Szaúd Arábia miért támadja Jement és Ománt? Ennek a két országnak nem lenne jobb be olvadni Szaúd Arábiába?
Az arabok jellemzően törzsi rendszerben éltek, miként a környék amúgy elég heterogén népessége is.
Aki pillanatnyilag erősebb volt, az uralt bizonyos vidékeket. Azután a különböző birodalmak. Bizánci, perzsa, Etióp, oszmán, stb.
Eléggé zavaros hatalmi viszonyok voltak arrafelé a történelem során. Izgalmas dolog akár csak olvasni is róluk.
Jemennek valami határvitája van Szaud-Arábiával, de hogy ez szaudi részről miben áll azt nem tudom. Az világos, hogy Jemennek olaj kellene, mert náluk legfeljebb egy-két lámpásra való van csak.
Az iszlám fel van osztva két ágra Sítára és Szunnitára a kettő között eltérések vannak. Csakúgy mint például a keresztényeknél a katolikusok és a reformátusok stb.
A külömbség az hogy a muszlimok ez miatt nyírják egymást
Ománt nem bombázza senki, ezt mégis honnan veszed?
A jemeni háború meg extrém komplex, megpróbálom összefoglalni:
A Houthi (huszi) lázadók kontrollálják jelenleg az egykori Észak-Jement, ez egy shiíta muszlim csoport, akiket Irán támogat azért, hogy megerősítse a hatalmát a térségben, ezzel megfélemlítve Szaúd-Arábiát.
A houthik azért kezdtek polgárháborút 2014-ben, mert vissza akarták szerezni a politikai hatalmukat, mivel a shiíták ki voltak zárva Jemen vezetéséből, és ők Mohamed próféta leszármazottjainak tartják magukat.
Ezzel ellentétben az egykori Dél-Jemenben szunnita többség van, ezt támogatja fegyveresen is Szaúd-Arábia (hivatalosan Hadi elnök kormányát, az elnök Szaúd-Arábiába menekült), hogy megerősítse a szunnita befolyást, és visszaszorítsa a shiíta houthi lázadókat, visszaállítva a legitim jemeni (szunnita) kormányt.
Mivel Szaúd-Arábia a szunniták oldalán beavatkozott a konfliktusba, a shiíta houthik már többször lőttek rakétákat szaúdi városokra.
Emellett a 2 csoport mellett megjelentek kisebb csoportok is, mint az Al-Kaida meg az Iszlám Állam, akik pár várost meg kisebb területeket foglaltak el, plusz a Dél-Jemeni erő (vagy mi a neve) akik meg azt akarják elérni, hogy Dél-Jemen ismét független legyen Észak-Jementől.
Szaúd-Arábia meg az általa vezetett koalíció a legitim ám baromi gyenge Hadi kormányt támogatja, Irán a shiíta felkelőket látja el fegyverrel. Jemen tulajdonképpen egy nyílt sakktábla Szaúd-Arábia és Irán között.
A xart még jobban megkeveri az Egyesült Arab Emirátusok, ami a Hadi kormány mellett a déli szeparatistákat is támogatja annak reményében, hogy egy független Dél-Jemen megalakulásakor az Egyesült Arab Emirátusok átveheti a tengeri kereskedelemben a hegemóniát Áden kikötőjén kerestül úgymond.
A jemeni konfliktusba Omán semennyire sem avatkozik bele és senkit sem támogat.
Szaúd-Arábia nem akar egy shiíta vezetésű országot a déli határánál, amitől Mekka sincs annyira messze, Irán meg azt akarja elérni, hogy a houthik győzelmével egy shiíta, ezáltal Irán párti vezetés vegye át egész Jemenben a hatalmat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!