A japán hadsereg mennyire számított erősnek a második világháborúban?
# 9
IDÉZLEK: "Ott 100 hajó horgonyzott, a felük volt hadihajó, azokból 21 szenvedett bombatalálatot, azokból 7 süllyedt el, és végeredményben "csak" 3 volt teljes veszteség. Az infrastruktúra lebombázására meg nem volt kapacitása a japán repülőköteléknek."
Ez így erős leegyszerűsítés.
Ugyanis a Csendes-óceáni Flotta 8 db legnagyobb hadihajója, a 8 db ott horgonyzó csatahajó közül semmisült meg 2 db (USS Arizona, USS Oklahoma), további 2 db olyan súlyosan megrongálódott (USS West Virginia, USS California), hogy a javításuk 1944-ig tartott. További 1 db csatahajó (USS Nevada) súlyosan sérült, végül 3 db csatahajó (USS Pennsylvania, USS Maryland, USS Tennessee) kisebb sérülésekkel megúszta a támadást.
A japán légitámadás Pearl Harbor-ban kifejezetten a 8 db amerikai csatahajóra koncentrált, ezek voltak az elsődleges, a kiemelt célpontok.
Kürasszír, a csatahajókat én nem írnám le, az amerikaiak 1991-ig kihasználták őket, másodhegedűs / alternatív szerepben, mindegy, hogy partraszállásokat támogatnak, vagy mélységi csapásmérést végeznek.
Nekem elképesztő, hogy az Iowa-osztályt a 40-es évek műszaki lehetőségeivel és korlátaival tervezték, és mégis eljutottak a modern korszakba, az Öbölháborúba is, úgy, hogy sok, komoly háborút láttak, nem pedig eseménytelenül telt el a szolgálati idejük.
És örülök, hogy megőrizték múzeumhajókként a komplett osztályt, nem pedig szétvágták újrahasznosítás céljából.
Tegyük fel, a japánoknak sikerül véglegesen kivonniuk a forgalomból a 8 csatahajót. Akkor is mit gondoltak a továbbiakkal kapcsolatban ?
Mert sokféle japán haditervet láttam, minden létező irányba, és mégis semelyiket nem tudták megvalósítani.
Kedves kérdező!
A Japán Császári Hadsereg a II. világháború színvonalán egy rendkívül korszerűtlenül, gyengén és rosszul felfegyverzett, minden szempontból reménytelenül elavult szárazföldi haderő volt. Egyetlen erőssége a nagy létszáma, még 1945 augusztusában is 5 473 000 katonával rendelkezett.
Ennek oka Japán akkori gazdaságának és iparának gyengeségében keresendő, Japán olyan fontos fejlettségi mutatóban, mint GDP/fő nem érte el például Magyarország szintjét. Japán gazdasági erőben a nagyhatalmak közül egyedül Olaszországot előzte meg, világviszonylatban a japán gazdaság csak a 6. helyen állt.
A NAGYHATALMAK GAZDASÁGI ERŐSORRENDJE (GDP ALAPJÁN) 1938-BAN:
1.) USA: 824 milliárd dollár
2.) Brit Birodalom: 684 milliárd dollár
3.) Szovjetunió: 359 milliárd dollár
4.) Németország: 351 milliárd dollár
5.) Franciaország: 235 milliárd dollár
6.) Japán: 232 milliárd dollár
7.) Olaszország: 144 milliárd dollár
NÉZZÜK A FŐ PONTOKAT:
1.) A Japán Császári Hadsereg 90%-ban nem volt gépesítve, azaz kerékpárokkal, valamint igavonó és málhás állatokkal (lovak, öszvérek) oldotta meg a harctéri mobilitást. Az amerikai (US Army) és a brit (British Army) szárazföldi haderők ellenben 100%-ban gépesítettek voltak.
2.) A Japán Császári Hadsereg gyakorlatilag alig rendelkezett modern szárazföldi nehézfegyverzettel, azaz modern páncélosokkal és modern tüzérséggel. Harckocsiállománya és löveganyaga elavult volt, és ráadásul más nagyhatalmakhoz képest megdöbbentően kevés mennyiség állt ezekből rendelkezésre.
Bizonyítékként itt a japán szárazföldi fegyverzet és gépjármű haditermelés a II. világháborúban.
HADITERMELÉS A II. VILÁGHÁBORÚBAN:
KATONAI GÉPJÁRMŰ:
Szovjetunió: 1 556 119 db
USA: 2 382 311 db
Brit Birodalom: 1 475 521 db
Japán: 165 945 db
TANK ÉS ÖNJÁRÓ ÁGYÚ:
Szovjetunó: 119 769 db
USA: 108 410 db
Brit Birodalom: 47 420 db
Japán: 4524 db
ÁGYÚ:
Szovjetunó: 516 648 db
USA: 257 390 db
Brit Birodalom: 226 113 db
Japán: 13 350 db
Azaz csak a brit páncélosgyártás 10,4-szer, a brit ágyúgyártás 16,9-szer volt nagyobb mennyiségű, mint a japán, mellesleg a britek sokkal jobb és korszerűbb páncélosokat és ágyúkat gyártottak, mint a japánok.
A japán katonai gépjárműgyártás szerény volumenéből a szövetségesekhez képest világosan kiderül a Japán Császári Hadsereg motorizációjának rendkívül alacsony foka.
# 12
IDÉZLEK: "Kürasszír, a csatahajókat én nem írnám le, az amerikaiak 1991-ig kihasználták őket, másodhegedűs / alternatív szerepben, mindegy, hogy partraszállásokat támogatnak, vagy mélységi csapásmérést végeznek."
Csakhogy a Pearl Harbor-ban horgonyzó 8 db csatahajót még az I. világháború alatt, vagy előtt kezdték tervezni és építeni. Azaz ezek elavultnak számítottak 1941-ben, elsősorban mert igen gyenge volt a torpedóvédelmük, a légvédelmük, a fedélzeti páncélzatuk és a leglassúbb csatahajóknak számítottak világviszonylatban.
Az USA összesen a II. világháborúra való felkészülés jegyében 10 db modern csatahajó építésébe kezdett 1937-1940 között (USS North Carolina, USS Washington, USS South Dakota, USS Alabama, USS Indiana, USS Massachusetts, USS Iowa, USS New Jersey, USS Wisconsin, USS Missouri) ezek tűzerőben, páncélzatban és sebességben klasszisokkal felülmúlták az 1941-ben Pearl Harbor-ban horgonyzó 8 db régi csatahajót.
# 12
Hogy érzékelhető legyen a harcérték különbség, ha az Iowa-osztály a Királytigris, akkor a Pearl Harbor-ban horgonyzó csatahajók a Panzer III szintjén álltak.
# Kürasszír
" A Japán Császári Hadsereg a II. világháború színvonalán egy rendkívül korszerűtlenül, gyengén és rosszul felfegyverzett, minden szempontból reménytelenül elavult szárazföldi haderő volt. "
A másikaknak azoknak Panzer I, és II-es, T-26-os, BT-7-es, Renault FT, Char B1, M3 Lee, és M3 Stuart harckocsijaik voltak, azok mennyivel voltak jobbak / rosszabbak ?
A briteknek túlságosan sokféle harckocsijuk volt, azonban ha működőt szerettek volna, amerikait szereztek be.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!