A még mindig a föld alatt levő világháborús bombák mennyire veszélyesek?
Még manapság is talának világháborús bombákat például építkezéseken, sokszor évtizedekig feküdtek olyan helyeken ahol pár méterre emberek vannak, például olyat is hallottam hogy egy családi ház padlója alatt volt. És ki tudja még mennyi ilyen van a föld alatt illetve hogy hol.
Mennyire veszélyesek ezek? Ugye már 80 éve lassan hogy oda kerültek ahová és azóta érintetlenül vannak ott, esetleg a nedvesség miatt a korrózió is megindulhatott rajtuk. Annak mekkora az esélye, hogy egyszer csak úgy felrobban egy ilyen bomba ha nem éri fizikai hatás például az előrehaladott korrózió miatt? Például mit sem sejtve lapul egy egy kertes ház udvarában a föld alatt és egyszer csak random felrobbanna.
Ami eddig nem robbant fel az csak úgy nem fog. Akkor van gond amikor megmozgatják, pl. amikor előkerül egy földmunka agy felújítás során.
Attól nem kell tartani, hogy csak úgy felrobban valami a földben. Az okozhat gondot ha megpróbálják onnan kiszedni vagy egy munkagép meglöki. Ezért van hogy néha ott helyben robbantják fel, mert veszélyesebb elvinni. Persze egy lakóház tövében ezt nem tehetik meg. Ilyenkor több háztömbnyi embert kilakoltatnak arra az időre, mert baleset sajnos történhet és a robbanás miatt sok ablak betörhet, a szilánkok veszélyeset lehetnek, vagy megsérülhet az épület ahol robban. Szerencsére ilyenről nem hallottam az utóbbi évtizedekben, hogy ház környezetében nem tudták a bombát hatástalanítani vagy elvinni és berobbant (nálunk).
A mai napig halnak/nyomorodnak meg emberek, mert világháborús lőszerekkel gránátokkal, bombákkal szórakoznak.
Megpróbálják szétszedni, aztán az szedi szét őket.
NAGYON veszélyes!!! A töltetek 99.9%-a TNT. Egy kémiailag stabil, nagyon sokáig fennmaradó anyag. Nem reagál a nedvességre, biológiailag nem bomlik le (valahogy a bacik, rovarok, madarak stb. nem igazán szeretik ugyebár, mert emészthetetlen). Hiába korrodál teljesen szét a bombatest attól a TNT még ott marad.
Az idő viszont hatással van rá, hosszú idő alatt elkezd kikirstályosodni, ennek során a hatóereje minimálisan csökken DE az aktiválási energiája lecsökken!!! Értsd, majdnem ugyanakkorát "szól" viszont a kezdeti stabilitását elveszíti, ütéstől, nyomástól, hőhatástól is el tud működni!!!
Na ezért nem szabad piszkálni!
6!
Kiegészítve (bocs)
Ami még gondot okozhat az a gyújtószerkezet, amiben alapból egy brizáns anyag van. Ami szintén tud bomlani. Némelyik simán képes magától elmüködni.
Ezek egy része már a használata alatt is gondot jelentett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!