Egy 600 km átmérőjű a szteroid valóban pusztítóbb mint a világ összes atomfegyvere ?
A Tunguzka meteor kb. 120 éve csapódott be a légkörbe és olyan kicsi darabja ért a földre ami a robbanásban a becsapódás helyén vagy még előtte el is párolgott. Mégis hatalmas krátert csinált és 30 km-es körzetben letarolta a fákat.
A Balaton csak 77km hosszú, egy 10-szer ilyen nagy aszteroida akkor hatalmas kárt okozna. Persze sok függ attól miből van és hogy éri el a földet. Más az ha főleg jég, mint ha vas, és nem mindegy hogy telibe találja a felszínt szinte függőlegesen becsapódva, vagy kis szögben érkezik és nagy része elég még becsapódás előtt vagy szétesik darabokra.
"Az a méret már összemérhető a Ceres törpebolygóval. Ekkora égitesttel való ütközés garantáltan wipeolná az életet, esélyesen a földkéreg is újraolvadna."
Én többször gondoltam màr rà hogy vajon akkor is ilyen katasztrofálisak lennének a következmények és a becsapódás ereje ha ez nagyon lassan történne?
Arra gondolok hogy pl egy érintő pàlyàn keringenek egymàshoz képest és egy adott ponton találkoznak vagy az egyik "utoléri" a màsikat és úgy találkoznak a lényeg hohy a lehető leg lassabb módon és sebességgel történik meg. Akkor is ilyen durva?
"Én többször gondoltam màr rà hogy vajon akkor is ilyen katasztrofálisak lennének a következmények és a becsapódás ereje ha ez nagyon lassan történne?
Arra gondolok hogy pl egy érintő pàlyàn keringenek egymàshoz képest és egy adott ponton találkoznak vagy az egyik "utoléri" a màsikat és úgy találkoznak a lényeg hohy a lehető leg lassabb módon és sebességgel történik meg. Akkor is ilyen durva?"
Az persze számít, milyen irányban történik az ütközés, és ha egyik utoléri a másikat, akkor a közöttük lévő relatív sebességkülönbség sem lesz annyira nagy, így kisebb lesz az ütközés energiája is. De egy 600km átmérőjű objektum durván 200.000x nagyobb térfogatú (és tömegű), mint ami 65M éve csapódott be Közép-Amerikánál. Ez még "lassú" ütközésnél is nagyon sok energiával járna.
Érdekes lenne kiszámolni, mit okozna, ha csak "simánm óvatosan" ráhelyeznénk (és nem ütközetnénk) egy ekkora objektumot a Földre. Biztosan jelentős deformációval járna ez is, az meg hőtermelést is jelent.
Azt még figyelembe sem vettük, hogy már csak a két égitest közeledése mit okozna a légkörrel (egy tisztességes becsapódás persze eltüntetné, a hidroszférával együtt).
Nem vagyok asztrofizikus, nem tudom, van-e elméleti minimum ilyen esetekben a becsapódás sebességére. Ha azt nézzük, hogy minden tömeggel rendelkező test vonzza egymást, az erőhatás pedig gyorsulással is jár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!