Kína miért ragaszkodik a nemzetközi szabályokon alapuló világrendhez, az országok egyenlőségéhez, szuverenitásához, ENSZ normákhoz, határok sérthetetlenségéhez és ellenzi, amikor az USA, Oroszország elkezdi ezt a hagyományos világrendet gyengíteni?
- Amikor az USA 1999-ben megtámadta Szerbiát, 3 hónapig bombázta (többek között a kínai nagykövetséget is Belgrádban) és elvette Koszovót, Kína elítélte az amerikai agressziót és Koszovó elszakítását, függetlenné nyilvánítását sem ismerték el, a nemzetközi jog betartását szeretnék.
-2003-ban az Irak elleni inváziót is ellenezték, nem álltak Amerika és Nagy-Britannia mellé.
-2008-ban Oroszország indított inváziót Grúzai ellen és elvették Dél-Oszétiát, Abháziát, de Kína nem ismerte el ezek függetlenné nyilvánítását, máig kiáll Grúzia területi integritásának védelme mellett.
-2018-ban az USA ismerte el a Golán Izrael általi annexióját, melyet Szíriától csatolt el a zsidó állam. Kína ebben sem követte az USA külpolitikáját, Pekingben nem akarták legitimálni a háborús területszerzést, annexiót (egyébként az EU szerint is ez veszélyes precedens lenne, ezért ők sem álltak ebben Izrael és az USA mellé).
2014-ban Oroszország visszavette Ukrajnától a Krímet és 2022-ben inváziót indított, 4 ukrán megyét annektált Oroszország, de ezt sem ismerte el Kína. Nem kritizálták élesen Oroszországot, nem vezettek be szankciókat, viszont nyilvánvalóvá tették, hogy Ukrajna területi egységének védelme, a határok sérthetetlensége és a béke mellett állnak.
A hagyomány, szabályokon alapuló világrend, az országok szuverenitásának, területi integritásának védelme, az erőszakos területszerzés, annexió tilalma viszont sok szempontból ellentétes Kína érdekeivel. Ott van például a polgárháború óta kettéosztott Kína problémája, melyet Peking akár háborús eszközökkel is, de szeretné lezárni, meghódítani Tajvant. Indiával szemben is vannak területi követelései, szeretnék tőlük elvenni Arunachal Pradesh államot. A dél-kínai tengeri szigetvilág vitájában pedig szeretné majd elfoglalni a Paracel-szigetek után a Spratly-szigeteket is és elfogadtatni a térségbeli országokkal, a világgal, hogy a terület Kínához tartozik. A szabályokon alapuló világrend, nemzetközi jog betartása, betartatása ezeknél Kína érdekeivel ellentétes is lehet.
Tajvant nagyon nehéz lenne teljesen elfoglalni, de könnyen blokád alá lehetne venni. Valószínűleg ezzel próbálnák megtörni háború esetén.
Ezzel próbálkozott Franciaország és Nagy-Britannia is amikor hadat üzentek Németországnak, nem bíztak a lerohanásban. Napóleon is blokáddal akarta megtörni Nagy-Britanniát.
Ebben az esetben a fő kérdés az lenne, hogy az USA hajlandó lenne-e belépni a háborúba, megtámadná-e a kínai haditengerészetet.
Ebben az esetben egyáltalán nem egyértelmű, hogy mi lenne a háború kimenetele (mivel Amerikának sok szövetségese van a térségben, használhatnák az ő repülőtereiket, így szerintem ezek és a technikai fölény miatt ők lehetnek az esélyesebbek, de akár veszíthetnek is).
Annak idején az amerikaiak is megvesződtek mind Peleliu, mind Ivo Dzsima elfoglalásával. Voltak olyan helyek, harcok, ahol a japánok eszetlen tömegrohamokat intéztek, meg hagyományos rituális öngyilkossággal éltek, és voltak olyan helyek, ez a kettő nevesített sziget, ahol meg normális, sőt jól kiképezett módjára harcoltak, egyenrangúan az amerikaiakkal, és előre fel is készültek a visszavonulásokra, bekerítésekre, és rajtaütésekre.
Amennyiben a blokád csak Tajvan ellen irányul, akkor az még belefér.
De ha Japán felségvizeibe bekeverne, akkor az USA örömmel szállna be háborúzni. Csak a következményei nem lennének kellemesek.
Az is lehetőség, és kérdés is, hogy mennyi kínai ügynök van a tajvani államszervezetben, nem csak az alsóbb rendű - rangú kormányhivatalokban és fegyveres szervekben, hanem a minisztériumokba, és a kutatóintézetekbe is beférkőzve ?
És mire mennének velük, ha eszkalálódna a helyzet ?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!