a nacionalista elnyomásnak, biztosítja az orosz kisebbség jogait, orosz nyelv használatát közigazgatásban, bíróságokon, oktatásban, médiában, kultúrában és az orosz kisebbségi pártok betiltása is véget ér.
- Ukrajna lemond a NATO tagságról, katonailag semleges ország lesz és nagymértékben demilitarizált (az EU-hoz csatlakozhat). Nagy hatótávolságú rakétákat sem telepíthetnek Ukrajnába. Atomfegyver sem lehet Ukrajnában.
- Nemzetközi békeszerződés, az Oroszország elleni szankciók visszavonása
A helyzetet nehezíti, hogy olyan nagyon Ukrajna és Oroszország sem akar békét, ragaszkodnak hozzá, hogy mások javaslatait félresöprik és a saját terveiket kell megvalósítani. Így egyelőre még távolinak tűnik a békekötés.
Később talán, ha kezdenek belefáradni a háborúba vagy rezsimváltás lesz Ukrajnában, Oroszországban, nyitottabbá válhatnak valamilyen kompromisszumos rendezésre. Az én javaslatom az lenne, hogy vissza kell térni a 2022-es invázió előtti felálláshoz, végre kell hajtani a minszki egyezményt (melyet az ENSZ is előírt), autonómia a Donbasznak. Donyeck, Luhanszk újjáépítését Oroszország is segíti a háború után. A Krím kérdését tárgyalásos úton rendezik. Kompromisszumos megoldás lehetne egy ENSZ, EBESZ által felügyelt újabb népszavazás, ahol a független államiságról is dönthetnének, ha a helyiek ki akarnak lépni az Oroszországi Föderációból, de nem akarnak visszatérni Ukrajnához. Vagy pedig Moszkva, Kijev által garantált széleskörű autonómia a krímieknek, demilitarizáció és közös orosz-ukrán szuverenitás a terület felett (külpolitikai, védelmi kérdésekben).
Egyik se.
Valójában egyik fél sem akarja megnyerni a háborút. Se az oroszok sem az amerikaiak.
Az a profitáló mindkét oldalnak ha a háború tovább fog zajlani.
Mind az USA-nak mind az oroszoknak kifizetődőbb tovább gyengíteni Európát (ugyanis velünk európaiakkal fizettetik meg az ukránokat)
Ha elképzelni akarod mi lesz, gondold végig a 20. század nagy háborúinak megvalósult béketerveit. Valóban azok voltak?
Mindig és mindenütt a háborúk akkor érnek véget, ha az egyik fél győz vagy mindkét fél belátja, hogy nem tud előbbre jutni, kénytelen megállapodni. Viszont hogy miben, az mindig az ebben érdekelt világ erőviszonyain múlik. Példaként, az elsőnél a 20. században Európa volt érdekelt, a többi kizárólag a befejezésben, a továbbiak nem érdekelték. Az USA például jórészt nem is ismerte, mert a részletek nem érdekelték. India nem volt képes átlátni a bonyolult érdekviszonyokat. A francia nacionalizmus dominált. Eredmény, a béke determinálta a következő világégést, ennyi tellett.
Most sem különb a helyzet. Az USA kiszállna, mert sokba kerül neki, gazdasága pocsék. De nem teheti, mert azzal a presztizsét nullázza le. Kína kivár, neki hasznos. Megy a gazdasága. Európa olyan megosztott, hogy ennél inkább már nem is lehet. Nem hagyhatja mégse, mert nála ez nem presztizs, hanem élet-halál kérdés (a kormányok részére). A két harcoló fél nem egyenrangú, mindkettő követet el súlyos hibákat, de az agressziót nem tudja felülírni semmi. Meg kezelni se. A háború kiterjedése (akár csak Ukrajna egészére) Európa gazdasági csődjét eredményezné, a további eszkaláció csak műszöveg, ahhoz itt vagyunk mi, a szlovákok, a lengyelek, a komplett Balkán. Az eszkaláció úgy értendő, minél veszélyesebb a helyzet, annál áttekinthetetlenebb, és esélyes lesz egy őrült barom lépése, amit már nem lehet lefékezni. Na ezt senki se akarja, de ehhez lépni kéne arcvesztés nélkül. Senki se tudja, mi ez a lépeés. Hát táncol, hátha lesz valami értelmes ötlet. Nem lesz. Jó esetben összeomlanak gazdaságok, nem nagyon de többen, és ez lehetetlenné teszi a háború finanszírozását. Hogy ez mikor derül ki, annak válaszától mindenki óvakodik.
Zelenszkij béke tervét Putyin és Oroszország nem fogadná el inkább atomcsapást indítanának mint hogy ilyet tegyenek.
Putyin békejavaslatát meg Zelnszkij ukrajna és a Nyugat nem fogadná el a négy megye még meg sem szált területét is adják fel, valamint a NATO csatlakozásról is mondjanak le?
Akkor már sokkal egyszerűbbb let volna elfogadni a 2022 márciusi békefeltételeket akkor még a négy megyét sem követelték csak a semlegességet, hogy Ukrajna soha ne csatlakozzon a NATO-hoz.
Túl sok ember halt meg és túl sokat áldoztak arra hogy a két fél teljesen el tudja fogadni a másik béketervét, szerintem a béketerv a kettő között lesz Ukrajna területeket ad fel a NATO tagságért.
ma 17:14
Ukrajna nem tud annyi területet feladni, hogy az oroszok belemenjenek a NATO csatlakozásba. Pont emiatt indult a háború.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!