Hogyan lesz vége az orosz-ukrán háborúnak? Szerintetek mi lesz a megoldás a konfliktusra?
Felvázoltam néhány lehetséges forgatókönyvet:
1. Oroszország a háborúban döntő vereséget mér Ukrajnára. A kijevi kormány kapitulál vagy elmenekül. Ukrajna elfogadja Putyin követeléseit, lemond a Krímről és a Donbaszról, alkotmánymódosítást hajt végre, visszaállítja az ország semleges státuszát, lemond a NATO csatlakozásról, limitálják az ukrán haderő nagyságát és befejezik az orosz kisebbség elnyomását, visszavonják az orosz nyelv betiltását.
2. Ukrajna a háborúban döntő vereséget mér Oroszországra. Az orosz kormány kapitulál, elfogadja Zelenszkij és a Nyugat követeléseit. Kivonja a csapatait Ukrajnából, lefegyverzik az oroszbarát szeparatistákat, visszaállítják a 2014 előtti országhatárokat. Oroszország 500 milliárd dollár háborús jóvátételt fizet Ukrajnának. Az orosz háborús bűnösöket elszámoltatják Hágában.
3. Oroszország és Ukrajna sem képes legyőzni a másikat, rákényszeríteni az akaratát. Egy idő után (valószínűleg Putyin és Zelenszkij utáni korszakban) megszületik az elhatározás a konfliktus végleges lezárására és béketárgyalások kezdődnek. A szemben álló felek nehezen, de visszatérnek a 2022-es háború előtti helyzethez és előveszik a józan eszű szakértők által akkoriban szorgalmazott, elszalasztott béketervet, melynek alapja az ENSZ BT 2202-es határozata, a minszki megállapodás végrehajtása, mellyel elkerülhető lett volna a háború. Ez a következőképpen nézne ki. Kompromisszumos béke születik. A harcoló felek amnesztiát hirdetnek a háború után, a foglyokat szabadon engedik, a menekültek hazatérhetnek. A Donbasz széleskörű autonómiát kap Ukrajnán belül, megtarthatja gazdasági, kulturális kapcsolatait Oroszországgal és biztosítják az ukrajnai orosz kisebbség jogait, nyugati, demokratikus elvek mentén (mint pl. Észak-Írország autonómiája az Egyesült Királyságban, különleges kapcsolatai az Ír Köztársasággal a nagypénteki egyezményeknek megfelelően) . A Donbaszban lefegyverzik a szeparatistákat, Oroszország kivonja katonáit Kelet- és Dél-Ukrajnából. ENSZ, EBESZ békeffentartók, megfigyelők érkeznek a térségbe semleges országokból, akik irányítják az átmenetet. Az Ukrajnához visszatérő területeken demokratikus, szabad választásokat tartanak EBESZ irányelveknek, az ukrán alkotmánynak megfelelően.
Ami kényesebb kérdés, a minszki egyezmények nem érintették, az Ukrajna NATO csatlakozása és a Krími Köztársaság, Szevasztopol ügye, vitája. Oroszországnak el kellene fogani Ukrajna szuverenitását, szabadon választhatná meg szövetségeit. Ukrajna védelmi garanciákat kap a nagyhatalmaktól, katonai szövetséget is köthet, ami garantálja Ukrajna biztonságát. Oroszország stratégiai védelmében nem hozhatnak létre külföldi katonai bázisokat Ukrajna területén, nem telepíthetnek oda idegen NATO csapatokat és nagy hatótávolságú rakétákat, drónokat. A nyugati nagyhatalmak és Oroszország elismeri a Krími Köztársaság és Szevasztopol önrendelkezési jogát. A terület státuszáról a lakosság demokratikus népszavazáson dönthet, melyet ENSZ, EBESZ, nemzetközi megfigyelők felügyelnek. Cserébe Oroszország elismeri a NATO protektorátus alatt álló Koszovó önrendelkezési jogát. Ugyan Ukrajnában és Szerbiában is lennének ellenvetések, sokan árulásként értékelnék ezt a kompromisszumot a Nyugat és Oroszország között, de hosszútávon ez biztosíthatná a rendezést, a szembenállás enyhítését, a kelet-európai és balkáni békét. Az eredményeket az ENSZ Biztonsági Tanácsában szentesítik.
4. A háborúzásnak a kifáradás, fásultság fog véget vetni és Ukrajna, Oroszország elfogadja a tűzszünetet. Békeszerződés, rendezés viszont nem lesz soha, legalábbis a következő 50-100 évben. Oroszország és Ukrajna között marad a területi vita, konfliktus, szembenállás, mint például India és Pakisztán, Izrael és Szíria, Kína és India között. Olykor a vitatott határ, tűzszüneti vonal mentén lesznek kisebb összetűzések, de alapvetően egy befagyott konfliktus lesz ez a jövőben. A Nyugat és Oroszország között is marad a szembenállás, az újabb, második hidegháború is hosszú lesz, melynek bizonytalan a vége.
5. Az orosz-ukrán háború (+esetleg Tajvan), hidegháborús szembenállás eszkalálódik, más nagyhatalmak is hadba lépnek, világháború lesz. Ahogyan az első és második világháború után is új világrendet próbáltak kialakítani, stabilizálni (lásd például Népszövetség, majd ENSZ létrehozása, ENSZ alapokmány), a harmadik világháború után is újraalakítják a nemzetközi rendszert, nemzetközi szervezeteket, nemzetközi kapcsolatokat, hogy többé ne legyenek háborúk, főleg nagyhatalmak közti háborúk, és levonják a pusztítás tanulságait (ami adott esetben nukleáris háború volt).
Én hallottam olyanokat, hogy jelenleg ukrajnában nincs bűnözés, mert akit elkapnak azt viszik a frontra. Rendőrök java része is kint van már, mert úgy sincs bűnözés. Kényszersorozás már ugye régebben történt. Akinek nem nélkülözhetetlen a munkája azt vitték vagy viszik is.
Szép lassan nem lesz ukrán lakos akit az ukrán vezetőség meg akarna védeni. Ez szép és jó, hogy küldik a fegyvereket, de az ukrán lakosságot nem tudják pótolni, csak húzzák a háborút. Ha nem kaptak volna támogatásokat az ukránok, akkor már vége is lenne a háborúnak, és jóval kevesebb áldozat lett volna.
Ez nem saját vélemény, hanem hallottam valakitől, akinek állítólag olyan mondta aki kint él, de még el tudja hagyni az országot munka miatt és rendszeresen haza jár. De állítólag neki is lesz majd szólva, hogy mikor ne menjen már vissza, mert utána őt is küldenék.
Zelenszkijnek nem gond az ukránokat az urólsó szálig a frontra küldeni (ő nem ukrán -saját nyilatkozata szerint), férfiakat nőket akár 65 évesig.
Jelenleg is vannak "leszerelt nato-katonák" zsoldosként Ukrajnában, sőt különböző szakértők kérdés milyen státuszban.
Szóval készülhetünk egy újabb "százéves háborúra", ha nem rosszabbra...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!