Mekkora a realitása most vagy a közeljövőben egy harmadik világháborúnak?
Minimális, nem állnak szemben a nagyobb szövetségi rendszerek, de még nagyhatalmak sem. A NATO nem fog katonailag beavatkozni Ukrajnában, a Közel-Keletre meg Oroszország és Kína nem fog bemenni.
Oroszországnak Ukrajna most a fontos, amíg ott nincs rend, nincs ereje máshol háborúzni és kelleni fog neki még pár év mire rendbeszedi a haderejét. Kína még javában fegyverkezik, és vannak most gazdasági problémáik is. Inkább utóbbira összpontosítanak. India őrlődik nyugat és kelet között, ők is még csak most fegyverkeznek. Az USA-nak belpolitikai problémái vannak, katonailag lefoglalja őket Ukrajna és a Közel-Kelet. Egyre élesebbek a demokrata-republikánus ellentétek az országban és mélyül a szakadék, ami súlyos problémákhoz vezet, ezzel kell foglalkoznia most az amerikaiaknak, meg a proxyháborúk támogatásával.
Senki sincs felkészülve egy globális konfliktusra és nincs is semmilyen katonai konfrontáció az erősebb országok között. Majd egy 15-20 év múlva talán nagyobb esélye lesz, addigra eldől kinek van erősebb hadereje, az USA erősödik-e még vagy lejtmenetbe kerül, kiderül hogy Kína mennyire tudja megtartani gazdasági erejét, Oroszország milyen gyorsan áll talpra a háborús veszteségeiből, stb.
Sajnos nagyobb mint két éve, de ettől még minimális. A nagyhatalmak vezetői jobban szeretnek üzletelgetni, új tengerparti ingatlanokat venni, golfozgatni, k.rvázgatni (kinek-kinek mire van igénye) mint egy óvóhelyen ücsörögni és azon filózni hol lett elb.szva a dolog.
A kockázat csak azért nagyobb mert nagyobb a vezető hatalmak között most a feszkó nagyobb és van (sajnos) terepe az előre nem tervezett incidenseknek amelyek félreértésre adhatnak okot.
Kb nulla
A világháborúhoz nem 1-2 ország konfliktusa kell hanem kontinensek legnagyobb része hadat visel. A bolygónk katonai kapacitásának majdnem a fele egy NATO nevű tömbbe van. Ki merné megtámadni?
A kínaiak? India a szomszédjába nagyon boldog lenne.
Oroszország? Ukrajnával nem bír mert a NATO országok töredéke átadta a megszállt országnak a régi fegyverei egy részét.
Észak kórea? a saját lakosságát nem tudja etetni nem hogy hadat viseljen.
Arab államok? konkrétan ez irreálisabb mint a gyenge orosz támadás lehetősége.
Az a helyzet a nyugat nem akarja a földbe döngölni a keletet, a kelet meg nem akar öngyilkos lenni hogy a nyugatra támad. Ennek hiányában pedig max 1-1 ország közti katonai konfliktus, akár egy időbe 3-5 is lehet de az nagyon nem világháború.
Az oldal 2006-os indulása óta legalább heti szinten megkérdezi valaki, hogy most akkor már tényleg mindjárt itt a világháború, ugye? Bár azóta sem tört ki, de azért továbbra is megkérdezi valaki mindig.
Nem lesz többé világháború, atomfegyvereink vannak.
Egyik világháború sem kezdődött azzal, hogy márpedig mi világháborút akarunk, sőt, senki sem akart háborút. Azzal, hogy a politikusok azt szajkózzák, hogy nem akarnak háborút és nem lesz háború, homokbadugja a fejét, aki ebben reménykedik. De az is, aki azt mondja, hogy tutibizti, csütörtök reggel háború lesz.
Én, ha a saját 40 évemből indulok ki, azt érzem, azt látom, azt tapasztalom, hogy annyira alakul át a világ, mint korábban soha. Soha nem függtünk egymástól ennyire az emberiség történelme során, de soha nem volt még ekkora technológiai fejlődés, mint, ami az elmúlt 10-15 évben végbement és, még mindig nem látjuk a végét, hogy ez a fejlődés, hová fog kifutni. Én úgy gondolom, hogy a korábbi háborúk nagyrésze létfenntartásból "indokolt" területszerzés végett indult. Ma, ez technológiai hadviselés lesz, ha lesz és, ezt nem tudja senki sem megmondani, hogy hol, mikor és, hogy fog kifutni.
Bárhogy is alakul az emberiség sorsa, minden modell, előrejelzés, meglehetősen sötét jövőt jósól nekünk:
klimaválság, létfenntartási nehézségek, túlnépesedés, technológia túlfejlődése és ebből adódó egyensúlyvesztés.
én nem vagyok jós, nem tudom, megmondani, lesz-e háború, vagy sem, azt viszont igen, hogy nem irigylem az utánnam következő generációkat.
"Egyik világháború sem kezdődött azzal, hogy márpedig mi világháborút akarunk"
Az első világháború konkrétan így kezdődött. Teljes mértékben tisztában voltak vele az országok, hogy Szerbia megtámadásával nem csak egy lokális háború fog kibontakozni. Nem véletlenül szövetkezett Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia, a németek már Szerbia megtámadása előtt arra dolgoztak ki haditervet, hogyan vívják majd a kétfrontos háborújukat a franciák és az oroszok ellen. Magától értetődő volt hogy ezen országok kolóniái is harcolni fognak egymással. A háború előtti években a teljes kontinens egy háborúra készült, ami nyilvánvaló volt már akkor is.
A II. Világháború ugyan ez, Hitler már évekkel korábban fegyverkezésbe kezdett, sorra szegtük meg a békediktátum előírásait, Magyarország nyíltan követelte a környező országok területeit, stb.
Jelenleg még csak hasonló sincs sehol a világban. Vannak országok amik fegyverkeznek (Kína, India) de nem ilyen jelentős mértékben, és nincsenek is nyílt területi követeléseik, mint a tengelyhatalmaknak a II. Világháború előtt. Sőt, épp ellenkezőleg, Kína pl. nyíltan támogatja a gazdasági egyesülést Tajvannal.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!