Egy 600 km átmérőjű a szteroid valóban pusztítóbb mint a világ összes atomfegyvere ?
Nem a becsapódó test mérete a lényeg, a tömege és a sebessége amivel érkezik.
Főleg fémeket tartalmazó nagy sebességű 10-20 km/s sebességű aszteroida elég ha 1 km átmérőjű, egy kontinenst simán elpusztít és évtizedekre, évszázadokra befolyásolja a teljes bolygó időjárását, éghajlati viszonyait.
Ha relatív lassan csapódna is be az a 600 km es aszteroida és tegyük fel csak ~10% valamilyen fém, a becsapódása rettentő mennyiségű port, törmeléket, hamut szórna a légkörbe ami évekig, évtizedekig korlátozná a fény bejutását a felszínre, ezzel párhuzamosan ilyen méretnél felszakadna a földkéreg és földrengéseket, vulkáni aktivitást okozna. Ilyen méret becsapódási szögtől függően gyorsíthatja, lassíthatja a nap hosszát és szélsőséges esetben a bolygó naphoz viszonyított dőlésszögét és/vagy pályáját is.
Bakteriális szint felett szinte biztos minden élet kipusztulna ha nem is azonnal de rövid időn belül.
Eszméletlen pusztítást végezne a becsapódás, de még ha hülyén is hangzik az eltörpül az utóhatások okozta károktól.
"amint megközelítenék egymást, mindegyik bolygón azt tapasztalnánk hogy a másik egyre gyorsuló szabadesésben közeledne a másikhoz."
Igen, de az sem mindegy hogy milyen távolságból kezd el zuhanni.
#12
Mivel a gravitáció végtelen távolságból hat, és leárnyékolhatatlan, ha csak a két égitest közt ható erőket nézzük, már nagyon messziről elkezdenének egymás felé gyorsulni, és ezt semmi sem lassítaná, mivel nincs az űrben légellenállás. Természetesen a távolsággal csökken a Föld gravitációs ereje, de ha az ütközésig csak az utolsó egy órát számoljuk, ami 3600 mp, már akkor is kozmikus sebességet kapunk az ütközésig. Akkora lenne a becsapódási energia, hogy függetlenül attól hogy mondjuk az egész kisbolygó tömör -200C fokos jégből lenne, akkor is az egész bolygófelszint ezer fok feletti lávatengerré változtatná, miután az óceánok elpárolognának. Élet max 2-3 ezer méter mélyen a földfelszín alatt, a kőzetekben mikróba állapotban maradhatna meg.
Egy 600 km-s aszteroida akkora energiával csapódna a földbe hogy kb. egy hold nagyságú kőzettörmelék szóródna ki a világűrbe - a hozzá tartozó légkörrel, vízzel együtt. Néhány másodpercen belül szétforralná az összes vizet, olvadáspontig hevítené a vékony földköpenyt, szóval kb. baktériumok se nagyon maradnának.
Nincs olyan, hogy lassan utolérő aszteroida. Körmozgás... - tanultuk fizikából (tessék órán figyelni :) ha nagyobb az aszteroida kerületi sebessége akkor nagyobb sugarú pályán kering és elmegy a föld "felett". Ha valami csapódik az un. ütközési pályán van, az becsapódik teljesen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!