Szaúd-Arábia miért pont Eurofighter Typhoont vesz ?
A "jobb" az relatív. Miben jobb? Az orosz technika sokkal igényesebb, a kínai dettó az orosz technika másolata esetleg annyiban másabb hogy jobbmenetes csavar helyett Linglongék balmenetest használtak.
Az Eurofighternek is megvannak a maga előnyei, kicsi radarkeresztmetszet és jó fordulékonyság például. Meg gondolom az sem utolsó hogy jobb ajánlatot kaptak a szaúdiak.
#1
Még nem csatlakoztak csak érdeklődtek
Az alapmodellű, vagyis az F-15C Eagle az öreg, sőt elavult, és kifutó modell. Az F-15EX Eagle II meg csak kisszériában létezik, idő kell neki, míg felpörög a gyártása.
Az F-22-es Raptor nem eladó, exporttilalmas, az F-35-ös Lightning II meg nem keltette fel a szaúdiak érdeklődését.
Az oroszokkal az a baj, hogy hiába terveznek szintén jó dolgokat, mint a Szu-27-es Flanker család, de 1991 után borzasztóan leépítették az orosz hadiipart. Ha egy kisország berendel 14 - 21 Szu-30-ast, azt simán legyártja az orosz hadiipar. De ha 80 - 150 - 200 repcsit rendelnek be, akkor már az oroszok nagy gondban vannak, mert nincs ekkora és ennyi repülőgép üzemük.
Indiának van 270 Szu-30-as Flanker-je, abból az oroszok mindössze 5 szériát tudtak legyártani, úgy, hogy egy széria kimerült 10 repcsiben, addig az indiaiak megkapták a komplett műszaki dokumentációt, és ők 220 példányt gyártottak le önerőből.
Kína is Szu-30-as, és Szu-35-ös Flanker klónokban utazik, Oroszországtól veszik a műszaki dokumentációt, a hajtóműveket meg Oroszországból importálják.
Az EF Typhoon-al az a helyzet, hogy ugyan a 70-es években írták ki, de a 90-es években valósult meg, és 2000-re lett kiforrott. Az EF Typhoon az alapmodellű F-15C Eagle-vel szemben valódi többfeladatú vadászrepülő, digitális pilótafülkével, és mindennel, amit szeretne az illető. Sok repülő legtöbb gondot jelentő részegysége a hajtómű, kevesek tudnak hajtóművet gyártani, az EF Typhoon-nak önálló, és normálisan működő hajtóműve van, ami éppen brit, tehát beszállítás kérdésében ezáltal a Nyugathoz vannak kötve.
# 6
Szaúd-Arábia erősen távolodik az Egyesült Államoktól, ezért nem kaphatnà meg az F-35-öst, mert már nem megbízható USA szövetséges.
Törökország szintén ezért nem kaphatta meg.
# Kürasszír
Szaúd-Arábia távolodhat az USA-tól, de attól még a részben brit tervezésű, és gyártású repcsi vételével Nyugaton marad. Az USA is rangsorolja a szövetségeseit, és haverjait, oda - vissza egymásnak elsőrangú, ugyanolyan értékű az USA, és Nagy-Britannia.
Ellenben Törökország egyértelműen, nyíltan leégette magát Nyugaton, csak azért tűrik meg, mert gondolják, háthat felhasználhatják Oroszország ellen, valahogy. És Oroszország is kreálhatott volna az elmúlt években casus bellit, vagy korlátozott csapásokat Törökország ellen, de nem tette.
Az F-35-ös Lightning II az még mindig a túlértékelt repülő kategória.
Az F-22-es Raptor, és az YF-23-as Black Widow II azok elsősorban légifölény típusok, ez volt a tervezésük alappontja. Az F-35-ös elsősorban csapásmérő típus.
Az EF Typhoon is elsősorban légifölény vadász, azonban a csapásméréshez szükséges műszerezettséget is alaposan, teljesértékűen kidolgozták.
Nem csak az F-22-es Raptor exporttilalmas, és az F-35-ös Lightning II vevőit válogatják meg, hanem még az YF-23-as Black Widow II is exporttilalmas. Ne zavarjon, hogy az elveszítette a tendert, és ugyanolyan öreg, mint az F-22-es Raptor, de attól még annak is vannak olyan szerkezeti megoldásai, amik hétpecsétes titkok, napjainkban is megállná a helyét, és lenne modernizációra érdemes. Ezért nem adták el azt sem a japánoknak.
Japán is ha ló nincs, a szamár is jó alapon kapott F-35-öst, és nem YF-23-ast.
" Ők jóban vannak Amerikával "
A biden adminisztráció hatalomra lépése óta jelentősen megromlott a kapcsolatuk. Inkább eltolódott Kína és Oroszország irányába. Sőt idén felreppent az ötletük hogy kivonnák a dollárt az olajkereskedelemből.
Ez utóbbi egyébként elég jelentős dolog ha netán tényleg megtörténne, azon kevés dolgok egyike amely tönkre teheti a dollárt
#:9
A dollárt nem tudjàk kívánni az olajkereskedelemből.
1.) Mert éppen az USA a világelső olajkitermelő állam. Több további nagy olajkitermelő pedig az USA közvetett befolyása alatt áll.
2.) A dollárnak nincs alternatívája. A kínai júan nem konvertibilis valuta, az orosz rubel pedig gyenge, instabil valuta. A rubel az elmúlt 3 évben majd 50%-öt veszített az értékéből, ezért játékpénz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!